Nëse pini kafe, duhet të kujdeseni për ndryshimin e klimës

Ndryshimet klimatike janë një problem kaq masiv, me pasoja të tilla potencialisht katastrofike, dhe shumë njerëz kanë vështirësi të përballojnë rrezikun me të cilin përballemi.

Pra, le t’i themi gjërat në terma më të thjeshtë.

Ndryshimi i klimës do të thotë që ju do të paguani më shumë për kafe, çdo ditë, ndoshta për pjesën tjetër të jetës tuaj.

Dhe mund të mos ju shijojë aq shumë.

Konsumatorët duhet të presin kafe shumë më të shtrenjtë dhe me cilësi më të ulët për shkak të temperaturave në rritje, reshjeve ekstreme dhe frekuencës më të lartë të thatësirave”, tha Titus O. Awokuse, kryetar i departamentit të ekonomisë bujqësore, ushqimore dhe burimeve në Universitetin Shtetëror të Miçiganit.

Studimet e fundit tregojnë se deri në 60% të llojeve të kafesë me cilësi të lartë janë në rrezik të zhdukjes për shkak të ndikimeve negative të ndryshimeve klimatike,” tha ai.

E kemi vëmendjen tuaj tani?

Ndryshimi i klimës nuk është vetëm një çështje mjedisore. Është një çështje konsumatore.

Kostoja e ushqimit po rritet. Kjo është pjesërisht për shkak të çështjeve të furnizimit dhe fluksit që lidhen me pandeminë COVID-19.

Por është gjithashtu një reflektim i mënyrës se si klima e ndryshueshme e planetit tonë po ndikon në të korrat, blegtorinë dhe burimet e tjera ushqimore.

Çmimet reflektojnë ofertën dhe kërkesën, dhe nëse kostot e prodhimit rriten ose oferta bëhet më e kufizuar, çmimet do të rriten,” tha Carolyn Dimitri, një profesoreshë e asociuar e studimeve të ushqimit në Universitetin e Nju Jorkut.

Ndryshimi i klimës ka të ngjarë të rrisë kostot e prodhimit dhe të zvogëlojë furnizimin, të paktën për disa vite,” parashikoi ajo, duke shtuar se do të “tmerrohej” nëse kafeja e mirë do të bëhej më e vështirë për t’u gjetur.

Unë do të paguaj pothuajse çdo çmim për kafen time,” tha Dimitri, duke i bërë jehonë mendimeve të mia dhe, dyshoj, atë të miliona kafedashësve të tjerë.

E ardhmja e kafesë së fundmi u hodh në nivelin më të lartë në katër vjet, pjesërisht për shkak të motit ekstrem në Brazil, prodhuesi më i madh i kafesë në botë.

Faktor në çështjet e furnizimit të lidhura me pandeminë, dhe kostoja e kokrrave të kafesë është rritur më shumë se 40% deri më tani këtë vit.

Për shkak se kompanitë me peshë të rëndë të kafeinës si Starbucks dhe Nestle i blejnë furnizimet e tyre të kafesë shumë përpara, jo të gjithë tregtarët do t’i rrisin çmimet menjëherë.

Por disa tashmë po paralajmërojnë për kosto më të larta të shitjes me pakicë.

J.M. Smucker, prodhuesi i kafesë së bluar Folgers dhe Dunkin, tha se nuk ka zgjidhje tjetër veçse të rrisë çmimet. “Ne po shohim kostot inflacioniste që ndikojnë në të gjithë vitin fiskal”, tha shefi financiar i kompanisë gjatë një video konference.

Kafeja është vetëm një artikull në raftet e supermarketeve që po bëhet më i shtrenjtë për shkak të ndryshimeve klimatike.

Moti i ashpër po rrit koston e sheqerit. Çmimet e grurit janë tani në nivelin më të lartë në gati tetë vjet.

Misri, soja, avokadot, bajamet, mjalti, agrumet – të gjitha janë më të shtrenjta.

Dhe kjo nuk është vetëm në Amerikë. Sipas Kombeve të Bashkuara, çmimet e ushqimeve në mbarë botën u rritën me 33% në gusht nga një vit më parë.

Ndryshimi i klimës është një kontribues sepse ndryshueshmëria e klimës, ngjarjet ekstreme dhe thatësirat e qëndrueshme në rajone të caktuara mund të reduktojnë rendimentet dhe rrjedhimisht furnizimet,” tha Sanford Eigenbrode, një profesor i entomologjisë në Universitetin e Idahos.

Kjo nuk do të thotë se jemi të dënuar. Disa ekspertë besojnë se prodhimi global i ushqimit do të përshtatet me një klimë në ndryshim.

Ndryshimet klimatike nuk do të ndikojnë në bujqësi në të njëjtën mënyrë në të gjitha pjesët e botës,” tha Ellen Bruno, një ekonomiste bujqësore në UC Berkeley. “Ne kemi shumë kapacitete përshtatëse.”

Me fjalë të tjera, të korrat që fillojnë të dështojnë në disa pjesë të botës mund të lulëzojnë në të tjera.

Në përgjithësi, megjithatë, ndryshimi i klimës po arrin – ose ka arritur tashmë, sipas disa vlerësimeve – një pikë pa kthim. Dhe kjo vetëm garanton kosto më të larta ushqimore në të ardhmen.

Një raport i fundit nga Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike, autoriteti kryesor në botë për shkencën e klimës, zbuloi se thatësirat që ndodhnin më parë ndoshta një herë në dekadë tani janë 70% më të shpeshta se në epokën paraindustriale.

Ndryshimet klimatike pa dyshim që përbëjnë një kërcënim më të madh sesa ushqimet më të shtrenjta. Kjo përkthehet në temperatura më të nxehta, reshje më të mëdha, më shumë thatësira, rritje të nivelit të detit, përmbytje të zonave bregdetare dhe perspektiva të tjera distopike.

Zgjidhjet për një problem të kësaj shtrirjeje nuk janë të lehta. Kombeve anembanë botës po u kërkohet të reduktojnë emetimet e gazeve serrë dhe të adoptojnë burime energjie më miqësore me mjedisin.

Këto masa janë sfiduese dhe të shtrenjta dhe kërkojnë unitet dhe sakrificë – dy gjëra që nuk janë gjithmonë të lehta në një botë të udhëhequr kryesisht nga interesi vetjak dhe dritëshkurtësia.

Njerëzit në SHBA kanë shijuar një periudhë të gjatë ku rendimentet e të korrave janë rritur dhe çmimet e ushqimeve kanë rënë,” tha Dane Scott, një profesor i etikës mjedisore në Universitetin e Montanës. “Kjo periudhë ka të ngjarë të përfundojë.”

Ai tha se rritja e çmimeve tani është “e pashmangshme“.

“Konsumatorët duhet të presin të paguajnë më shumë për produktet ushqimore për të ndihmuar në financimin e ndërmarrjes së madhe të përshtatjes së bujqësisë me një klimë në ndryshim,” tha Scott. “Sa më e madhe të jetë ndërprerja e sistemit klimatik të Tokës, aq më të mëdha janë kostot sociale dhe ekonomike të përshtatjes.

Burimi: Marrë me shkurtime nga Los Angeles Times

Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here