Rusia ndërpret furnizimin me gaz në Poloni

Varshava thotë se ka rezerva të mjaftueshme për të përballuar ndërprerjen, pasi refuzoi kërkesën e Kremlinit për të paguar në rubla
Furnizimi me gazin rus në Poloni është ndërprerë për shkak të përshkallëzimit të tensioneve midis Moskës dhe Perëndimit.
Është hera e parë që Kremlini ndërpret furnizimin me gaz të një vendi që nga fillimi i pushtimit.  Kjo erdhi pasi Varshava refuzoi kërkesën e Vladimir Putin, presidentit rus, për të paguar gazin në rubla.
Anna Moskwa, ministrja e klimës dhe energjisë e Polonisë, konfirmoi se kishte ndaluar marrjen e furnizimeve përmes tubacionit Yamal-Europe, i cili pompon gazin rus në Poloni dhe Gjermani.
Mateusz Morawiecki, kryeministri polak, tha: “Ne jemi kërcënuar me pezullimin e furnizimeve me gaz nga Gazprom dhe kemi ndërmarrë hapa për të diversifikuar furnizimet.  Ne do ta mbrojmë Poloninë kundër kësaj mase që ka marrë Rusia.”
Më herët të martën, Piotr Naimski, komisioneri i qeverisë polake për infrastrukturën strategjike të energjisë, tha se Polonia do të refuzonte t’i paguante Rusisë në rubla dhe se vendi ishte i përgatitur për çdo hakmarrje.
Ne nuk do të paguajmë,” tha ai. “Mundësitë dhe rreziqet e ndryshme janë duke u shqyrtuar dhe ne jemi të përgatitur për toNëse është e nevojshme, dhe nëse merret një vendim i tillë, ne jemi në gjendje të ndërpresim furnizimin me gaz në një moment dhe jemi gati për veprimet ruse, duke përfshirë një ndërprerje të furnizimeve.
Zonja Moskwa tha se rezervat aktuale të gazit të Polonisë arritën në 76% të kapacitetit të saj total të magazinimit.
Konsumatorët nuk do të përjetojnë mungesa si rezultat i përgatitjeve, tha Iwona Dominiak, një zëdhënëse e operatorit të Sistemit të gaz në vend.
Lëvizja erdhi pasi Varshava gjithashtu përfshiu Gazprom në një listë të re sanksionesh ekonomike kundër 50 bizneseve dhe oligarkëve rusë.
Presidenti rus muajin e kaluar nënshkroi një dekret që kërkon pagesa për gazin natyror nga “kombet jomiqësore” në rubla.
Komisioni Evropian ka rekomanduar që vendet e BE-së të vazhdojnë të paguajnë për gazin rus në euro, për të shmangur shkeljen e sanksioneve.
Polonia siguron 46% të furnizimeve të saj me gaz nga Rusia, sipas think-tank Forum Energii – duke e bërë atë një nga blerësit kryesorë të BE-së të energjisë ruse.
Por Varshava ka bërë thirrje në mënyrë të përsëritur për një embargo të menjëhershme të BE-së ndaj importit të lëndëve djegëse fosile ruse, në mënyrë që t’i mposhtet makineria luftarake e Putinit nga fondet shumë të nevojshme.
Kryeqyteti lindor i ka bërë gjithashtu thirrje bllokut që të përsërisë sanksionet e reja kundër firmave ruse, përfshirë Gazprom.
Polonia është zotuar të ndalojë importet e naftës, gazit dhe qymyrit rus deri në fund të vitit.  Kontrata e Varshavës me Gazprom do të skadojë në fund të vitit.
Polonia do të zëvendësojë furnizimet e saj ruse me gaz nga Norvegjia nëpërmjet tubit të ri Baltik, i cili pritet të jetë funksional deri në fund të vitit.
Është kryer gjithashtu punë për të zgjeruar terminalin e gazit natyror të lëngshëm në qytetin port të Świnoujście, në Detin Baltik, për të importuar më shumë nga vende si SHBA dhe Katari.
Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, Polonia ka argumentuar vazhdimisht për sanksione më të ashpra ekonomike kundër Moskës.
Zyrtarët e Komisionit pritet të propozojnë një ndalim të importeve të naftës ruse si pjesë e një pakete me gjashtë masa ndëshkuese, që synojnë të rrisin presionin ndaj Kremlinit për t’u tërhequr nga Ukraina.
Burimi: The Telegraph
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here