CDC paralajmëron për shpërthimin e shpejtë të E. Coli ” – Ja çfarë duhet të dini

E. Coli ka shkaktuar 29 sëmundje dhe nëntë shtrime në spital në Ohio dhe Michigan.

Zyrtarët e shëndetit publik po paralajmërojnë për një shpërthim “të shpejtë” të E. coli që po prek njerëzit në Michigan dhe Ohio, burimi i të cilit aktualisht nuk dihet, sipas një deklarate nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) të lëshuar të mërkurën. Përhapja deri më tani ka shkaktuar 29 sëmundje dhe nëntë shtrime në spital, por asnjë vdekje, thuhet në deklaratë.

E. coli janë baktere që gjenden në një sërë vendesh, duke përfshirë zorrët e njerëzve dhe kafshëve, si dhe në ushqime. Shumica e llojeve të baktereve janë të padëmshme, thotë CDC, edhe pse disa mund t’ju sëmurin, duke shkaktuar një sërë simptomash të pakëndshme si diarre, ngërçe të rënda në stomak, të vjella dhe nganjëherë ethe, si dhe komplikime si një infeksion i traktit urinar, pneumoni ose sëmundje të frymëmarrjes.

Deklarata e CDC për shpërthimin e vazhdueshëm paralajmëron se nëse keni ndonjë nga simptomat e mëposhtme të E. coli, duhet të kontaktoni menjëherë një ofrues të kujdesit shëndetësor:

 • Diarre për më shumë se tre ditë
 • Diarre dhe ethe më e lartë se 38.8 gradë Celcius
 • Diarre me gjak
 • Të vjella deri në atë pikë sa nuk mund të mbani lëngjet poshtë
 • Simptomat e dehidrimit (si mos urinimi shumë ose të keni urinë shumë të errët, tharje të gojës dhe fytit, ose të marrje mendsh kur ngriheni në këmbë)

Zyrtarët po kërkojnë gjithashtu që njerëzit të vënë në dukje se çfarë kanë ngrënë kohët e fundit nëse përjetojnë simptoma të E. coli, në mënyrë që CDC të mund të nxjerrë përfundimin se çfarë po shkakton shpërthimin aktual. Në mënyrë të veçantë, ju duhet të shkruani atë që keni ngrënë gjatë javës para se të sëmureni dhe të raportoni sëmundjen tuaj në departamentin e shëndetit tuaj lokal ose shtetëror.

Pavarësisht se ku jetoni, ju mund të parandaloni sëmundjet që vijnë nga ushqimi duke ndjekur disa hapa të thjeshtë gjatë përgatitjes dhe ngrënies së ushqimit, thotë CDC:

 • Pastroni hapësirat tuaja të përgatitjes (si tavanet e kuzhinës) dhe enët e kuzhinës.
 • Lani duart përpara se të filloni gatimin.
 • Lani produktet nën ujë të rrjedhshëm (para se ta qëroni ose ta prisni).
 • Ndani mishin e papërpunuar, shpendët dhe ushqimet e detit nga ushqimet e tjera.
 • Përdorni një termometër për t’u siguruar që ushqimi juaj është gatuar në një temperaturë të sigurt. (Ky udhëzues ofron informacion se sa nxehtë duhet të gatuhet ushqimi juaj për të vrarë mikrobet.)
 • Sigurohuni që të mbani ushqimet që prishen të ftohta në frigorifer dhe të shkrini ushqimet e ngrira në frigorifer (jo në banakun e kuzhinës).
Burimi: Washington Post
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here