Çfarë është lija e majmunëve, virusi i rrallë i konfirmuar tashmë në SHBA dhe Evropë?

Një ditë pasi autoritetet shëndetësore të Massachusetts konfirmuan një rast të një sëmundje të rrallë dhe ndonjëherë serioze virale të quajtur lija e majmunëve, zyrtarët në qytetin e Nju Jorkut thanë se po hetonin një rast të mundshëm të enjten mes një numri rastesh jashtë territorit tipik të sëmundjes.
Në këtë pikë, rreziku i përgjithshëm për publikun konsiderohet “shumë, shumë i ulët”, tha Tom Inglesby, drejtor i Qendrës Johns Hopkins për Sigurinë Shëndetësore.
Çfarë është lija e majmunit?
Lija e majmunit është emërtuar nga kafshët në të cilat është zbuluar.  Sëmundja u shfaq në vitin 1958 midis majmunëve të mbajtur për kërkime, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve – më shumë se një dekadë përpara se një rast njerëzor të identifikohej në Republikën Demokratike të Kongos.
Vaksinimi masiv kundër lisë “me sa duket” frenoi infeksionet e lisë së majmunëve për një kohë të gjatë te njerëzit, shkruajnë studiuesit në një artikull të vitit 2005. Por rastet u ringjallën, pjesërisht falë mungesës së imunitetit në gjeneratat e mëvonshme, thonë ata.  Më shumë se 450 raste janë raportuar në Nigeri që nga viti 2017, sipas CDC.
Infeksionet e lisë së majmunit zakonisht zgjasin dy deri në katër javë, thotë CDC, dhe fillojnë me simptoma të ngjashme me gripin dhe ënjtje të nyjeve limfatike.  Përfundimisht gungat e mbushura me lëngje – ose “lija” – përhapen në të gjithë lëkurën.
Sëmundja mund të përhapet përmes kontaktit me kafshët, njerëzit e infektuar dhe materialet e përdorura nga personat e infektuar, thonë autoritetet shëndetësore. Shembujt e listuar nga CDC përfshijnë kontaktin me lëngjet trupore, kontaktin me plagët e lisë së majmunit dhe infeksionin përmes “pikave të frymëmarrjes” në një “ambient të ngushtë” si p.sh. në një familje të përbashkët.
Lija e majmunëve mund të jetë vdekjeprurëse, por dy lloje kryesore të virusit paraqesin rreziqe të ndryshme.  Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, rreth 1 në 10 njerëz të infektuar me një lloj virusi nga Basin Kongo kanë vdekur, ndërsa një lloj i Afrikës Perëndimore është fatal për rreth 1 në 100 njerëz të infektuar.
Ky lloj më i butë është ai që infekton njerëzit që u shtruan në spital në Mbretërinë e Bashkuar, thanë autoritetet shëndetësore.
 
Sa duhet të shqetësohemi? Si krahasohet kjo me Covid-19?
Ekspertët theksojnë se lija e majmunëve është e ndryshme nga koronavirusi që tronditi botën.
Lija e majmunit është shumë e dukshme, duke e bërë gjurmimin e kontaktit dhe izolimin më të lehtë. Një vaksinë ekzistuese e lisë mund të ndihmojë për të mbrojtur publikun nëse është e nevojshme, tha Katzourakis.  Dhe “ne nuk kemi potencial që një tjetër virus të përhapet nëpër botë me të njëjtën normë si ajo e Covid-19,” tha ai, sepse lija e majmunit përhapet më pak mes njerëzve.
Megjithatë, vërshim i fundit i rasteve të bën shumë përshtypje, tha Katzourakis. Sa më gjatë që vazhdon, aq më shumë shanse virusi ka që të shndërrohet dhe të përmirësojë transmetueshmërinë e tij.
Shpërthimet e lisë së majmunëve kanë qenë zakonisht të vogla, tha Tom Inglesby, drejtor i Qendrës Hopkins Johns për Siguri Shëndetësore.  “Kështu që unë mendoj se rreziku për publikun e gjerë në këtë pikë, nga informacioni që kemi, është shumë, shumë i ullët.”
Por ai tha rastet e fundit ngrenë shumë pyetje.  “Në të vërtetë nuk ka kuptim ende se çfarë po ndodh pasi nuk ka një lidhje udhëtimi të identifikuar që po shkakton këto raste, “tha ai.
