A ka një lidhje mes mungesës së ndonjë vitamine dhe ankthit?

Mungesa e vitaminës jo vetëm që mund të shkaktojë ose përkeqësojë ankthin, por ankthi gjithashtu mund të zvogëlojë nivelet tuaja ushqyese. Mjekët shpesh përpiqen të përjashtojnë mungesën e ndonjë vitamine dhe ankthin përpara se të përshkruajnë ilaçe kundër ankthit. Trupi ynë ka nevojë për lëndë ushqyese të mjaftueshme për të ruajtur shëndetin dhe mirëqenien tonë. 

Çfarë është ankthi?
Ankthi është një reagim normal ndaj stresit (i cili është një pjesë normale e jetës). Megjithatë, nuk duhet të injoroni kurrë simptomat e ankthit duke shpresuar se ato do të largohen vetë (sepse nuk ndodh kurrë). Kjo thjesht do të lejojë që një problem i vogël të dalë jashtë kontrollit. Nëse krahas ankthit përjetoni edhe depresion, lodhje kronike ose simptoma të tjera dobësuese, atëherë mund të keni një mungesë të madhe të lëndëve ushqyese.

Studime të shumta konfirmojnë se vitaminat dhe mineralet janë të nevojshme për një trup të fortë dhe të gjallë. Ata gjithashtu luajnë një rol të madh në rregullimin e humorit, niveleve të energjisë dhe shëndetit të trurit.

Stresi, shqetësimi, mungesa e vitaminave dhe ankthi – Katër kalorësit e Apokalipsit
Të gjithë e dimë se duhet të ndalojmë së shqetësuari, të mësojmë të menaxhojmë stresin dhe të adoptojmë një dietë të shëndetshme. Pra, pse jemi gjithnjë e më të rrënuar me kushte të lidhura me stresin si lodhja e veshkave, sëmundjet kardiovaskulare dhe çrregullimet autoimune?

Përgjigja është e thjeshtë – të gjitha këto kushte janë të lidhura me dietën. Studime të shumta konfirmojnë se mungesa e vitaminave dhe ankthi, si dhe shumë çrregullime të tjera të shëndetit mendor, mund të trajtohen lehtësisht dhe në mënyrë të sigurt me ndryshimin e dietës. Marrja e më shumë vitaminave mund të na ndihmojë të menaxhojmë më mirë stresin. Gjithashtu, sa më pak të shqetësohemi, aq më pak varfërohen lëndët ushqyese. Nga ana tjetër, sa më të ulëta nivelet tona ushqyese, aq më të shqetësuar ka të ngjarë të jemi. Shumë njerëz janë shqetësues kronikë dhe po shfaqen më shumë prova se mungesa e vitaminës dhe ankthi shkojnë dorë për dore.

Vitamina B6 dhe mungesa e hekurit
Nëse jeni të prirur ndaj sulmeve të panikut dhe hiperventilimit, thjesht mund të keni mungesë të lëndëve ushqyese. Si mungesa e vitaminës B6, ashtu edhe mungesa e hekurit janë të lidhura me sulmet e panikut. Këto vitamina ndihmojnë trupin të prodhojë serotonin. Serotonina është një neurotransmetues që rregullon disponimin tuaj, stabilitetin mendor, gjumin dhe funksionimin e të gjithë sistemit kardiovaskular.

Pra, përpara se të zgjidhni ilaçet kundër ankthit, së pari duhet të bëni një test gjaku për t’u siguruar që nuk keni mungesë vitaminash. Nga të gjitha vitaminat, vitamina B6 duket të jetë më e rëndësishmja për një shëndet të mirë mendor. Ai mbështet të gjithë sistemin tuaj nervor duke prodhuar neurotransmetues qetësues, të tillë si serotonina dhe Acidi Gama-Aminobutirik (GABA). Roli kryesor i GABA është të qetësojë trurin dhe të relaksojë mendjen. Nivelet e pamjaftueshme të GABA mund të rezultojnë në ankth dhe sulme paniku, nervozizëm, deficit të vëmendjes dhe sjellje agresive.

Burimet e vitaminës B6
Vitamina B6 mund të gjendet tek pula, mishi i derrit, viçi, peshku, produktet e qumështit, bishtajoret, orizi i kaftë, farat, drithërat, patatet e ëmbla, patatet, avokadot dhe bananet.

