Supermarketi më i madh britanik Tesco po vendos ngjitëse sigurie në paketimet 5 dollarëshe të djathit dhe gjalpit

Një supermarket Tesco po vendos ngjitëse sigurie në paketimet e djathit dhe gjalpit.
Dyqani në Bethnal Green, Londër, kishte ngjitëse sigurie në paketimet 4.15 £ (4.96 dollarë) të djathit të Katedrales së qytetit, si dhe në pakot me gjalpë Lurpak që kushtonin 4 £ (4.78 dollarë) me një Clubcard – kartën e anëtarësimit të gjigantëve të ushqimit – ose 5.05 £  (6.04 dollarë) pa kartën.
Një dyqan më i madh Tesco në të njëjtën rrugë nuk kishte ngjitëse sigurie në asnjërin produkt.  Dyqane të tjera Tesco në Londër që Insider vizitoi gjithashtu nuk kishin ngjitëse sigurie mbi gjalpin Lurpak dhe djathin e Katedrales.
Përdorimi i ngjitësve të sigurisë në Tesco vjen mes raporteve të zinxhirëve të ndryshëm të supermarketeve britanike që vendosin etiketa dhe kuti sigurie në produktet e përditshme, që mendohet se synojnë të pengojnë vjedhjet në dyqane mes krizës së kostos së jetesës.
Një foto e shpërndarë në Twitter javën e kaluar tregonte blloqe djathi nga raftet e Aldi’s Essentials me etiketa në një dyqan në Wolverhampton, ndërsa një tjetër tregonte paketime me gjalpë Lurpak me ngjitëse sigurie në një dyqan Asda pranë Newcastle.
Insider vizitoi supermarkete të ndryshme rreth Londrës dhe gjeti disa dyqane të Sainsbury që kishin vendosur ngjitëse, etiketa dhe kuti sigurie në produkte, duke filluar nga pasta e dhëmbëve dhe çokollata Cadbury, deri tek testet e shtatzënisë dhe kremërat kundra kruajtjes.
Një zëdhënës i Asda tha për Insider se kompania nuk po etiketonte Lurpak sepse ishte rregull, por se “një dyqan i vetëm ka pasur ndoshta disa njësi të vjedhura kohët e fundit nga ky produkt dhe ka vendosur të vendosë etiketa në pjesën tjetër për t’u siguruar që ato të mos vidhen më.”
Një zëdhënës i Sainsbury tha për Insider në mënyrë të ngjashme se vendimet për të etiketuar disa artikuj “do të ndryshojnë nga dyqani në dyqan”.
Ndërsa shumë supermarkete përdorin etiketa sigurie për artikujt me vlerë të lartë si alkooli, videolojërat, mishi dhe bateritë, është e rrallë t’i shohësh ato në produktet e përditshme. Në një studim të 2017 mbi etiketimin e sigurisë, akademikët në Kolegjin Universitar të Londrës shkruanin se përveç aplikimit të etiketave për mallrat e vjedhura shpesh dhe me vlerë të lartë, disa dyqane përdorën teknika “etiketimi të pjesshëm“, ku disa produkte etiketohen me shpresën se  ai gjithashtu do t’i pengojë hajdutët të synojnë mallrat pa etiketa.
Etiketat janë efektive sepse ato janë një pengesë,” shkroi në Twitter konsulenti i shitjes me pakicë Steve Dresser.  “Vendimet për të etiketuar shpesh udhëhiqen nga të dhënat dhe do të jenë aty ku linjat po shohin një sasi të konsiderueshme tkurrjeje.”
Lajmet për supermarketet që etiketojnë më shumë artikuj vijnë në një periudhë të rritjes së inflacionit, e cila besohet se do të shkaktojë një rritje të vjedhjeve me pakicë. Çmimi i ushqimeve dhe pijeve joalkoolike në Mbretërinë e Bashkuar u rrit me 8.7% deri në maj të vitit 2022, sipas Zyrës për Statistikat Kombëtare — dhe u rrit me 1.5% vetëm midis prillit dhe majit.
Një menaxher dyqani tha për botimin e industrisë në Mbretërinë e Bashkuar, “The Grocer“, se më shumë hajdutë të dyqaneve synonin artikujt e përditshëm me çmim të ulët, ndërsa një tjetër tha se një klient i moshuar ishte përpjekur të vidhte shampo dhe pluhur larës.
Ne e kemi parë këtë më parë në kohët e mëparshme të rënies ekonomike,” tha Sinéad Furey, një pedagoge e lartë në Universitetin Ulster.
Burimi: Business Insider
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here