Lajmet që duhet të lexoni sot

Rusia do të vazhdojë të furnizojë Evropën me gaz, plani i Bidenit për pavarësinë energjetike, rusët mbështesin Putinin dhe bisedimet Ukrainë-Rusi të rifillojnë.
Ja për çfarë po flasin njerëzit sot.
Gazi rus
Rusia synon të vazhdojë furnizimin me gaz për klientët evropianë edhe pse kërkon që ata të kalojnë në pagesa në rubla, tha Presidenti Vladimir Putin, duke lehtësuar frikën se ndryshimi mund të çojë në ndërprerje nga furnizuesi më i madh i kontinentit. Zyrtarët evropianë thanë se ndryshimi nuk ka të ngjarë të ndikojë tek furnizimet. Frika nga një ndërprerje e mundshme e gazit rus — e përkeqësuar nga kërcënimet për pagesat me rubla — rriti çmimet ditët e fundit.

Pavarësia energjitike
Presidenti Joe Biden tha se plani i tij për të nxjerrë një milion fuçi naftë në ditë nga rezervat e SHBA-së për gjashtë muaj do të vendoste një themel për vendin për të arritur pavarësinë nga furnizuesit e huaj të energjisë. Biden fajësoi një rritje të çmimeve të benzinës këtë vit për pushtimin e Ukrainës nga ana e Rusisë dhe Putinit. Ai kritikoi gjithashtu kompanitë amerikane të naftës që kanë hezituar të rrisin prodhimin. Goldman Sachs uli parashikimin e çmimit të naftës së papërpunuar Brent me 10 dollarë në 125 dollarë/fuçi për gjysmën e dytë të këtij viti për shkak të lirimit.

Duke përqafuar Putinin
Mbështetja për Putinin është rritur në mesin e rusëve pas pushtimit, sipas sondazhit kryesor të pavarur të vendit. Megjithatë, një goditje e Kremlinit ndaj protestave ngre pyetje në lidhje me gatishmërinë e publikut për të shprehur kundërshtimin ndaj luftës. Edhe ata që ofrojnë mbështetje të vakët në përgjithësi për presidentin ranë dakord se “ai po bën gjënë e duhur” në Ukrainë, sepse ata pranuan argumentin zyrtar se Rusia është nën kërcënimin e NATO-s, tha Denis Volkov, drejtor i Levada Center.

Përditësimet nga Ukraina
Bisedimet e drejtpërdrejta midis Rusisë dhe Ukrainës do të rifillonin të premten, sipas një zyrtari të lartë ukrainas. Kombet e Bashkuara thanë se autokolonat e ndihmës nuk kanë arritur deri më tani në Mariupol. Rusia ra dakord t’i kthejë Ukrainës kontrollin e centralit bërthamor shumë të kontaminuar të Çernobilit. Ndërkohë, Biden tha se Putini mund të ketë shkarkuar disa nga këshilltarët e tij ose t’i ketë vënë ata në arrest shtëpie dhe se është një “pyetje e hapur” nëse Putin është plotësisht i informuar për performancën e ushtrisë së tij.

Burimi: Bloomberg
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here