4 mënyra për të kursyer në biletat e avionit këtë verë

Ja pse fluturimet janë kaq të shtrenjta për momentin dhe çfarë mund të bëni për këtë.

Linjat ajrore po godasin fort udhëtarët e mundshëm këtë sezon. Por, sipas Scott Keyes, themelues i Scott’s Cheap Flights dhe autor i “Take More Vacations“, ka disa arsye pse njerëzve nuk duhet t’i duken kaq befasuese çmimet e larta.

Dëgjoni se udhëtimet janë ende 10-15%, por për shkak se numri i avionëve është ulur edhe më shumë, kërkesa është e lartë. Fluturimet janë në fakt më të mbushura sot se sa ishin para pandemisë,” tha ai për Travel + Leisure. “Nuk është vetëm imagjinata juaj. Është fjalë për fjalë pikërisht aty në statistikat që ka më pak vende bosh sot sesa tre vjet më parë.”

Sipas Keyes, ka tre arsye kryesore pse fluturimet ndihen kaq të shtrenjta.

Së pari, udhëtimet po rikthehen – dhe kërkesa është më e lartë se sa pritej.

Udhëtimet u kthyen shumë më shpejt nga sa prisnin analistët, linjat ajrore dhe në thelb kushdo,” tha ai. “Udhëtimi i kohës së lirë është rikthyer plotësisht atje ku ishte para pandemisë. Njerëzit janë të emocionuar dhe të etur për të bërë ato pushime që mund të mos ishin ndjerë rehat ose në gjendje t’i bënin gjatë dy viteve të fundit.”

Por oferta nuk është rikuperuar aq shpejt.”Ju keni kërkesë të plotë, por oferta aktuale e fluturimeve është ende në rënie midis 15 deri në 20% krahasuar me para-pandeminë,” shpjegoi Keyes. “Arsyeja është se linjat ajrore nuk kanë pilotë të mjaftueshëm, nuk kanë aeroplanë të mjaftueshëm dhe nuk kanë mjaftueshëm ekuipazh tokësor”.

Dhe faktori i tretë, i cili është i rëndësishëm, megjithëse, siç vuri në dukje Keyes, jo aq ndikues sa dy të parët, është “kostoja e lartë e naftës”. Ai shtoi, “karburanti i avionit është shpenzimi numër dy në çdo linjë ajrore”.

Megjithatë, ka ende disa mënyra për të kursyer në udhëtimet ajrore, të cilat Keyes ndau me ne. Thjesht mund t’ju duhet të jeni më fleksibël sesa keni dashur.

Ndryshoni mënyrën se si planifikoni një udhëtim

Këshilla më e rëndësishme që mund t’ju jap është që nëse fluturimet e lira janë prioritet, ndryshoni rrugën e kërkimit për fluturime” tha Keyes për T+L.

Udhëtarët zakonisht kërkojnë fluturime në një proces me tre hapa. Hapi i parë, ata vendosin se ku duan të shkojnë. Hapi i dytë, ata vendosin kur duan të shkojnë. Dhe hapi i tretë, ata shikojnë koston e fluturimit, gjë që e bën çmimin prioritetin më të ulët. Dhe ky është rasti kur përfundoni me fluturime të shtrenjta.

Nëse vërtet shpresoni të merrni fluturime të lira, mos e bëni çmimin prioritetin e fundit. Bëjeni atë përparësinë kryesore,”- tha ai. “Mbajeni të njëjtin proces me tre hapa dhe kthejeni atë“. Keyes sugjeroi fillimisht kërkimin e fluturimeve të lira jashtë aeroportit të shtëpisë tuaj, më pas zgjedhjen e një destinacioni bazuar në çmimin e fluturimit dhe së fundi, gjetjen e datave ku “biletat e lira ajrore funksionojnë për orarin tuaj“.

Prisni deri në vjeshtë

Fluturimet janë kaq të shtrenjta tani sepse kaq shumë njerëz po kërkojnë fluturime në dy nga mënyrat më të këqija të mundshme,” tha Keyes. “Ata janë duke kërkuar për fluturime në një nga periudhat më të shtrenjta të vitit për të udhëtuar, që është vera. Dhe ata po kërkojnë fluturime në një nga periudhat më të shtrenjta për të blerë, që është momenti i fundit.”

Nëse dëshironi të udhëtoni, por nuk keni nevojë të udhëtoni menjëherë në këtë sekondë, Keyes sugjeron të prisni deri në vjeshtë, kur tarifat janë historikisht më pak të shtrenjta. Mos harroni, shumica e përfitimeve të udhëtimit veror ekzistojnë ende në shtator – pa çmimet astronomike. Keyes dha shembullin e mëposhtëm më 13 qershor: “Nëse do të kërkonit tani për fluturime nga qyteti i Nju Jorkut në Oslo, nga 22 korrik deri në 29 ishte 1,230 dollarë vajtje-ardhje, por nga 22 deri në 29 shtator kushton 237 dollarë. Ajo që më pëlqen të them është se fluturimet e lira nuk janë zhdukur përgjithmonë. Ata thjesht kanë ikur për këtë verë.”

Mendoni për ‘zonën e rezervimit të Goldilocks’ 

Udhëtimi është më i mirë – dhe potencialisht më i lirë – nëse mund të planifikoni përpara. Sipas Keyes, bëhet fjalë për rezervimin brenda ‘zonës Goldilocks‘, e cila është dy deri në tetë muaj larg për udhëtime ndërkombëtare dhe një deri në tre muaj për udhëtime të brendshme. Dhe nëse po kërkoni të fluturoni gjatë pushimeve, shtoni disa muaj për masë të mirë.

Ne nuk po shohim asnjë fluturim të lirë për verën sepse ato fluturime të lira verore ishin të disponueshme në shkurt,” tha Keyes. “Nëse mendoni për dritaren Goldilocks për vjeshtë, ne jemi tani në të. Dhe nëse mendoni për dritaren Goldilocks për fluturimet e festave dimërore, ne jemi në të tani.”

Mos harroni të kërkoni fluturime me një drejtim

Për një këshillë për udhëtimet e brendshme, Keyes tha se është një ide e mirë të kërkoni edhe dy bileta vajtje-ardhje, në vend të një bilete vajtje-ardhje. Kjo sepse mund të gjeni një biletë më të lirë për çdo drejtim në linja ajrore të ndryshme. Mjerisht, tha Keyes, i njëjti truk rrallë funksionon për fluturimet ndërkombëtare, duke vënë në dukje se “tarifa me një drejtim është në fakt ndonjëherë po aq e shtrenjtë sa një fluturim vajtje-ardhje“. Natyrisht, gjithmonë mund të regjistroheni për njoftime për tarifat në faqet e internetit si Google dhe të regjistroheni në buletinin e Keyes, i cili jep informacione të lira për fluturimet në kutinë tuaj hyrëse, në mënyrë që të mund të rezervoni sapo çmimet të jenë të përshtatshme.
Burimi: Travel & Leisure
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here