Inflacioni arriti nivelin maksimal të 40 viteve në prill

Inflacioni është ende në rritje, duke i shtyrë konsumatorët të ndryshojnë zakonet e tyre të blerjeve për të vazhduar.

Indeksi i Çmimeve të Konsumit u rrit me 8.3% nga viti në vit në prill, njoftoi të mërkurën Byroja e Statistikave të Punës në SHBA.

Ndërsa leximi ishte një rënie e lehtë nga rritja prej 8.5% e parë një muaj më parë, ai ende përfaqëson inflacionin afër nivelit maksimal të 40 viteve.

Ritmi i rritjes së çmimeve u moderua, por jo aq sa pritej”, tha Greg McBride, kryeanalist financiar në Bankrate, në një shënim. “Përjashtuar një rënie të çmimeve të energjisë – e cila duket e vjetëruar deri në këtë pikë – rritjet mbeten të përhapuraMe normën vjetore që bie nga 8.5% në 8.3%, mund të jetë joshëse të thuhet se kemi parë kulmin, por ne kemi qenë gjithashtu të mashtruar më parë, siç ishte rasti i gushtit të kaluar.”

Nëse presioni i çmimeve vazhdon, më shumë se 50% e të rriturve thonë se do të shkurtojnë shpenzimet për të ngrënë jashtë dhe do të konsiderojnë ta reduktojnë më tej, sipas sondazhit të CNBC + Acorns Invest in You, të kryer nga Momentive. Sondazhi online me afro 4000 të rritur u krye nga data 23 deri në 24 mars.

Njerëzit po reduktojnë gjithashtu ngarjen e makinës dhe abonimet dhe disa po anulojnë pushimet, zbuloi sondazhi.
Ka qenë befasuese,” tha Tania Brown, një planifikuese financiare e certifikuar me bazë në Atlanta dhe themeluese e FinanciallyConfidentMom.com.

Rritja e çmimeve në mendje
Edhe pse inflacioni i përgjithshëm nuk ishte aq i lartë në prill, kishte disa lajme të këqija. Leximi ishte më i lartë se sa ishte parashikuar, dhe inflacioni bazë, i cili fshin çmimet e paqëndrueshme të ushqimeve dhe energjisë, ishte gjithashtu më i lartë se sa pritej.

Kjo do të thotë se shumë amerikanë tani po shpenzojnë më shumë për gjërat thelbësore, duke i bërë buxhetet e tyre më të shtrënguara pa ndonjë ndryshim në zakone. Njerëzit po i vërejnë këto rritje dhe po i kushtojnë vëmendje më të madhe. Pothuajse gjysma e të gjithë të rriturve thanë se mendojnë për rritjen e çmimeve gjatë gjithë kohës, ndërsa 55% e atyre me të ardhura vjetore familjare prej 50,000 dollarë ose më pak po kontrollojnë vazhdimisht kostot, zbuloi sondazhi i CNBC.

Të fokusosh sytë te shpenzimet është gjithmonë një strategji e mirë,” tha Susan Greenhalgh, një këshilltare e akredituar financiare që drejton Mind Your Money në Hope, Rhode Island. “Ju me të vërtetë nuk mund të kuptoni se çfarë po ndodh me paratë tuaja, nëse nuk i shikoni me të vërtetë dhe i matni ato.”

Mbajtja e gjurmëve të asaj që shpenzoni gjithashtu mund t’ju ndihmojë të vendosni se ku mund të shkurtoni, tha ajo, pasi inflacioni i godet të gjithë ndryshe. Nëse je dikush që nuk ha shumë jashtë, por po goditet nga çmimet e benzinës në pompë, ulja e drejtimit të automjetit ndoshta do të ndihmojë buxhetin tuaj më shumë sesa të anashkaloni disa darka në një restorant.

Është gjithashtu e rëndësishme të shikoni dhe krahasoni shpenzimet tuaja nga muaji në muaj, sepse çmimet po rriten kaq shpejt. Mund t’ju duhet të përshtateni më shpesh se sa në të kaluarën.

Qëllimi nr. 1 është, pa marrë parasysh se çfarë, të mbrojmë nevojat, dhe kjo është ushqimi, strehimi, transporti bazë dhe mjekësia bazë”, tha Brown.

Si të luftoni inflacionin
Inflacioni mund të vazhdojë të jetë i nxehtë, duke ngushtuar edhe më tej buxhetet. Më shumë se 75% e të rriturve thanë se janë të shqetësuar se çmimet më të larta do t’i detyrojnë ata të rimendojnë zgjedhjet e tyre financiare, zbuloi sondazhi.

Ndikimi do të jetë më i ashpër tek ata me të ardhurat më të ulëta që mund të shtyhen në modalitetin e mbijetesës, tha Brown. Për ata që përpiqen të shkurtojnë shpenzimet edhe më shumë, ajo tha gjithashtu të kontaktojnë me kreditorët dhe huadhënësit për të parë nëse mund të shtyni pagesat.

Disa njerëz mund të kualifikohen gjithashtu për programe për të ndihmuar me faturat e shërbimeve, të cilat mund të ndihmojnë me kostot mujore, tha Brown. Mund të jetë gjithashtu koha për të zhytur në kursime emergjente për të mbuluar shpenzimet tuaja thelbësore, nëse keni nevojë, shtoi ajo.

Ata me të ardhura më të larta gjithashtu do të duhet të përshtaten, veçanërisht nëse duan të vazhdojnë të kursejnë me të njëjtin ritëm siç ishin përpara se të rritet inflacioni, tha Greenhalgh.

Sigurisht, nëse buxheti juaj është shumë i hollë, mund të duhet të ndodhë shkurtimi i kursimeve për të shmangur borxhin. Nëse është kështu, si Brown ashtu edhe Greenhalgh sugjerojnë të hiqni vazhdimisht sasi më të vogla për të mbajtur veten në zakonin e kursimit.

Për sa kohë që po i çoni gjërat në drejtimin e duhur, kjo është shumë mirë,” tha Brown.

Burimi: CNBC
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here