Ferrari kërkon partneritete, jo bashkime, thotë drejtuesi

Ferrari
Ferrari NV është i interesuar të zgjerojë rrjetin e saj të partneriteteve, por një kombinim me një grup tjetër nuk është i nevojshëm, tha CEO i ri i prodhuesit të makinave luksoze italiane Benedetto Vigna në një intervistë për të përditshmen Sole24Ore të dielën.

“Ferrari nuk është vetëm një markë makinash, por në thelb është një markë luksoze”, tha Vigna. “Të kesh kaq shumë njerëz të pasionuar që punojnë në të njëjtin vend, është një aset i jashtëzakonshëm që mund të na çojë kudo”, shtoi ai kur u pyet nëse Ferrari ishte në gjendje të shkonte vetëm.

I pyetur drejtpërdrejt në lidhje me raportet e mëparshme për një integrim të mundshëm me Armani Group të Milanit, Vigna tha “Preferoj të mos komentoj“.

Shkurtin e kaluar, Ferrari njoftoi se do të bashkëpunojë me Qualcomm Inc. për të riparuar tabelat e makinave të saj dhe për të eksploruar mundësitë për të ndihmuar me ndryshimin e teknologjisë së prodhuesit të automjeteve, ndërsa shefi i ri u përpoq të rriste ritmin e një tranzicioni drejt baterive dhe teknologjive digjitale.

Vigna iu bashkua Ferrarit në shtator nga prodhuesi i çipave STMicroelectronics NV, i ngarkuar me formimin e së ardhmes së prodhuesit të makinave në një industri transformuese me një shije për pajisjet e teknologjisë më të lartë. Punësimi i Vigna ishte një moment i rrallë për industrinë, e cila rrallë kërkon jashtë sektorit për punë të larta.

Përveç ndjekjes së një tranzicioni teknologjik, Vigna sheh hapësirë që prodhuesi i automjeteve luksoze të rritet në Kinën kontinentale, Hong Kong dhe Tajvan, ku kompania pa se si dërgesat e saj u rritën nga 5% deri në 8% vitin e kaluar.

Ferrari pa aksionet e tij në rënie këtë javë, pasi konfirmoi se do të tërhiqte mijëra supermakina për shkak të problemeve me sistemin e tyre të frenimit. Ndërsa kompania nuk dha detaje mbi numrin total të makinave të përfshira globalisht, ajo tha se do të tërhiqte 2222 automjete vetëm në Kinë.

Burimi: Bloomberg
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here