 Zyrtarët e shëndetësisë kanë vërejtur raste të kohëve të fundit në mesin e meshkujve që bëjnë seks me meshkuj të tjerë – një model që është vendimtare për të kuptuar, tha Inglesby, pasi zyrtarët nuk e kanë konsideruar më parë orientimin seksual të jetë një faktor rreziku për linë e majmunit.
Ka pasur li majmuni më parë në Shtetet e Bashkuara?
 
Lija e majmunit u shfaq  në Shtetet e Bashkuara – dhe hemisferën perëndimore – për herë të parë në vitin 2003, thonë hulumtuesit. Më shumë se 70 raste janë raportuar në Midwest, kryesisht në mesin e njerëzve të cilët janë të ekspozuar ndaj qenve preri të infektuar nga brejtësit nga Gana.
Dy fëmijët u sëmurën rëndë dhe u shëruan, tha CDC.
Infeksioni i raportuar të mërkurën në Massachusetts është rasti i parë i lisë së majmunit i identifikuar në Shtetet e Bashkuara gjatë këtij viti, thanë zyrtarët e shëndetësisë.  Texas dhe Maryland kanë raportuar një infeksion vitin e kaluar në “njerëz që kishin udhëtuar në Nigeri,” tha Departamenti i Shëndetit Publik.
Ku tjetër është identifikuar lija e majmunëve këtë muaj?
 
Gjermania, Franca dhe Belgjika kanë konfirmuar rastet e tyre të para të lisë së majmunëve, teksa kombet evropiane bashkohen në një listë në rritje të vendeve ku rastet janë rritur në ditët e fundit.
Rasti i parë në Gjermani është regjistruar në Bavari të enjten “në një pacient me lezione karakteristike lëkurës”, sipas Institutit Bundesverit të Mikrobiologjisë, një strukturë ushtarake kërkimore te forcave të armatosura gjermane.  Ministri i Shëndetësisë gjerman, Karl Lauterbach tha se ai ishte i bindur se një shpërthim mund të jenë i përmbajtura në qoftë se autoritetet të veprojnë shpejt.
“Ne tani do të analizojmë virusin më nga afër dhe të shqyrtojmë nëse ai përfshin një variant më ngjitës”, tha Lauterbach, sipas Reuters.
Ministria e Shëndetësisë franceze konfirmoi rastin e parë të lisë së majmunit të premten në rajonin Île-de-France, i cili përfshin Paris.  Një burrë 29-vjeçar me sëmundje nuk është në gjendje të rëndë, por është vetë-izoluar në shtëpi, tha agjencia në një deklaratë.  Njeriu nuk kishte udhëtuar kohët e fundit në një vend ku lija e majmunit është përhapur tashmë, sipas Ministrisë franceze të Shëndetësisë.
Në Belgjikë, zyrtarët e shëndetësisë konfirmuan të premten se dy raste janë zbuluar brenda 24 orëve në Antwerp dhe në rajon Flanders.  Marc Van Ranst, një profesor i Virologjisë në Universitetin Leuven Katolik, njoftoi në Twitter rastin e dytë – një njeri i cili nuk është i sëmurë rëndë.  Fotografitë që shoqërojnë tweet-in tregojnë shembuj të lezione të lëkurës tipike të lisë së majmunit.
Mbretëria e Bashkuar dhe Portugalia kanë njoftuar raste të konfirmuara, ndërsa autoritetet spanjolle të mërkurën thanë se po hetojnë më shumë se 20 raste të dyshuara.  Pacienti i parë i njohur në Mbretërinë e Bashkuar ka udhëtuar kohët e fundit në Nigeri, thanë zyrtarët.
OBSH tha se personi ka pasur një skuqje të lëkurës në fund të prillit, pak para se të nisej Afrikë.  Njerëzit e identifikuar si kontaktet kanë raportuar “simptoma të pajtueshme”.
Por më shumë raste kanë dalë.  Autoritetet shëndetësore britanike njoftuan 11 infeksione të reja. Sekretari i Shëndetësisë të Mbretërisë së Bashkuar Sajid Javid shkroi në Twitter se shumica e rasteve janë të lehta. Më parë, zyrtarët britanikë tha se nuk kishte lidhje të qarta ndërmjet pacientëve të fundit dhe rasteve të mëparshme të konfirmuara apo vendeve ku lija e majmunit zakonisht ndodh – duke rritur mundësinë e transmetimit në komunitet.
