Antitrupat Pfizer mund të mbrojnë vetëm pjesërisht kundër Omikron, sugjeron studimi

Varianti Omicron mund të shmangë pjesërisht mbrojtjen nga dy doza të vaksinës COVID-19 të Pfizer dhe partnerit BioNTech, tha të martën kreu i kërkimit të një laboratori në Institutin e Kërkimeve Shëndetësore të Afrikës në Afrikën e Jugut shkruhet në një postim të Reuters.

Studimi tregoi se gjaku nga njerëzit që kishin marrë dy doza të vaksinës dhe kishin një infeksion të mëparshëm ishte kryesisht në gjendje të neutralizonte variantin, duke sugjeruar që dozat përforcuese të vaksinës mund të ndihmojnë në shmangien e infeksionit.

Organizata Botërore e Shëndetësisë e klasifikoi atë më 26 nëntor si një “variant shqetësues”, por tha se nuk kishte prova për të mbështetur nevojën për vaksina të reja të krijuara posaçërisht për të trajtuar variantin Omicron me mutacionet e tij të shumta.

Alex Sigal, një profesor në institutin kërkimor, tha në Twitter se kishte “një rënie shumë të madhe” në neutralizimin e variantit Omicron në krahasim me një lloj të mëparshëm të COVID-19. Një test i veçantë laboratorik nga virologia Sandra Ciesek e Spitalit Universitar Frankfurt pikturoi një pamje disi më të zymtë. Duke ekspozuar gjakun e individëve të vaksinuar ndaj varianteve të ndryshme të virusit, ajo zbuloi se aftësia për të krijuar një përgjigje antitrupash ndaj Omicron te njerëzit që kishin tre injeksione të BioNTech/Pfizer ishte deri në 37 herë më e ulët se përgjigja ndaj Delta.

Shkencëtarja kryesore e OBSH-së, Soumya Sëaminathan, tha se pritet një rënie e madhe në përgjigjen e antitrupave të njerëzve të vaksinuar ndaj Omicron. “Kjo nuk do të thotë se vaksina nuk do të funksionojë – imuniteti i qelizave T (ka të ngjarë) të vazhdojë,” tha ajo në Tëitter, duke iu referuar një përgjigjeje imune qelizore që besohet se parandalon sëmundje të rënda si një linjë e dytë e mbrojtjes imune.

Studiuesit duke përfshirë Carsten Watzl i Shoqatës Gjermane të Imunologjisë dhe Penny Ward, profesoreshë e vizituar në King’s College në Londër, thanë se gjetjet nënvizuan nevojën për të marrë vaksina përforcuese, sepse një sistem me tre vaksina ka të ngjarë të vazhdojë të mbrojë kundër sëmururit rëndë.

Burimi: Reuters

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here