Fshehtësi me refugjatët afganë të sjellë nga SHBA në bazën në Kosovë

Në një artikull të Associated Press, të shtunën në mbrëmje, thuhet se SHBA po mirëpret dhjetëra mijëra afganë të nxjerrë nga Kabuli, por ka bërë publike shumë pak për një grup të vogël që mbetet jashtë shtetit: dhjetëra të cilët shkaktuan çështje të mundshme sigurie gjatë verifikimit të sigurisë dhe janë dërguar në një bazë amerikane në vendin ballkanik të Kosovës.

Mbrojtësit e të drejtave të njeriut kanë ngritur shqetësime rreth afganëve të devijuar në Kampin Bondsteel në Kosovë gjatë gjashtë javëve të fundit, duke përmendur mungesën e transparencës në lidhje me statusin e tyre dhe arsyet e frenimit të tyre shkruhet më tej. Është e paqartë se çfarë mund të bëhet me cilindo që nuk mund të lejohet të vijë në Shtetet e Bashkuara. “Ne jemi padyshim të shqetësuar,” tha Jelena Sesar, një studiuese për Amnesty International, e specializuar në Ballkan. “Çfarë ndodh vërtet me këta njerëz, veçanërisht njerëzit që nuk kalojnë verifikimin e sigurisë? A do të ndalohen? A do të kenë ata akses në asistencë ligjore? Dhe cili është plani për ta? A ka ndonjë rrezik që ata përfundimisht të kthehen në Afganistan?”

Administrata e Biden thotë se është shumë herët për t’iu përgjigjur disa prej këtyre pyetjeve, të paktën publikisht, pasi ajo punon me ethe për të rivendosur afganët që u evakuuan pas pushtimit të Afganistanit nga Talibanët në gusht. Mungesa e informacionit publik e ka bërë atë një sfidë për ata që ndjekin nga afër fatin e refugjatëve. “Nuk ka shumë transparencë në lidhje me mënyrën se si funksionon regjimi i kontrollit të sigurisë,” tha Sunil Varghese, drejtor i politikave për Projektin Ndërkombëtar të Ndihmës për Refugjatët. “Nuk e dimë pse njerëzit po dërgohen në Kosovë për kontrolle shtesë, cili është ky kontroll shtesë, sa kohë do të zgjasë”, thuhet më tej në artikull.

Deri më tani, më shumë se 66,000 afganë kanë mbërritur në SHBA që nga 17 gushti, duke iu nënshtruar asaj që qeveria e portretizon si një proces rigoroz verifikimi të sigurisë për të shqyrtuar kërcënimet e sigurisë kombëtare nga mesi i një popullate që përfshin njerëz që punonin si përkthyes për ushtrinë amerikane si. si dhe forcat e armatosura të vendit të tyre. Prej tyre, rreth 55,000 ndodhen në bazat ushtarake amerikane në të gjithë vendin, ku ata përfundojnë përpunimin e imigracionit dhe vlerësimet mjekësore dhe karantinimin përpara se të vendosen në Shtetet e Bashkuara. Ka ende 5,000 njerëz nga evakuimi në pikat e tranzitit në Lindjen e Mesme dhe Evropë, sipas Departamentit të Sigurisë Kombëtare, i cili po menaxhon përpjekjen e njohur si Operacioni Aleatët Mirëseardhje. Përpjekja e rivendosjes është nën një shqyrtim intensiv pas valëve të kritikave të Presidentit Joe Biden për evakuimin furishëm të forcave amerikane dhe aleatëve si pjesë e tërheqjes nga Afganistani, e cila u vu në lëvizje kur administrata e Presidentit Donald Trump nënshkroi një marrëveshje paqeje me talebanët për t’i dhënë fund. Lufta më e gjatë e Amerikës.

“Fakti që disa njerëz janë sinjalizuar nga profesionistët tanë të antiterrorizmit, inteligjencës ose zbatimit të ligjit për ekzaminim shtesë, tregon se sistemi ynë po funksionon”, tha zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare Emily Horne. Numri i saktë në Kampin Bondsteel në Kosovë, një komb i vogël në Evropën Juglindore që fitoi pavarësinë nga Serbia me mbështetjen e SHBA-së në vitin 2008, luhatet me ardhjen e njerëzve të rinj dhe largimin e të tjerëve kur zgjidhen çështjet e sigurisë, si dokumentet e munguara, sipas zyrtarëve amerikanë.

Qeveria e Kosovës, një aleat i ngushtë i SHBA-së, ka pranuar që refugjatët të qëndrojnë në territorin e saj për një vit. Vendi pret gjithashtu një grup të veçantë në zonën ngjitur me Bondsteel të njohur si Kampi Bechtel, ku afganët që kanë punuar për vendet e NATO-s gjatë luftës po qëndrojnë përkohësisht derisa të vendosen në Evropë. Për disa javë, kishte rreth 30 të evakuuar afganë, së bashku me afërsisht 170 anëtarë të familjes, në Camp Bondsteel për shkak të flamujve të kuq, sipas një zyrtari amerikan, i cili foli në kushte anonimiteti për të diskutuar informacionin që nuk publikohet publikisht. Ata janë në një lloj harresë sepse nuk janë të ndaluar, por nuk janë domosdoshmërisht të lirë të largohen në këtë pikë. Ata dolën vullnetarë për t’u evakuuar nga Afganistani, por u vunë me flamur në një nga pikat e tranzitit në Evropë ose Lindjen e Mesme dhe u thanë se duhej të shkonin në Kosovë. Disa zgjodhën të sillnin familjet e tyre me vete ndërsa autoritetet punojnë me analistë dhe ekspertë të tjerë nga FBI, Siguria Kombëtare dhe agjenci të tjera për të zgjidhur pyetjet në lidhje me identitetin e tyre ose lidhjet e kaluara, tha një zyrtar i lartë i administratës.

Burimi: AP

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here