Harry dhe Meghan nuk po i bëjnë ndonjë nder vetes

Të enjten, Katerina, tani Princesha e Uellsit, drejtoi mbledhjen më të madhe të mbretërve që nga vdekja e Elizabeth II në një shërbim këngësh në Westminster Abbey, kisha e lashtë e kurorëzimit të mbretërve. Në një ceremoni kushtuar kujtimit të mbretëreshës së ndjerë, bashkëshorti i Katerinës, Princi Uilliam, mbajti një fjalim duke përshëndetur “shpirtin e bashkimit” – një shenjë për gjendjen në nevojë të kombit në fund të një viti stresues britanik.

Kjo frymë e bashkimit mungon dukshëm në tre pjesët e fundit të “Harry dhe Meghan“. Seriali i Netflix për Dukën dhe Dukeshën e Sussex-it të larguar nga familja mbretërore, transmetoi një listë me ankesa të mëtejshme kundër familjes mbretërore, më të shumtat prej të cilave ishin drejtuar Mbretit Charles III dhe Princit William. Harry akuzoi vëllanë e tij se “bërtiste dhe bërtiste” dhe babain e tij për “thënie gënjeshtra“. Duket si lloji më i keq i mbledhjes familjare.

Në rrethana të vështira, përgjigja fillestare e mbretërve ka qenë e përmbajtur. Në vend që të kundërshtojnë akuzat emocionale të Harry-t dhe Meghan-it, Firma, siç i pëlqen ta quajë veten familja, me mençuri ka qëndruar në heshtje dhe ka shfaqur një shfaqje uniteti të padukshme. Mbreti i ri do të shfrytëzojë gjithashtu mundësinë e mesazhit të tij të parë të Krishtlindjes për ta projektuar veten si një xhaxha dashamirës për kombin. Kohët e fundit, ai ka mbështetur organizata bamirëse që ndihmojnë të varfërit me krizën e kostos së jetesës – një përpjekje për ta sjellë institucionin më afër jetës së përditshme dhe shqetësimeve të britanikëve.

Harry dhe Meghan mund të kenë fituar betejën e vlerësimeve – më shumë se 80 milionë shikues vlerësohet se janë akorduar në mbarë botën për të dëgjuar historinë e tyre – por a e kanë humbur luftën për popullaritet tre muaj pas vdekjes së Mbretëreshës? Ndërsa shumë, përfshirë edhe mua, fillimisht simpatizuan ankesat e Sussexes për pritjen e tyre të ftohtë në Britani dhe protokollin e mbytur mbretëror, akuzat e tyre të fundit kundër Pallatit dhe shtypit ndihen të egra dhe të pabazuara. Nuk po u bën asnjë favor as në sondazhet e opinionit.

Sipas Matthew Goodwin, një analist sondazhi dhe profesor në Universitetin e Kentit, Sussexes “janë tani ndër figurat publike më të papëlqyeshme në Britani“. Çifti ka një vlerësim neto prej -26. Vlerësimet e Harry-t, sipas YouGov, janë ulur me 13 pikë që nga dokumentari në -26, ndërsa ajo e Meghan është në rënie të lirë në -39. Vetëm Princi Andrew, i turpëruar nga shoqëria e tij e mëparshme me Jeffrey Epstein, është më jopopullor. Ndërkohë, William dhe Catherine, Princi dhe Princesha e Uellsit, gëzojnë vlerësime neto prej +62 dhe +57, respektivisht.

Lojë, vendosje dhe ndeshje me firmën?
Goodwin beson se rrëshqitja e popullaritetit të Sussexes është pjesërisht për shkak të popullaritetit të britanikëve që nuk u pëlqen të cilësohen si racistë. Me sa duket, refuzimi i Meghan me arsyetimin se ishte biraciale ishte një nga arsyet kryesore pse çifti u largua nga vendi përgjithmonë në Kaliforni. Megjithatë, siç thekson Goodwin, Mbretëria e Bashkuar ka një kryeministër jo të bardhë dhe nivelet e paragjykimeve racore janë regjistruar në nivelin më të ulët historik.

