Fansat e Disney të indinjuar pasi ‘Kumbara e Zanave’ u hoq prej titujve neutralë për gjininë

Disney tha se po heq dorë nga “kumbarat e zanave” për tituj më gjithëpërfshirës dhe neutralë ndaj gjinisë në butikët e veshjeve brenda parqeve të saj tematike – dhe disa fansa janë më pak të magjepsur pas lajmit.

Në mënyrë të veçantë, “kumbarat e zanave” po hiqen nga butikët Bibbidi Bobbidi të vendosura në Disney World dhe Disneyland, sipas një përditësimi në faqet e internetit të Disneyland Resort dhe Walt Disney World Resort.

Sallonet, të cilat u bëjnë makeup fëmijëve të moshës 3 deri në 12 vjeç për t’i transformuar në princesha ose kalorës, do të rihapen nga mbylljet pandemisë më 25 gusht, tha kompania këtë javë.

Kur të kthehen, punonjësit që më parë quheshin “Kumbarët e Zanave në Trajnim” tani do të quhen “Nxënësit e Kumbarës së Zanave“.

Në këtë mënyrë, anëtarët e ekipit që mund të mos identifikohen si femra mund të jenë ende pjesë e procesit për të veshur dhe stiluar fëmijët pa pasur nevojë t’i referohen vetes si një personazh femër i Disney-t“, shkruhej në blogun e Disney “Streaming the Magic“.

Kjo është një sëmundje mendore… magjia është zhdukur”, shkroi një përdorues në Twitter.

Zgjohuniose falimentoni”, shkroi një tjetër në Twitter.

E urrej këtë botë!”, shkroi një tjetër përdorues në Twitter për lajmin.  .”

Kohët e fundit, Disney ka bërë një përpjekjeh për t’u dukur më gjithëpërfshirës dhe politikisht korrekt, duke zemëruar disa njerëz të Disney-t.

Verën e kaluar, Disney fshiu përdorimin e “zonja dhe zotërinj, djem dhe vajza” nga parqet e saj tematike dhe ndryshoi politikën e saj dikur strikte të kodit të veshjes. Punonjësit e parkut tematik tani mund të paraqiten në punë me tatuazhe të dukshme me çfarëdo gjinie që dëshirojnë.

Fundjavën e kaluar, kompania hoqi në heshtje një fjalim të nderuar të kohës nga bashkëthemeluesi i saj Walt Disney në festën e 67-vjetorit të Disneyland, duke lënë disa të hamendësojnë se ishte për shkak të pikëpamjeve të tij të supozuara raciste dhe antisemitike.

Lëvizjet vijnë pasi Disney e gjen veten në grackën e një lufte kulturore në Florida mbi ligjin e shtetit “Mos thuaj homoseksual“. Në fillim të këtij viti, CEO i Disney Bob Chapek refuzoi të fliste kundër ligjit të Floridas, i cili ndalon diskutimin e identitetit gjinor dhe orientimit seksual për fëmijët në kopshtin e fëmijëve deri në klasën e tretë.

Mungesa e përgjigjes zemëroi punonjësit e Disney, duke bërë që Chapek të dënojë legjislacionin, duke e vënë atë në pikëpyetje të guvernatorit të Floridës, Ron DeSantis.

Si përgjigje, DeSantis nënshkroi një ligj që do t’i hiqte parqeve tematike të Disney në Florida statusin e tyre vetëqeverisës. Ligji, i cili u nënshkrua në prill, shpërndan Reedy Creek Improvement District, i cili operon si një njësi autonome në tokat që ndërlidhen me qarqet Orange dhe Osceola që ka fuqinë të vendosë taksa, të ndërtojë infrastrukturë, të japë licenca dhe të krijojë ligjet e veta për zonimin.

Ligji i ri që shpërndan qarkun nuk hyn në fuqi deri në qershor 2023.
 
Burimi: New York Post
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here