Ukraina është nën sulm me raketa: Rusia bombardon Kievin dhe qytete të tjera në formë hakmarrje

Rusia bombardoi qytetet në të gjithë Ukrainën gjatë orës së pikut të hënën në mëngjes si sulme të dukshme hakmarrje pasi presidenti Vladimir Putin deklaroi se shpërthimi në urën drejt Krimesë ishte një sulm terrorist.
Shpërthime u raportuan gjithashtu në Lviv, Ternopil dhe Zhytomyr në perëndim të Ukrainës, Dnipro dhe Kremenchuk në Ukrainën qendrore, Zaporizhzhia në jug dhe Kharkiv në lindje.
Ata po përpiqen të na shkatërrojnë dhe të na fshijnë nga faqja e dheut … të shkatërrojnë njerëzit tanë që po flenë në shtëpi në Zaporizhzhia. Të vrasin njerëzit që shkojnë për të punuar në Dnipro dhe Kiev”, tha Presidenti Volodymyr Zelensky në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba shkroi në Twitter: “Taktika e vetme e Putinit është terrori mbi qytetet paqësore të Ukrainës, por ai nuk do ta shkatërrojë Ukrainën. Kjo është edhe përgjigja e tij për të gjithë ata që duan të flasin me të për paqen: Putini është një terrorist që flet me raketa”.

Sulmet erdhën dy ditë pasi një shpërthim dëmtoi urën e vetme mbi ngushticën e Kerçit në gadishullin e Krimesë, të cilën Putin të dielën e quajti “një akt terrorizmi që synon të shkatërrojë infrastrukturën e rëndësishme civile“.

Ukraina nuk ka marrë përgjegjësinë për shpërthimin e urës, por e ka festuar atë. Zyrtarët e lartë rusë kërkuan një përgjigje të shpejtë nga Kremlini përpara një takimi të këshillit të sigurisë të Putinit të hënën.
Komentuesit në televizionin rus kanë bërë gjithnjë e më shumë thirrje për hakmarrje masive kundër Ukrainës, me udhëheqjen ushtarake që po përballet me kritika publike për herë të parë pasi forcat ruse janë rrahur përsëri në fushën e betejës.

Ura, të cilën Putin e inaguroi personalisht, është një rrugë kryesore furnizimi për forcat ruse në Ukrainën jugore dhe një simbol i kontrollit të Krimesë nga Rusia, gadishulli që e shpalli të aneksuar pasi trupat e saj e pushtuan atë në 2014.

Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus Dmitry Medvedev tha: “Rusia mund t’i përgjigjet këtij krimi vetëm duke vrarë drejtpërdrejt terroristët, siç është zakon kudo në botë. Kjo është ajo që presin qytetarët rusë”.

Rusia është përballur me pengesa të mëdha në fushën e betejës që nga fillimi i shtatorit, me forcat ukrainase që shpërthejnë nëpër linjat e frontit dhe rimorën territorin në verilindje dhe jug.

Putini iu përgjigj humbjeve duke urdhëruar mobilizimin e qindra mijëra rezervistëve, duke shpallur aneksimin e territorit të pushtuar dhe duke kërcënuar vazhdimisht për përdorimin e armëve bërthamore.
Burimi: Marrë me shkurtime nga Agence France Presse
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here