Zëvendësuesi i Starbucks hapet në Rusi me një pamje të ngjashme

Zinxhiri i kafesë tani është në bashkëpronësi të një restoranti rus dhe reperit të njohur, por ka një pamje dhe ndjenjë të njohur

Ish dyqani kryesor i Starbucks në Moskë u rihap nën pronësi të re, por me markë të ngjashme, muaj pasi gjigandi i kafesë me bazë në Seattle u tërhoq nga Rusia.

Të premten, rusët u rreshtuan për të pirë në Stars Coffee, duke funksionuar nën një logo të re të ngjashme me atë të Starbucks. Në vend të sirenës së Starbucks me një kurorë të mbuluar me yje, logoja e zinxhirit të ri rus paraqet një grua të veshur me një kokoshnik të zbukuruar me yje, një shami tradicionale ruse. Në faqen e saj të internetit, e cila u shfaq të enjten, Stars Coffee postoi: “Bucks u larguan. Yjet kanë mbetur.

Qasja është një largim i ashpër nga ai i pronarëve të rinj të një rrjeti tjetër të madh perëndimor që u largua së fundi nga Rusia: McDonald’s Corp. Pasi McDonald’s shiti mijëra restorantet e tij ruse tek Alexander Govor, një biznesmen siberian, ai filloi një riemërtim me shumicë. Ai përfshinte një emër të ri, Vkusno i tochka, ose “Tasty & That’s It” dhe një logo të veçantë. Zinxhiri i burgerëve gjithashtu hoqi disa artikuj të menysë, si Big Mac dhe McFlurry, duke thënë se ato ishin shumë të lidhura drejtpërdrejt me McDonald’s.

Restauratori rus Anton Pinsky tha në korrik se kishte blerë zinxhirin Starbucks së bashku me reperin e njohur rus Timati, emri i vërtetë i të cilit është Timur Yunusov. Ai tha se sipërmarrja u mbështet nga Sindika, një kompani holding që zotëron një sërë biznesesh mikpritje në Rusi.

Ndryshe nga McDonald’s, Starbucks nuk zotëronte dhe operonte drejtpërdrejt 130 dyqanet e saj në Rusi. Në vend të kësaj, ato drejtoheshin nga i licencuari i Starbucks, Alshaya Group, me qendër në Kuvajt. Alshaya nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Starbucks nuk ka komentuar mbi ndryshimin e pronësisë dhe kompania nuk pranoi të komentojë mbi markën e re të zinxhirit rus. Kompania ndërpreu lidhjet e saj 15-vjeçare me Rusinë në maj, pasi fillimisht pezulloi punën në mars. Lëvizja ishte ndër një valë largimesh nga Rusia nga markat perëndimore pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Starbucks hyri në Rusi në vitin 2007. Rihapja e së premtes përfshinte vetëm një dyqan, vendndodhjen e tij kryesore në Noviy Arbat në qendër të Moskës, pas një festë lançimi të enjten mbrëma e kryesuar nga Timati, bashkëpronari i ri. Gjatë festës, Timati, i cili më parë kishte bashkëthemeluar zinxhirin Black Star Burger në Rusi, u tha gazetarëve se Starbucks u largua me recetat, burimet dhe bazën e prodhimit dhe se Stars Coffee është një biznes krejtësisht i ri.

Pronarët e rinj planifikojnë të hapin 10 dyqane të tjera javën e ardhshme dhe pjesën tjetër të vendndodhjeve gjatë dy muajve të ardhshëm, u citua të ketë thënë zoti Pinsky nga agjencitë ruse të lajmeve. Z. Pinsky nuk iu përgjigj kërkesave për intervistë.

Të premten, dyqani ishte i mbushur me klientë që blinin pije të njohura kafeje, briosh dhe ëmbëlsira, si dhe sallata, sanduiçe pita dhe makarona. Z. Pinsky u tha gazetarëve të enjten se dy ose tre nga vendet e reja të Stars Coffee do të ofronin pije alkoolike.

Burimi: The Wall Street Journal
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here