Lajçak: Është koha për përparim të vërtetë në dialogun Beograd-Prishtinë

Miroslav Lajçak, përfaqësuesi special i BE-së për dialogun Beograd-Prishtinë, tha se ka folur me negociatorin kryesor të secilës palë dhe ka bërë të ditur se vendet anëtare të BE presin që bisedimet më në fund të japin rezultate konkrete.

“Unë prita dy kryenegociatorët dhe delegacionet e tyre për takime të veçanta mbi çështjet e pazgjidhura dhe rrugën përpara në dialog… Është koha për përparim të vërtetë,” postoi Lajçak në Twitter më 16 nëntor pas takimeve me Petar Petkoviç, shefin e Zyrës së Serbisë, për Kosovën dhe Metohinë, dhe Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i Kosovës.

Edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka dhënë një deklaratë në të cilën ka shprehur besimin se Prishtina do të arrijë një marrëveshje gjithëpërfshirëse me Serbinë gjatë mandatit të tij. Gjatë një interviste të 16 nëntorit për Radion Evropa e Lirë, Kurti tha se nuk mund të parashikonte se kur do të arrihet një marrëveshje e tillë, por se priste që kjo të ndodhte para përfundimit të mandatit të tij, si dhe para përfundimit të mandatit të SHBA-së. Presidenti Joseph Biden dhe shefi i Punëve të Jashtme të BE-së, Joseph Borrell.

Burimi: Euroactiv

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here