Lajmet e fundit nga Ukraina: Zelensky i bën thirrje Papa Franceskut për ndërmjetësim

Presidenti i Ukrainës Volodomyr Zelensky i ka bërë thirrje Papa Françeskut të ndërmjetësojë konfliktin, ndërsa shefi i financës gjermane propozoi një “Plan Marshall” për të ndihmuar Ukrainën të rindërtohet pasi lufta të përfundojë.

Sipas UN (Kombeve të Bashkuara), pushtimi ka larguar rreth 10 milionë njerëz nga shtëpitë, rreth çerekun e popullsisë.

Më herët, në sumitin e Bashkimit Europian, Gjermania dhe Hungaria po frenojnë embargon e mundshme ndaj naftës ruse, duke thelluar dallimet në blloku për mënyrën se si duhet ndëshkuar Moska. Gjermania varet nga Rusia në 1/3-tën e nevojave të saj për karburant. Kremlini ka thënë se masa të tilla do të godasin të gjithë, veçanërisht europianët.

Burimi: Bloomberg

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here