Dorëheqja e Draghi-t po vjen pikërisht kur Evropa ka nevojë për të

Kryeministri italian përballet me një votëbesim vendimtare javën e ardhshme. Evropa mund të paguajë çmimin nëse ai bie.

Me postin e kryeministrit italian Mario Draghi në prag të kolapsit, Bashkimi Evropian mund të jetë gati të humbasë një nga të rriturit e fundit në dhomë.

Draghi, 74 vjeç, është vlerësuar për shpëtimin e euros gjatë krizës financiare dhe ka luajtur një rol vendimtar në stabilizimin e ekonomisë së tretë më të madhe të BE-së, pasi blloku po përballet me një krizë energjie dhe luftë në pragun e saj.

Por një grindje politike e brendshme brenda qeverisë së tij të koalicionit rezultoi se ishte shumë presion për liderin italian për t’u toleruar dhe ai njoftoi të enjten se po jepte dorëheqjen. Dorëheqja e tij u refuzua menjëherë nga presidenti italian Sergio Mattarella, por drama ende nuk ka përfunduar.

Një votëbesim do të mbahet të mërkurën e ardhshme për të testuar nëse qeveria mund të vazhdojë. Nuk është e qartë se aleanca e Draghit do të mbijetojë.

Trazirat politike të Italisë do të ndihen në të gjithë Evropën në një kohë kritike, ndërsa liderët e BE-së ndeshen me mënyrën se si t’i përgjigjen pushtimit rus të Ukrainës, inflacionit të shfrenuar dhe ringjalljes së koronavirusit.

Rënia e qeverisë së Draghit do të rrezikonte të shkaktonte “destabilizimin e Evropës“, deklaroi Antonio Saccone, një senator në partinë Forza Italia në Senat. “Do t’i bënit një nder Putinit,” u tha ai kritikëve të Draghit përpara një votimi kyç në parlament.

Kriza shpërtheu pas tensioneve të gjata midis Draghit dhe partnerëve të tij të koalicionit në Lëvizjen populiste 5 Yjet. Pas javësh bisedimesh gjithnjë e më të këqija, 5 Yjet u larguan dhe refuzuan të mbështesin një nga planet ekonomike të Draghit, në atë që kryeministri tha se përbënte një votë mosbesimi ndaj koalicionit.

Kryeministri shkoi menjëherë për të vizituar Mattarella-n për të diskutuar të ardhmen e tij përpara se të ofronte dorëheqjen. Nëse Draghi largohet përfundimisht  nga posti, kjo do të sillte një periudhë jostabiliteti dhe spektrin e zgjedhjeve të parakohshme në Itali.

Megjithatë, edhe nëse qeveria e Draghit mbijeton, ky episod mund të jetë thjesht i pari nga shumë luftërat për pushtet, pasi partitë që punojnë në koalicionin e përçarë po përshkallëzojnë kërkesat e tyre përpara zgjedhjeve të vitit të ardhshëm.Tregjet financiare reaguan me shqetësim të enjten teksa kriza u thellua me rënien e euros kundrejt dollarit.

Ndërsa shqetësimet e tregut do të ndikojnë më së shumti në ekonominë e Italisë, politikanët dhe analistët paralajmërojnë se dëmi nga largimi i Draghit do të jehonte në të gjithë rajonin.

Një ish-president i Bankës Qendrore Evropiane, autoriteti i tij mbi çështjet ekonomike e ka ndihmuar atë të marrë një rol kryesor në diskutimet midis liderëve evropianë, tha avokati kushtetues dhe ligjvënësi demokrat Stefano Ceccanti.

Kancelari gjerman Scholz ka ardhur vetëm kohët e fundit në pushtet dhe Macron fitoi zgjedhjet në Francë, por është dobësuar”, tha Ceccanti, duke iu referuar liderëve francezë dhe gjermanë. “Pas tyre Draghi është më i rëndësishmi”.

Një italian që kryeson në Bruksel
Nëse Draghi shkon, udhëheqja e tij në Bruksel do të mungonte. Ndër punët e tij të papërfunduara, ai ka mbrojtur një reformë të rregullave fiskale të BE-së, duke u bashkuar me presidentin francez Emmanuel Macron për të hartuar një plan që ende nuk është realizuar.

