Zj. K: Disa këshilla për kapsllëkun kur jeni larg shtëpisë

Kam vënë re se sa herë që udhëtoj dhe fle jashtë shtëpisë më bëhet e vështirë dhe shpesh stresuese dalja jashtë. Me kalimin e kohës e kam memorizuar këtë gjë dhe duket se më ndodh gjithmonë. Kur fola me mikeshat e mia, një pjesë e tyrja ma konfirmoi të njëjtën.
Më lejoni të krijoj skenën për ju: Jeni në një ishull të bukur, buzë plazhit dhe shikoni pamjet e ujit më të pastër që keni parë ndonjëherë. Është kaq blu, kaq relaksuese, apo jo?

E vetmja gjë që ju pengon të bëni shaka me miqtë ose partnerin tuaj dhe të jetoni jetën tuaj më të mirë është fryrja e stomakut. Po, është dita e tretë dhe ju nuk keni dalë një herë të vetme jashtë.

Mos u shqetësoni, nuk jeni vetëm. Mbi 6.8 milionë njerëz e gjetën veten në videon që TikToker-i @demetriusfields. Ai shfaqi pamjet e xhunglës në pushimet e tij më të fundit. “Shiko sa bukur,” filloi videon ai me një buzëqeshje përpara se papritmas ta zhvendoste kamerën në një pamje rrëqethëse, lart në fytyrën e tij të vrenjtur. “Kam pesë ditë që jam me pushime dhe nuk kam dalë ende jashtë”.

Kështu, Oriana Barger, një ndihmës terapiste e legenit, e specializuar në shëndetin e grave në një klinikë ambulatore ortopedike në San Diego, erdhi në shpëtim. “Përshëndetje, unë quhem Oriana dhe u mësoj njerëzve se si të bëjnë jashtëqitje për të jetuar”, u prezantua ajo në videon tashmë virale. “Unë ua mësoj këto gjëra njerëzve gjatë gjithë ditës dhe marr shumë sukses prej saj.”

Për të na nisur në rrugën kundër kapsllëkut, Oriana tha: “Duhet të shtriheni, t’i përkulni gjunjët, të gjeni kockat e ijeve dhe ta tërhiqni lëkurën para dhe prapa.

Gjeni atë pikë të bukur dhe të fortë – sepse e di që do ta keni atë pikë të fortë – dhe dua që ju të merrni frymë thellë në atë hapësirë. Do ta mbani atë për tre frymëmarrje të thella dhe do të siguroheni që jeni duke lejuar që barku juaj të zgjerohet ndërsa ju merrni frymë dhe e nxirrni atë.”

Ose, “Mund të bëni gjithashtu masazhin ILU ku shkoni lart në anën e djathtë, në anën e majtë, poshtë në atë anën e majtë; lart në atë anën e djathtë, në anën e majtë dhe poshtë,” tha ajo.

“Mund të bëni edhe disa ngjeshje të poshtme të barkut me këtë”, tha ajo ndërsa mbante gjunjët në gjoks. “Ju mund të lëvizni nga njëri krah në tjetrin, të merrni frymë thellë dhe pastaj të qëndroni aty për një moment.”

Për të mësuar më shumë rreth arsyes se pse kapsllëku gjatë pushimeve është kaq i zakonshëm dhe si ta luftojmë atë, BuzzFeed kontaktoi me Orianan, e cila tha se shkaqet mund të variojnë nga një shqetësim në orën e brendshme të një personi, ose ritmin cirkadian, deri te dehidratimi, mungesa e fibrave në dietë, stresi nga udhëtimet ose një kombinim i disa faktorëve të tjerë.

Për të lehtësuar guximin tonë dhe për t’i bërë gjërat të lëvizin, sugjerimi i parë i 31-vjeçares në video ishte të provonim metodën e pastrimit. “Metoda ‘scooping’ është thjesht marrja e indit të poshtëm të barkut dhe shtrirja e butë e tij,” tha ajo për BuzzFeed. “Kjo ndihmon në shtrirjen e pjesës së përparme të diafragmës së legenit. Kur e zgjasim atë ind dhe e lëshojmë atë, ne lejojmë që rrjedha e gjakut të hyjë, ndërkohë që potencialisht çlirojmë çdo kufizim të indit që mund të bllokojë funksionin dhe lëvizshmërinë e duhur – ose duke liruar hapësirën për zorrët.

Më pas ishte masazhi ILU: “Masazhi ILU funksionon ngjashëm me metodën e scooping në atë që zbut çdo kufizim të indeve në bark përgjatë rrugës së zorrës së trashë. Gjithashtu stimulon rrjedhjen e gjakut në zorrën e trashë, e cila nxit lëvizshmërinë mekanike, që do të thotë një nga pjesët e mia të preferuara të masazhit ILU është se me kalimin e kohës ai ndërton vetëdijen proprioceptive, duke ndihmuar një individ të kuptojë se kur mund të ketë filluar kapsllëku, duke i ndihmuar ata të ndërmarrin veprime më shpejt,” tha ajo.

ILU i referohet lëvizjeve që bëjnë duart e një personi për të përfunduar masazhin, i cili formon ato shkronja.

Dhe së fundi, për ngjeshjet e poshtme të barkut, “ngjeshjet e barkut të poshtëm funksionojnë ngjashëm me metodën e scooping-it, përveç se individi po inkurajon gjithashtu muskujt puborektalis dhe pubococcygeus – muskujt që shkojnë nga pjesa e përparme e legenit në bishtin dhe rektumin tuaj – të shtrihen. Nëse këta muskuj janë tepër të shtrënguar, ata mund të kontribuojnë në lëvizjet e vështira të zorrëve. Tërheqja e gjunjëve lejon ngjeshjen në një pikë dhe shtrirjen në anën tjetër, një goditje e dyfishtë për të inkurajuar një udhëtim në tualet.”

Këto masazhe janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të lëvizur zorrët, por Oriana sugjeron të kërkoni ndihmë profesionale nëse “nuk bëni jashtëqitje të paktën një herë në tre ditë; nëse nuk ndihen sikur e eliminoni plotësisht; ose nëse keni vështirësi për të dalë”, tha ajo. “Unë nuk mund të jap këshilla për diçka jashtë fushës së praktikës sime, por nëse intuita e dikujt po thotë se diçka nuk është në rregull me trupin e tyre, ata duhet të kërkojnë ndihmë mjekësore sa më shpejt që të munden.

Burimi: buzzfeed.com
Përktheu dhe përshtati: mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here