Rastet e fundit ishin “kryesisht në homoseksualë, biseksualë ose burra që kryenin marrëdhënie seksuale me burra”, tha Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar.  Agjencia po i këshillon njerëzit në ato grupe që të jenë veçanërisht të “vëmendshëm ndaj çdo skuqjeje të pazakontë ose lezioni në çdo pjesë të trupit të tyre”.
Drejtoria e Përgjithshme e Shëndetësisë e Portugalisë, ndërkohë, tha se më shumë se 20 “raste të dyshuara” u identifikuan këtë muaj.  Pesë prej tyre janë konfirmuar, tha agjencia, dhe infeksionet janë të përqendruara tek të rinjtë.
Çfarë dimë ne për rastin e SHBA?
Një burrë që udhëtoi së fundmi në Kanada u testua për virusin të martën dhe infeksioni u konfirmua nga CDC të mërkurën, tha në një deklaratë Departamenti i Shëndetit Publik të Massachusetts.
CDC po monitoron gjashtë amerikanë pasi ata u ulën në një avion pranë një pacienti britanik, tha oficeri mjekësor i CDC Agam Rao për The Washington Post të mërkurën.  Asnjë nga pacientët nuk ka shfaqur shenja të simptomave të lisë së majmunit.
Të enjten, Departamenti i Shëndetësisë New York City tha se po hetonte një rast të mundshëm të lisë së majmunit.  Asnjë informacion mbi pacientit nuk është deklaruar, përveçse individi është shtruar në spital, ndërsa testet paraprake janë kryer. Nëse dalin pozitive, mostrat do të dërgohen në CDC për konfirmim.
Zyrtarët amerikanë thanë se mjekët duhet të marrin në konsideratë një diagnozë të lisë së majmunëve: ky person kishte një skuqje të lëkurës të pashpjegueshme, kishte udhëtuar në një vend që kishte një rast të konfirmuar, ka pasur kontakt me dikë që mund të jenë të infektuar, ose është një njeri që ka pasur kontakt seksual me burra të tjerë.
Po tani?
CDC është duke punuar me homologët në vendet e tjera për të hartuar informacione që do iu përgjigjen shumë pyetjeve.
Sëmundja është aq e rrallë, sa shumica e mjekëve në Amerikë nuk do shohin një rast në jetën e tyre, ndaj komunikimi në lidhje me linë e majmunëve do të jetë i rëndësishëm në identifikimin e simptomave.
Marrja e sekuencës gjenetike të virusit pas rasteve të fundit do të ndihmojë shkencëtarët të kontrollojnë nëse ata kanë të bëjnë me një tendosje të re të lisë së majmunëve.  Ndryshe nga gripi apo koronavirus, hulumtuesit nuk kanë vërejtur shumë ndryshime në linë e majmunëve gjatë viteve.
Si e kemi marrë këtë?
Në sajë të tregtisë globale dhe të udhëtimit, Poxviruset janë në gjendje për tu përhapur më larg, thanë ekspertët.  Zhdukja e lisë në vitin 1980 ka ndihmuar Poxviruset e mbetura të zbehen, tha Anne Rimoin, një epidemiologe në Universitetin e Kalifornisë në Los Anxhelos, e cila ka studiuar linë e majmunëve për dy dekada.
Rao tha se ndërsa hulumtuesit kanë gjetur një rritje në mbizotërimin e lisë së majmunit që nga fundi i fushatës së vaksinimit ndaj lisë, faktorë të tjerë kanë qenë të lidhur me infeksionet, duke përfshirë ndryshimet klimatike dhe ndërrime të tjera mjedisore që kanë çuar në më shumë ndërveprime të njeriut dhe të kafshëve.
Burini: The Washington Post
“Ne jemi në një pikë tani ku thjesht duhet të kuptojmë pse po ndodh kjo përpara se të fillojmë të propozojmë zgjidhje, si vaksinat,” tha Rao.  “Kjo është thjesht e papritur.  Nuk është diçka që do ta rekomandonim nëse do të më kishit pyetur dy javë më parë, sepse rreziku për popullatën e përgjithshme është jashtëzakonisht i rrallë.”
Burimi: The Washington Post
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here