Për më tepër, planet për të trajtuar krizën e energjisë, duke përfshirë një paketë mbështetëse për të reduktuar ndikimin e rritjes së çmimeve te konsumatorët dhe bizneset, mund të jenë më të vështira për t’u trajtuar pa Draghin, sipas Wolfango Piccoli, një analist politik në Teneo.

Në nivel evropian, Draghi gjithashtu ka bërë presion të madh për një kufi të çmimit të naftës dhe ndoshta edhe të gazit, duke shpresuar të reduktojë pagesat në rritje që shkojnë në Rusi. Presidenti rus Vladimir Putin është ende duke financuar pushtimin e tij në Ukrainë nga miliardat e fituara nga shitja e karburanteve fosile të BE-së, edhe pse blloku po nxiton të reduktojë blerjet e tij.

Këto janë lloji i iniciativave ku Draghi mund të ofrojë një ndryshim,” tha Piccoli. “Ai dëgjohet në Evropë dhe ai mund të flasë drejtpërdrejt me Biden. Kështu që mund të jetë një humbje për Evropën.”

Pastaj është pyetja se ku do të shkojë Italia me një ndryshim qeverie.

Draghi fillimisht erdhi në detyrë në fillim të vitit 2021 për të hartuar dhe zbatuar paketën e rimëkëmbjes ekonomike të Italisë pas pandemisë dhe marrjes së kredive dhe granteve nga BE. Këto ishin të lidhura me reforma të gjera, ku udhëheqja e Draghit shihej si jetike për t’i zbatuar.

Si përfituesi më i madh i financimit të BE-së, Italia është një test kyç për suksesin e programit: nëse fondi do të bëhet i përhershëm, kjo duhet parë si një sukses për vendin.

Për disa, qëndrimi i Draghi në detyrë mund të ndihmojë gjithashtu në garantimin e vazhdimësisë së politikës evropiane për Ukrainën.

Në fjalimin e tij të parë, Draghi e shpalli qeverinë e tij pro NATO-s dhe BE-së dhe ai është parë si një nga udhëheqësit evropianë më të ashpër ndaj Moskës, duke kërkuar nga vendet e tjera evropiane të ashpërsohen me oligarkët dhe të mbështesin përpjekjen e Ukrainës për t’u bërë një kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Dalja e tij do të rrezikonte dobësimin e aleancës perëndimore.

Për të tjerët, megjithatë, linja e ashpër e Draghit për Ukrainën ka qenë thjesht fjalë dhe aspak vepra. Kontributi i Italisë për mbështetjen ushtarake dhe mbështetjen financiare ka qenë i vogël në krahasim me shtetet e tjera.

Maurizio Gasparri, një senator në partinë Forza Italia, hodhi poshtë ndikimin e daljes së mundshme të Draghit, duke theksuar se koha e tij është gjithsesi e kufizuar deri në fund të legjislaturës në vitin 2023 dhe duke vënë në dukje se edhe vendet e tjera kanë mbajtur zgjedhje në mes të pandemisë dhe krizës energjetike.

Draghi nuk duhet të detyrohet të qëndrojë sepse Italia ka frikë nga zgjedhjet. Ai u shpreh: “Ne do të votojmë gjithsesi deri në vitin e ardhshëm, nuk mund të pezullojmë demokracinë në Itali“.

Në afat të shkurtër, largimi i Draghi-t është i pasigurt.

Udhëheqësi i 5 Yjeve, Giuseppe Conte, kishte shprehur të mërkurën se partia e tij ende dëshironte të mbështeste qeverinë, megjithëse nuk e mbështeti paketën ekonomike në votimin e së enjtes.

Por nëse partia e Contes vendos të largohet nga qeveria, Draghi ka thënë se nuk dëshiron të udhëheqë pa 5 Yjet. Lidhja e krahut të djathtë ka sugjeruar gjithashtu se favorizon zgjedhjet.

Nëse Draghi humbet votëbesimin javën e ardhshme, presidenti mund të thërrasë zgjedhje të parakohshme. Por nëse Draghi fiton dhe nxitet të qëndrojë, shumë këmbëngulin se do të jetë jo vetëm në interesin kombëtar, por në interesin e Evropës që ai të qëndrojë pranë.

Roli i Draghit në Evropë,” tha Ceccanti, “është arsyeja më e fortë që Draghi të qëndrojë.”

Burimi: Politico
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here