LVMH bëhet kompania e parë evropiane që arrin vlerën e tregut 500 miliardë dollarë

LVMH është bërë kompania e parë evropiane që ka arritur një vlerë tregu 500 miliardë dollarë, me grupin luksoz francez të nxitur nga shpenzimet e konsumatorit kinez pasi Pekini hoqi kufizimet për Covid.

Aksionet e pronarit të Louis Vuitton dhe Dior të listuar në Paris u rritën 0.3% të hënën në 903.70 euro për të arritur një kapitalizim tregu prej 454 miliardë eurosh, ekuivalente me 500.3 miliardë dollarë ndërsa kursi i këmbimit arriti në 1.1019 euro për dollar.

Është emri i vetëm evropian në mesin e 10 kompanive më të mira në botë për nga vlera e tregut, një listë e dominuar nga grupet e teknologjisë amerikane të udhëhequra nga Apple. LVMH është në numrin 10, përpara Visa-s dhe pak pas Tesla-s.

Ky moment historik nënkuptonte se aksionet kontrolluese të zotëruara nga themeluesi Bernard Arnault dhe familja e tij arriti në 212 miliardë dollarë. Miliarderi francez 74-vjeçar është njeriu më i pasur në botë, përpara shefit të Tesla-s, Elon Musk.

LVMH ka përfituar nga përmirësimi i perspektivës ekonomike në Kinë, ekonomia e dytë më e madhe në botë dhe tregu më i madh i rritjes së sektorit të luksit, si dhe forcimi i euros.

Kompania shënoi një rritje prej 17% të të ardhurave në rezultatet e tremujorit të parë falë një rimëkëmbjeje të tregut kinez të luksit. Rivali francez Hermès raportoi se shitjet globale ishin rritur me gati një të katërtën në të njëjtën periudhë.

LVMH po përfiton sa më shumë nga rritja e qëndrueshme e kërkesës evropiane dhe amerikane, ndërsa korr përfitimin e një rikthimi të shpejtë dhe të fortë të shpenzimeve kineze,” shkruajnë analistët në Bernstein.

Pas tkurrjes së mprehtë gjatë bllokimeve të Covid-19 në 2020, shitjet në sektorin e luksit u rikuperuan në 1.15 trilion euro në 2021 dhe sfiduan pritshmëritë në 2022 duke u rritur me 20% të mëtejshëm, sipas firmës konsulente Bain.

Rritja në dekadën e fundit pasqyron rritjen globale të shtresave të mesme të pasura, veçanërisht në ekonomitë me rritje më të shpejtë si Kina dhe India. Gjatë pandemisë, akumulimi i kursimeve nxiti blerjet luksoze pasi konsumatorët e bllokuar në shtëpi kënaqeshin me veten. Rritjet e konsiderueshme të çmimeve për shumë mallra luksoze – veçanërisht mallra lëkure dhe çanta – ndihmuan gjithashtu në rritjen e marzheve.

Rritja e inflacionit, prishjet e marrëdhënieve gjeopolitike dhe ulja e kostos së jetesës ka bërë pak për të penguar rritjen e lojtarëve kryesorë të luksit, megjithëse disa kompani të varura më shumë nga konsumatorët e tregut të mesëm si Coach dhe Ralph Lauren kanë filluar të vihen nën presion.

Caroline Reyl, drejtuese e markave premium në Pictet Asset Management, tha se “pyetja ishte me çfarë ritmi” shpenzimet e konsumatorit kinez do të rimëkëmbeshin pas një viti të vështirë 2022. “Rritja dyshifrore nga Kina është inkurajuese,” tha ajo. “2023 do të jetë një vit i mirë për luks. Ka shumë faktorë që nuk mund t’i injorojmë.

Ndërsa sektori në tërësi ka ecur mirë, rritja e LVMH ka tejkaluar konkurrencën. Tani është pothuajse dyfishi i madhësisë për sa i përket vlerësimit të tregut të grupit të bukurisë L’Oréal, kompania më e madhe e kozmetikës në botë dhe grupi tjetër më i madh i listuar në Francë. LVMH është gjithashtu më shumë se dyfishi i madhësisë së Hermès.

Louis Vuitton, marka kryesore e LVMH, shënoi një tjetër moment historik global duke u bërë marka e parë luksoze në botë me mbi 20 miliardë euro të ardhura vjetore në janar. Dior gjithashtu ka katërfishuar shitjet e tij në katër vitet e fundit, sipas vlerësimeve nga HSBC. Marka emëroi së fundmi vajzën e Arnault, Delphine si shefe ekzekutive, në një promovim të ndjekur nga afër teksa të huajt përpiqen të përcaktojnë se cili nga pesë fëmijët e Arnault mund ta pasojë atë në krye.

Kompanitë e dyta dhe të treta më të mëdha në indeksin standard evropian Stoxx 600 vlerësohen dukshëm më të ulëta se LVMH. Nestlé, kompania më e madhe e ushqimit në botë, dhe prodhuesi danez i barnave Novo Nordisk kanë kapitalizim tregu prej 326 miliardë euro dhe 272 miliardë euro respektivisht.

Bursa e Francës, Cac 40, është rritur 17% në vit deri më sot, pasi investitorët grumbullohen në grupe të mallrave luksoze, me aksione në LVMH, duke u rritur me 33% këtë vit.

Më pas, aksionet e LVMH i ulën fitimet e tyre në 901,90 euro për një vlerë tregu prej 453,45 miliardë euro më vonë gjatë ditës.

Përktheu dhe përshtati: mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here