Natyrisht, kjo nuk është e gjithë historia. Muajin e kaluar, kumbara e William, 83-vjeçarja Lady Susan Hussey u largua nga roli i saj i gjatë – si një Zonjë në pritje të bashkëshortes së Mbretit – pasi ajo mërziti një shef të bamirësisë me ngjyrë, Ngozi Fulani, me pyetje të vazhdueshme rreth “origjinës“. Si krijues i skenës për serialin Netflix, ishte një dhuratë për makinën publicitare të Sussexes. Të premten, megjithatë, Pallati organizoi një takim pajtimi midis dy palëve, në të cilin u pranua se “asnjë keqdashje nuk ishte synuar“. Mbreti i ri dëshiron të shihet si diversitet inkurajues.

Përgjigja ime, duke parë shumë nga këto episode, është se megjithëse Sussex-ët kanë zakonin fatkeq të përdorimit të gjuhës dhe argumenteve të nxjerra nga luftërat kulturore të Amerikës, shpjegimi për rënien e tyre në vlerësimin publik është më i thjeshtë: Askujt nuk i pëlqen një ankimues, veçanërisht kur faji është gjithmonë në njërën anë. Në të gjithë serialin nuk dëgjohet asnjë pëshpëritje autokritike apo dyshimi.

Harry pretendon se ishte xhelozia për popullaritetin e gruas së tij – ajo po merrte një mbulim më të spikatur se Dukesha e Kembrixhit – që së pari i shtyu zyrtarët e medias së Pallatit të zbulonin histori negative rreth saj: “Çështja është kur dikush që po martohet, kush duhet të jetë akti mbështetës, është më pas vjedhja e vëmendjes ose kryerja e punës më mirë se personi që ka lindur për ta bërë këtë, që i mërzit njerëzit. Ajo ndryshon ekuilibrin.” Shpjegimi mund t’i godasë vëzhguesit e paangazhuar si pak paranojakë.

Ka edhe shumë komedi të paqëllimshme për t’i shpëtuar një vështrimi britanik: Merrni ankesat e çiftit se Nottingham Cottage, shtëpia e tyre në truallin e Kensington Palace, ishte “shumë e vogël“, duke shkaktuar mosmiratim të tronditur nga shoqja e tyre e fuqishme mediatike Oprah Winfrey. Ata u shpërngulën para lindjes së djalit të tyre të parë, Archie, duke e ngushtuar më tej stilin e tyre. Në fakt, Princi dhe Princesha e Uellsit kishin jetuar atje më parë kur fëmija i tyre më i madh George ishte foshnjë.

Jam i befasuar gjithashtu nga akuza e Harrit se Sunday Times – atëherë nën drejtimin e redaksisë time – prishi një plan që çifti të transferohej në Afrikën e Jugut duke zbuluar lajmet për të. Kjo vështirë se ka kuptim. Sipas ish-këshilltarit të vetë Harry-t për çështjet e jashtme, David Manning, propozimi u hoq për shkak se kostoja e sigurimit të sigurisë në vend ishte shumë e madhe. Akuza të ngjashme të çuditshme bëhen kundër gazetës motra të The Sunday Times, The Times of London, për kryerjen e një pune rutinë raportimi për çiftin. Është sikur të gjitha mediat, jo vetëm gazetat tabloide, janë armiku.

Natyrisht, ka pasur një goditje. The Times shkëlqeu në një editorial të premten se Harry dhe Meghan kanë “dëmtuar Britaninë në botë” dhe kërkuan që ata të hiqnin dorë nga titujt e tyre mbretërorë, të cilët “nuk kanë asnjë lidhje për dy njerëz që thjesht tregtojnë imazhin e tyre si të famshëm“.

Thirrja televizive e Harry dhe Meghan për ndihmë ka qenë fitimprurëse për arkën, por skenari vështirë se mund të ngatërrohet me atë udhëzues të vjetër të qëndrueshëm, “Si të bësh miq dhe të ndikosh njerëzit“. Kjo i vendos ata me vendosmëri në drejtimin e të qenit të famshëm të “treguar të gjithëve” në tregun amerikan. Ata ia kanë kthyer shpinën Britanisë dhe shoh që britanikët nuk do t’i duan kurrë ata.

Burimi: Bloomberg
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here