Amazon nis provat klinike të vaksinës së kancerit në partneritet me Fred Hutchinson

Seattle Cancer Care Alliance and the Fred Hutchinson Cancer Research Center in Seattle, Washington on June 7, 2017.
Amazon po zhvillon vaksina kundër kancerit në bashkëpunim me Qendrën e Kërkimit të Kancerit Fred Hutchinson dhe së fundmi, ka nisur një provë klinike të miratuar nga FDA.
Amazon dhe Fred Hutchinson po kërkojnë të rekrutojnë 20 pjesëmarrës mbi moshën 18 vjeç për fazën e hershme ose fazën 1 të provës, sipas një dosjeje në clinicaltrials.gov, një bazë të dhënash e provave klinike të drejtuar nga Biblioteka Kombëtare e Mjekësisë.  Qëllimi është të zhvillohen “vaksina të personalizuara” që mund të trajtojnë kancerin e gjirit dhe melanomën, një formë e kancerit të lëkurës, thuhet në dokument.
Fred Hutchinson është renditur si sponsor i studimit, ndërsa Amazon është renditur si një bashkëpunëtor, sipas dosjes.  Lajmi për partneritetin u raportua fillimisht nga Business Insider.  Studimi u postua për herë të parë tetorin e kaluar dhe filloi më 9 qershor. Pritet të përfundojë deri më 1 nëntor 2023.
Fred Hutch dhe Amazon konfirmuan partneritetin.  Një zëdhënës i Amazon tha se ajo po udhëhiqet nga Fred Hutch.
 “Amazon po kontribuon me ekspertizë shkencore dhe të mësimit të makinerive në një partneritet me Fred Hutch për të eksploruar zhvillimin e një trajtimi të personalizuar për forma të caktuara të kancerit”, tha zëdhënësi për CNBC në një deklaratë.  “Është shumë herët, por Fred Hutch kohët e fundit mori leje nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave të SHBA për të vazhduar me një provë klinike të Fazës I dhe është e paqartë nëse do të jetë e suksesshme. Ky do të jetë një proces i gjatë dhe shumëvjeçar – nëse përparon. Ne do të jemi të hapur për të punuar me organizata të tjera në kujdesin shëndetësor dhe shkencat e jetës që mund të jenë gjithashtu të interesuara për përpjekje të ngjashme.”
Amazon ka thelluar praninë e saj në industrinë e kujdesit shëndetësor vitet e fundit.  Kompania në vitin 2020 lançoi një farmaci në internet, ajo ka rritur shërbimin e saj teleshëndetësor, të quajtur Amazon Care, dhe ka kërkuar të zhvillojë diagnostikimin mjekësor në shtëpi.
Një grup sekret kërkimor dhe zhvillimi brenda Amazon, i njohur si Grand Challenge, fillimisht mbikëqyri përpjekjen për vaksinën e kancerit, sipas Business Insider, i cili citoi njerëz të njohur me këtë çështje.  Tani është nën kompetencën e një ekipi kërkimor për kancerin që raporton te zëvendëspresidenti i pajisjeve të Amazon, Robert Williams, raportoi Business Insider.
Burimi: CNBC
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here