Mungesa e vitaminës dhe ankthi shpesh shkaktohen nga dieta e varfër dhe stresi kronik. Prandaj, rritja e marrjes së lëndëve ushqyese mund të përmirësojë shëndetin tuaj mendor me përpjekje minimale.

Disa ilaçe mund të shterojnë rezervat tuaja të vitaminës B6 dhe në mënyrë indirekte të rrisin ankthin tuaj. Pra, nëse merrni medikamente për të menaxhuar ankthin tuaj, duhet të filloni menjëherë të plotësoni dietën tuaj me vitaminë B6.

Burimet e hekurit
Një tjetër lëndë ushqyese thelbësore për një shëndet të mirë mendor është hekuri. Ju ndihmon të ndiheni energjikë dhe më pak të irrituar, ndërsa mungesa e tij mund t’ju bëjë të ndiheni të shqetësuar dhe të frikësuar.

Megjithatë, nuk duhet të merrni suplemente hekuri derisa të keni bërë një test gjaku për të konfirmuar se keni mungesë hekuri. Kjo është për shkak se shumë hekur mund të shkaktojë shumë probleme shëndetësore dhe madje të rrisë ankthin.

Ekziston një alternativë e shëndetshme dhe krejtësisht e sigurt për marrjen e suplementeve të hekurit. Ju mund të rrisni marrjen e ushqimeve të pasura me hekur. Shumica e hekurit mund të gjendet në mëlçinë e viçit të ushqyer me bar dhe sardelet. Nëse jeni vegjetarian, mund të rrisni nivelet e hekurit duke marrë spirulinë, çokollatë të zezë, spinaq, fëstëkë dhe rrush të thatë.

Edhe pse mungesa e vitaminës dhe ankthi mund të trajtohen lehtësisht me suplemente të disponueshme pa recetë, kini kujdes me ato që merrni. Marrja e vitaminave ose mineraleve individuale mund të çojë në një ndërprerje në ekuilibrin e përgjithshëm të lëndëve ushqyese në trupin tuaj.

Mungesa e lëndëve ushqyese dhe mosfunksionimi i neuroafektit
Edhe pse trupi juaj është i aftë të përballojë stresin e rastit, ai nuk ishte menduar të përballonte stresin si një mënyrë jetese. Mekanizmi që na ndihmon të përballojmë stresin quhet përgjigja e stresit NeuroEndoMetabolic (NEM).

Megjithatë, ne të gjithë jemi të ndryshëm në mënyrën se si e menaxhojmë stresin. Një trup i qetë dhe i shëndetshëm do të përballet lehtësisht me stresin fizik dhe emocional. Kjo do të thotë se gjumi me cilësi të mirë dhe një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar janë veçanërisht të rëndësishme për ata që bëjnë jetë të ngarkuar dhe të mbushur me stres.
Fatkeqësisht, edhe nëse shkoni në shtrat herët, nuk ka asnjë garanci që do të arrini të flini. Nëse jeni të stresuar gjatë pjesës më të madhe të ditës, trupi juaj prodhon më shumë kortizol si një mekanizëm përballues. Prandaj, sistemi juaj do të jetë aq i mbushur me këtë hormon sa do ta keni të vështirë të bëni një gjumë të mirë. Rreziku me këtë është se një natë pa gjumë shpesh prish modelin e gjumit. Pra, mungesa e gjumit çon në rraskapitje kronike, e cila bëhet një tjetër stresues.

Ata që vuajnë nga sindroma e lodhjes adrenale (AFS) sigurisht që janë të njohur me pagjumësinë. Ata shpesh qëndrojnë zgjuar në shtrat gjatë gjithë natës, të paaftë për të ndaluar përsëritjen e ngjarjeve të ditës.

Pagjumësia është një simptomë e zakonshme e mosfunksionimit të veshkave. Problemi është se kjo gjendje shkaktohet dhe përkeqësohet nga stresi kronik dhe një dietë e pashëndetshme. Për fat të mirë, çrregullimet që vijnë nga mungesa e vitaminave dhe ankthi janë të parandalueshme dhe korrigjohen lehtësisht me ndryshime të thjeshta të stilit të jetesës.

Nëse ndiheni të paaftë për të shmangur ose reduktuar stresin në jetën tuaj, atëherë është jetike të mësoni më shumë për lidhjen midis mungesës së vitaminës dhe ankthit. Kjo do t’ju ndihmojë të mbani një shëndet të mirë, pavarësisht nga një mënyrë jetese e tensionuar.

