5 pije detox për lëkurë plot shkëlqim

Shkëlqimi i lëkurës nuk ka të bëjë vetëm me produktet e kujdesit të lëkurës por përfshin edhe pijet tuaja. Pijet detox në mëngjes mund të rrisin nivelet e energjisë, të nxisin humbjen e peshës dhe më e rëndësishmja, t’ju ndihmojnë të keni lëkurë rrezatuese dhe të rikuperuar. Ndërsa trupi ynë largon natyrshëm toksinat, disa pije mund ta përshpejtojnë këtë proces. Më poshtë do të gjeni pesë pije detoksike që mund t’ju ndihmojnë të arrini lëkurë të shkëlqyeshme pa shumë mundim.

1. Detox nga shafrani i Indisë

Shafrani i Indisë është i njohur për trajtimin e akneve, shërimin e plagëve dhe qetësimin e acarimit të lëkurës për shkak të vetive të tij anti-inflamatore, antibakteriale dhe medicinale.

Receta:
– 2-3 gota ujë
– Shkop i freskët shafran i Indisë
– Lëng limoni (½ filxhani)
– Mjaltë

Zieni ujin me shkopin e shafranit të Indisë për disa minuta. Më pas shtoni lëngun e limonit dhe mjaltin.

2. Detox i vitaminës C

Lëngu i detoksit të vitaminës C pastron dhe parandalon problemet e lëkurës. Ka veti kundër plakjes dhe mbron trupin nga toksinat kimike, duke rezultuar në lëkurë të shëndetshme dhe me shkëlqim.

Receta:
– Një kavanoz me ujë
– Limon
– Ananas
– Kivi
– Portokall

Shtoni të gjithë përbërësit në kavanoz dhe lërini për disa orë.

3. Lëngu jeshil

Lëngu jeshil është një përzierje e perimeve dhe frutave jeshile të pasura me vitamina dhe minerale thelbësore, pastron trupin nga brenda, duke nxitur lëkurën me shkëlqim.

Receta:
– Spinaq
– Kungull
– Mollë jeshile (2 kokrra)
– Kastravec
– Xhenxhefil (½ rrënjë)

Lani të gjithë përbërësit, hidhini në një gotë dhe shtrydhini pak lëng limoni.

4. Lëng shege

Lëngu i shegës është i mbushur me antioksidantë si likopeni, të cilët parandalojnë zbardhjen e lëkurës dhe shenjat e plakjes, duke ju ndihmuar të arrini një lëkurë me shkëlqim.

Receta:
– Kokrrat e shegës

Kaloni në blender kokrrat e shegës derisa të jenë të lëmuara dhe më pas kulloni lëngun. Shtoni limon nëse dëshironi.

5. Lëng borziloku me kastravec, shalqi dhe lime

Ky ujë detox përmirëson shëndetin e lëkurës dhe rregullon prodhimin e yndyrës. Shalqiri dhe kastraveci janë të pasura me kalium dhe ujë, ndërsa borziloku ka veti anti-inflamatore dhe antibakteriale.

Receta:
– Shalqi (½ filxhan në kubikë)
– Kastravec (½ filxhan i prerë në kubikë)
– Gjethet e borzilokut (6-8 gjethe)
– Lëng lime (½ filxhani)
– 945 ml ujë

Kombinoni të gjithë përbërësit dhe lëreni përzierjen të qëndrojë për 2 orë. Kullojeni përpara se të pini.

Përfshini këto pije detox në mëngjes në rutinën tuaj për të ndihmuar trupin tuaj të çlirohet nga toksinat dhe të siguroni lëkurë të shndritshme dhe të shëndetshme.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here