Nëse keni probleme me gjumin, flini me çorape

Jeni dikush që gjithmonë keni preferuar të flini zbathur? Nëse po, mund të dëshironi të rishqyrtoni veshjen e një palë çorape përpara se të shtriheni. Ndryshe nga sa mund të mendoni, veshja e çorapeve në shtrat mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në cilësinë e gjumit tuaj, sipas ekspertëve.

Një nga përfitimet kryesore të gjumit me çorape është aftësia e tyre për të rregulluar temperaturën e trupit. Hulumtimet sugjerojnë se mbajtja e një temperature të qëndrueshme të trupit gjatë gjumit mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt, të përjetoni më pak zgjime gjatë natës dhe madje të flini për një kohë më të gjatë. Një studim i botuar në Gazetën e Antropologjisë Fiziologjike zbuloi se burrat që mbanin çorape në shtrat binin në gjumë afërsisht shtatë minuta më shpejt, flinin mesatarisht 32 minuta më shumë dhe zgjoheshin më pak herë gjatë natës në krahasim me ata që flinin pa çorape.

Por pse veshja e çorapeve ndihmon në rregullimin e temperaturës? Psikologu klinik dhe eksperti i mjekësisë së gjumit, Michael Breus, Ph.D., shpjegon se megjithëse mund të duket kundërintuitive, mbajtja e këmbëve tuaja të ngrohta me çorape në fakt mund të ndihmojë në uljen e temperaturës së trupit tuaj. Ky proces përfshin zgjerimin e enëve të gjakut pranë sipërfaqes së lëkurës, gjë që lehtëson çlirimin e nxehtësisë dhe në fund ftoh trupin tuaj. Kur temperatura juaj bazë mbetet e qëndrueshme, ajo promovon cilësi më të mirë të gjumit në përgjithësi.

Temperatura luan një rol vendimtar në ciklin gjumë-zgjim, pasi një rënie në temperaturën bazë të trupit i sinjalizon trupit se është koha për të fjetur. Kjo ulje e temperaturës shpesh përputhet me çlirimin e melatoninës, hormonit përgjegjës për rregullimin e gjumit. Ekspertët rekomandojnë mbajtjen e temperaturës së dhomës së gjumit midis 20-22 gradë Celcius për të optimizuar cilësinë e gjumit.

Kur zgjidhni çorape për gjumë, komoditeti është thelbësor. Është thelbësore të zgjidhni çorape që nuk janë shumë të ngushta, pasi ato mund të kufizojnë rrjedhën e gjakut dhe të shkaktojnë parehati. Zgjidhni pëlhura që marrin frymë si pambuku, liri ose bambuja, të cilat lejojnë ajrosjen e duhur dhe parandalojnë mbinxehjen. Për më tepër, veshja e çorapeve të pastra para gjumit është thelbësore për të shmangur çdo shqetësim të mundshëm të gjumit.

Megjithatë, nëse ideja për të fjetur me çorape ndihet dërrmuese ose e pakëndshme, ekzistojnë metoda alternative për të arritur përfitime të ngjashme. Hulumtimet sugjerojnë se njomja e këmbëve në ujë të ngrohtë para gjumit mund të prodhojë një efekt të krahasueshëm duke ngrohur ekstremitetet e trupit tuaj.

Ndërsa gjumi me çorape mund të mos jetë një zgjidhje e mirë për problemet e gjumit si pagjumësia, padyshim që mund të plotësojë rutinat ekzistuese të gjumit. Krahas praktikave të tjera të tilla si shkëputja nga pajisjet elektronike, zbehja e dritave dhe shmangia e kafeinës para gjumit, përfshirja e çorapeve në rutinën tuaj të gjumit mund të jetë vetëm pjesa që mungon për të arritur një gjumë të qetë të natës.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here