Ndikimi i stresit në trurin tuaj
Stresi kronik ndikon negativisht në trurin tuaj në shumë mënyra. Nëse kjo del jashtë kontrollit, mund të çojë në vështirësi në të mësuar, presion të lartë të gjakut, goditje në tru dhe depresion.

Korteksi medial paraballor është pjesa e trurit tuaj përgjegjëse për funksionet njohëse dhe është shumë e ndjeshme ndaj stresit. Edhe stresi i lehtë kontribuon në humbjen e disa aftësive njohëse, ndërsa stresi i zgjatur shkakton pasoja të mëdha dhe afatgjata.

Ndërsa korteksi juaj medial paraballor zvogëlohet (për shkak të stresit kronik) dhe lënda juaj gri zhduket. Neuronet janë qeliza nervore të specializuara që marrin, përpunojnë dhe transmetojnë informacion nga trupi në tru. Prandaj, rritja përkatëse e lëndës së bardhë e bën më të vështirë lidhjen e neuroneve.

Neurotransmetuesit janë lajmëtarë kimikë që transmetojnë mesazhin e transmetuar nga neuronet. Neurotransmetuesit e gjallë janë shumë të rëndësishëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm, sepse ata rregullojnë funksione të ndryshme trupore. Kjo do të thotë se edhe një çekuilibër i lehtë kimik në neurotransmetuesit do të ndihet kudo në trup.

Neurotransmetuesit kryesorë janë dopamina, norepinefrina, adrenalina, acetilkolina dhe serotonina. Dy më të rëndësishmet janë norepinefrina (NE) që rregullon sistemin nervor simpatik dhe serotonina, kimikati “i të ndjerit mirë“.

Norepinefrina ndihmon në rregullimin e vëmendjes dhe luan një rol të rëndësishëm në përgjigjen lufto-ose-ik. E vendos trupin në një gjendje vigjilence mendore dhe e ndihmon atë të përballet me stresin e përditshëm.

Fatkeqësisht, ata që bëjnë jetë shumë stresuese rrezikojnë që truri i tyre të përmbytet nga norepinefrina. Kjo mund të çojë në inflamacion të indeve, presion të lartë të gjakut, simptoma të hipertiroidizmit dhe sulme paniku.

Tejkalimi i mungesës së vitaminës dhe ankthit
Vitamina B6 është thelbësore në prodhimin e serotoninës dhe norepinefrinës. Këta janë dy nga neurotransmetuesit që ndihmojnë në rregullimin e humorit tuaj. Megjithatë, si mungesa ashtu edhe teprica e këtyre neurotransmetuesve mund të shkaktojë shumë probleme shëndetësore.

Efektet anësore të tepricës afatgjatë të serotoninës:

 • Probleme të sjelljes
 • Problemet kardiovaskulare
 • Pabarazitë hormonale dhe imunologjike
Efektet anësore të pakësimit afatgjatë të serotoninës:

 • Depresioni
 • Problemet gastrointestinale
 • Pabarazitë hormonale
 • Pabarazitë në sistemin imunitar
 • Inflamacion
 • Pagjumësia për shkak të melatoninës së ulët
Stresi kronik, një dietë e pashëndetshme dhe medikamente të caktuara mund të varfërojnë lehtësisht furnizimin e trupit tuaj me lëndë ushqyese. Kjo do të rrisë nivelin tuaj të stresit, do të shkaktojë një sërë simptomash dhe madje mund të sjellë lodhje të veshkave. Është gjithashtu e lidhur me ankthin dhe probleme të tjera të lidhura.
Ja se si të parandaloni mungesën e vitaminës dhe ankthin:

 1. Zgjedhja më e mirë është të hani një dietë të ekuilibruar dhe të pasur me lëndë ushqyese që i jep trupit tuaj gjithçka që i nevojitet.
 2. Ju mund të plotësoni nëse është e nevojshme, por kjo duhet të jetë gjithmonë zgjedhja juaj e dytë pasi mund të mbysë veshkat dhe të shkaktojë lodhje dhe stres shtesë.
 3. Shkoni te mjeku juaj nëse jeni duke luftuar me mangësitë.

Balancimi i dietës suaj mund të jetë i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni ta përdorni për të korrigjuar probleme specifike.

Burimi: DrLam
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here