Amerika miraton ilaçin kundër Covid

Rregullatorët e shëndetësisë në SHBA autorizuan të mërkurën pilulën e parë kundër COVID-19, një ilaç Pfizer që amerikanët do të mund ta marrin në shtëpi për të shmangur efektet më të këqija të virusit.

Pika historike e shumëpritur vjen ndërsa rastet në SHBA, shtrimet në spital dhe vdekjet po rriten të gjitha dhe zyrtarët shëndetësorë paralajmërojnë për një cunami të infeksioneve të reja nga varianti omicron që mund të pushtojë spitalet.

Ilaçi, Paxlovid, është një mënyrë më e shpejtë për të trajtuar infeksionet e hershme COVID-19, megjithëse furnizimet fillestare do të jenë jashtëzakonisht të kufizuara. Të gjitha barnat e autorizuara më parë kundër sëmundjes kërkonin një trajtim venoz ose një injeksion.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave autorizoi ilaçin Pfizer për të rriturit dhe fëmijët e moshës 12 vjeç e lart me një test pozitiv për COVID-19 dhe simptoma të hershme që përballen me rreziqet më të larta të shtrimit në spital. Kjo përfshin njerëzit e moshuar dhe ata me kushte si mbipesha dhe sëmundjet e zemrës, megjithëse ilaçi nuk rekomandohet për pacientët me probleme të rënda të veshkave ose mëlçisë. Fëmijët që kualifikohen për ilaçin duhet të peshojnë të paktën 40 kilogramë.

Një pilulë antivirale nga Merck gjithashtu pritet të fitojë së shpejti autorizimin. Por medikamenti i Pfizer është i sigurt se do të jetë opsioni i preferuar për shkak të efekteve të tij të lehta anësore dhe efektivitetit të lartë, duke përfshirë një reduktim gati 90% të shtrimeve në spital dhe vdekjeve në mesin e pacientëve që kanë më shumë gjasa të kenë sëmundje të rëndë.

Pfizer aktualisht ka 180,000 kurse trajtimi në dispozicion në mbarë botën, me afërsisht 60,000 deri në 70,000 të caktuara në SHBA. Kompania tha se pret të ketë 250,000 në dispozicion në SHBA deri në fund të janarit.

Burimi: AP

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here