Përmbytje të mëdha në Kanada

Provinca kanadeze e brigjeve të Paqësorit në British Columbia shpalli gjendjen e jashtëzakonshme të mërkurën pas përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut të shkaktuara nga reshjet jashtëzakonisht të mëdha. Zyrtarët thanë se prisnin të gjenin të vdekur të tjerë shkruan Reuters.

Çdo rrugë kryesore të Kolumbisë Britanike, ku është qyteti i tretë më i madh i Kanadasë, Vankuveri, dhe brendësia e provincës është ndërprerë nga rrëshqitjet, përmbytjet ose rrëshqitjet e dheut pas reshjeve rekord në të gjithë Kolumbinë Jugore Britanike midis të shtunës dhe të hënës. Trupi i një gruaje u gjet nga një prej rrëshqitjeve të dheut.

Qeveria federale tha se po dërgonte forcat ajrore për të ndihmuar me evakuimet dhe për të mbështetur linjat e furnizimit.

Ngjarjet e motit janë të gjitha të lidhura dhe mund t’i atribuohen ndryshimeve klimatike, tha John Clague, një profesor në Departamentin e Shkencave të Tokës në Universitetin Simon Fraser.

Burimi: Reuters

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here