Kosova njofton planet e saj mbi aplikimet për anëtarësim në BE

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, por ende nuk është njohur nga Beogradi si shtet më vete. Edhe pesë anëtarë të BE-së nuk e njohin Kosovën. Kjo në mënyrë efektive pengon përparimin e saj drejt anëtarësimit në BE derisa të arrihet një rezolutë me Serbinë, e cila tashmë është në mes të negociatave të anëtarësimit.

Në takimin në Bruksel, anëtarët e Këshillit të Stabilizim Asociimit (Këshilli SA) shqyrtuan progresin e Kosovës në rrugën e saj evropiane pas publikimit të raportit të Komisionit Evropian për vitin 2021 për Kosovën. Palët mirëpritën përkushtimin e ripërtërirë të Kosovës në rrugën e saj evropiane. Takimi u kryesua nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Delegacioni i BE-së u kryesua nga Përfaqësuesi i Lartë Josep Borrell dhe përfshinte Komisionerin e Zgjerimit Oliver Varhelyi. Palët diskutuan zhvillimet e fundit në lidhje me përmbushjen e kritereve politike, si dhe gjendjen në lidhje me kriteret ekonomike, bashkëpunimin financiar dhe zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit (MSA), thuhet në deklaratën e Këshillit të BE-së.

Anëtarët e Këshillit të SA u pajtuan për nevojën që Kosova të vazhdojë me reformat dhe kërkuan një fokus të shtuar nga të gjithë aktorët politikë, forcimin e kapaciteteve administrative dhe një strukturë efektive koordinuese brenda institucioneve të Kosovës.

Palët ritheksuan rëndësinë e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës. Ata vunë në dukje përkushtimin e qeverisë së Kosovës për të përmirësuar sundimin e ligjit, luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe respektimin e të drejtave themelore, si dhe për të ndjekur reformën e administratës publike dhe zhvillimin ekonomik, si dhe mbështetjen e arsimit dhe punësimit.

Takimi nënvizoi rëndësinë e angazhimit konstruktiv në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja me Serbinë për të negociuar dhe arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse të normalizimit ligjërisht të detyrueshme. “Kjo është thelbësore në mënyrë që Kosova dhe Serbia të avancojnë në rrugët e tyre evropiane. Të gjitha marrëveshjet e kaluara duhet të respektohen dhe të zbatohen plotësisht”, u tha më tej.

Borrell është cituar nga transmetuesi kosovar RTK të ketë thënë se takimi mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq nuk ka gjasa të zhvillohet këtë vit. Ai shtoi se nuk mund të ketë takim të ri të nivelit të lartë derisa të mos zbatohen zotimet e mëparshme.

Borrell tha se themelimi i Asociacionit të Komunave Serbe është pjesë e marrëveshjeve të Brukselit dhe kjo pjesë e marrëveshjes duhet të zbatohet nga pala kosovare. Varhelyi tha se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të përshpejtohet në mënyrë që Ballkani Perëndimor të përfitojë nga plani i investimeve ekonomike, transmeton RTK.

Burimi: RTK

 

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here