30.5 C
Tirana, AL
Thursday, September 21, 2023

Një stuhi diellore po vjen. Sa rrezik ka për ne?

A do të fshijë infrastrukturën tonë të internetit stuhia e ardhshme diellore? Toka do të përjetojë një stuhi diellore të enjten dhe të premten, një...

Linjat ajrore ndërkombëtare pezullojnë disa fluturime në SHBA për shkak të...

Linjat e mëdha ajrore ndërkombëtare po përpiqen të modifikojnë ose anulojnë fluturimet drejt Shteteve të Bashkuara për shkak të pasigurisë rreth ndërhyrjeve të mundshme...

ADN-ja e lashtë vërteton se luftëtari Griffin ishte grek

Në një zbulim të ri të mrekullueshëm, studimet e fundit nga Universiteti i Cincinnati tregojnë se Luftëtari Griffin ishte me origjinë greke. Rezultatet, të...

Sot në histori: Nisi në Paris Konferenca e Paqes pas Luftës...

Më 18 janar 1919, në Paris, Francë, disa nga njerëzit më të fuqishëm në botë u takuan për të filluar negociatat e gjata dhe...

BE shpalos një fond prej 300 miliardë eurosh për të sfiduar...

Komisioni i BE-së shpalosi të mërkurën (1 dhjetor) planin e tij për të investuar 300 miliardë euro deri në vitin 2027 në infrastrukturën globale...

Sot në histori: Marisë, Mbretëreshës së Skocisë, i pritet koka

Pas 19 vitesh burgim, Marisë, Mbretëreshës së Skocisë, i pritet koka në Kështjellën Fotheringhay në Angli, për bashkëpunimin e saj në një komplot për...

Gjermania bie në recesion/Konsumatorët në ekonominë më të madhe të Evropës...

Gjermania ka rënë në recesion pasi tronditja e çmimit të energjisë vitin e kaluar ka shkaktuar dëmin e saj në shpenzimet e konsumatorit. Prodhimi në...

Hajdutët synojnë ‘arin e lëngshëm’ ndërsa çmimet e vajit të ullirit...

Një tjetër vjedhje e pacipë e vajit të ullirit spanjoll - këtë herë me vlerë mbi gjysmë milioni dollarë - është shembulli më i...

SHBA autorizon vaksinën Pfizer për fëmijët 5 deri në 11 vjeç

Administrata e Ushqimit dhe Barnave autorizoi të premten vaksinën me dozë më të ulët Covid-19 të Pfizer-BioNTech për fëmijët e moshës 5 deri në...

Sot në histori: Mahatma Gandhi fillon marshimin e tij

Më 2 janar 1947, Mahatma Gandi filloi marshimin e tij për paqe në Bengalin Lindor, një nga protestat e tij të fundit të rëndësishme...

Qindra Nudistë pozojnë në një vepër arti në Detin e Vdekur

Qindra njerëz të veshur vetëm me bojë të bardhë të trupit kanë ecur nëpër një hapësirë të ashpër të shkretëtirës pranë Detit të Vdekur,...

Humbja e akullit në male do të dëmtojë turizmin, furnizimin me...

Nga kufiri jugor i Gjermanisë deri në majat më të larta në Afrikë, majat e akullta të maleve në mbarë botën kanë shërbyer si...

Protestuesit në Iran refuzojnë të tërhiqen edhe pasi 15,000 persona përballen...

Protestat mbarëkombëtare vazhdojnë në Iran për të 53-tën ditë radhazi, pavarësisht se rreth 15,000 iranianë janë arrestuar në lidhje me demonstratat dhe të cilët...

Kevin O’Leary nuk punëson ‘workaholics’: ‘Të punosh 25 orë në ditë...

Kevin O'Leary mund të jetë një investitor, yll televiziv dhe sipërmarrës, por 67-vjeçari nuk e konsideron veten shumë punëtor. Në të vërtetë, kryetari i ETF-ve...

Irani var një protestues në ekzekutimin e parë të njohur në...

Irani ka ekzekutuar një burrë për plagosjen e një oficeri paraushtarak në ekzekutimin e parë të njohur të lidhur me protestat që kanë përfshirë...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!