“Punonjësit Boomerang” po kthehen në punët e vjetra që lanë

Harrojeni kthimin në zyrë. Në këtë ekonomi, shumë punonjës po kthehen te punëdhënësit e mëparshëm, duke thyer tabutë për besnikërinë në vendin e punës dhe duke hedhur poshtë supozimet për të ashtuquajturën Dorëheqje të Madhe.

Numri i tyre është rritur. Në SHBA në tremujorin e parë të këtij viti, 4.2% e të gjitha punësimeve të reja për kompanitë që reklamonin punë në LinkedIn ishin bumerang, krahasuar me 3.3% në 2019, tha firma e mediave sociale.

Arsyet e kthimit të tyre janë të ndryshme. Për më tepër, kthimet e tyre po tundohen nga firma të mëdha dhe të vogla, të cilat po mburren kudo, nga mediat sociale te Slack se bari nuk është gjithmonë më i gjelbër në anën tjetër.

Të ashtuquajturit “punonjës bumerang” mishërojnë paqartësinë ekonomike të momentit. Në fillim të këtij muaji, Byroja e Statistikave të Punës tregoi se tregu i punës në SHBA shtoi 528,000 vende pune në korrik, duke mposhtur parashikimet më shumë se dyfish. Megjithatë, vetëm një javë më parë, të dhënat treguan se ekonomia amerikane u tkurr për një tremujor të dytë radhazi, duke përforcuar shqetësimet për një recesion.

Gjatë gjithë kohës, punonjësit dhe punëdhënësit janë të bllokuar në një ngërç mbi përfitimet, pagat, politikat në distancë dhe vetë kuptimin e punës.

Përfitimet e kthimit
Sapo kuptova se startup-et nuk ofrojnë vërtet shumë përfitime familjare që bëjnë kompanitë më të mëdha”, tha Rachel Bentley, një 31-vjeçare nga Austin, Teksas, e cila kohët e fundit u kthye në Duo, një kompani vërtetimi me dy faktorë në pronësi të Cisco Systems Inc., pas qëndrimeve në Microsoft Corp. dhe një startup më të vogël që ajo iu bashkua në 2021.

Ishte një përzierje e rehatisë kulturore, pagës dhe shqetësimit për ekonominë që e tërhoqi Bentley-n në Duo, punonjësit e të cilit ajo qëndroi në kontakt me Slack edhe pasi u largua nga firma. U shpagua: Bentley thotë se duke u kthyer, ajo jo vetëm që ishte në gjendje të ribashkohej me kolegët që donte, por edhe dyfishoi pagën e saj.

Të tjerët po bëjnë të njëjtën gjë, veçanërisht në një moment kur rreziqet e karrierës – të tilla si bashkimi me një startup në një industri të re – mund të fillojnë të humbasin tërheqjen e tyre. Megjithëse tregu i punës është ende i fortë, firmat që dikur dukeshin si baste të sigurta në një ekonomi të qëndrimit në shtëpi, po pushojnë stafin ose po ngrijnë punësimet.

Realiteti i vështirë është se në moshën 30, 40 apo edhe 50 vjeç, është vërtet e vështirë të ndryshosh karrierën dhe të ruash stilin e jetës me të cilën jeni mësuar”, tha Adam Kail, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Harrison Grey Search and Consulting në Grand Rapids. , Michigan. “Kam parë njerëz që ndryshojnë karrierën në mënyrë drastike, por në një periudhë të shkurtër kohore kuptojnë, “Nuk jam aq i lumtur duke bërë diçka që më pëlqen më shumë, por me pagën time një të tretën e asaj që ishte më parë.

Miratimi i menaxherit
Ndryshe nga dekadat e kaluara, firmat tani janë të lumtura të marrin mbrapsht punonjësit e tyre të vjetër. Dhe ata nuk heshtin për këtë. LinkedIn është i mbushur me postime nga kompani duke përfshirë Deutsche Bank AG, EY dhe Deloitte që reklamojnë punonjësit që kthehen, shpesh me postime të hollësishme në blog, foto dhe video që tregojnë stafin e lumtur në kompanitë e tyre.

Në mediat sociale, ju mund të klikoni shumë lehtë dhe të thoni, ‘Hej, do të doja të flisja sërish me dikë rreth riangazhimit ndoshta me firmën”, tha Dan Black, udhëheqësi global i EY për tërheqjen dhe blerjen e talenteve.

Postimet e mediave sociale nga bumerangët mund të ndihmojnë me rekrutimin në një treg ende të ngushtë pune, duke treguar se firma është një vend i mirë për të punuar, sipas Catherine Shea, një profesore asistente në Shkollën Tepper të Biznesit të Universitetit Carnegie Mellon, e cila ishte bashkëautore e një 2021 studim mbi punonjësit e kthyer.

Por Shea dhe ekipi i saj zbuluan se bumerangët kanë një kosto. Ata analizuan dy grupe punonjësish në një firmë shërbimesh profesionale në SHBA: Punëtorët që kishin hyrë në bumerang dhe punëtorë të ngjashëm që nuk ishin larguar kurrë. Ata zbuluan se bumerangët paguheshin më shumë, por performoheshin në të njëjtin nivel si punonjësit që qëndruan. Megjithatë, bumerangët prireshin të shpenzonin më shumë kohë në projekte afatgjata, të cilat mund të përfitonin firmat, sepse kjo tregon se ata kanë një nivel më të thellë angazhimi ndaj kompanisë.

Matthew Wragg, CEO i firmës së rekrutimit të inxhinierisë dhe teknologjisë Gattaca, thotë se ai ka punësuar gjashtë punonjës bumerang në tre muajt e fundit.

Ata e njohin kulturën e organizatës,” tha ai. “Ata e njohin kulturën. Ata i dinë proceset e funksionimit.”

Ata gjithashtu priren të ndryshojnë pak midis turneut të tyre të parë dhe të dytë në kompani, sipas një studimi që John Arnold nga Universiteti i Misurit kreu me një ekip studiuesish të tjerë. Ata ekzaminuan rreth 30,000 bumerang dhe punonjës tradicionalë gjatë tetë viteve. Ata zbuluan se në përgjithësi, punonjësit që performuan mirë në stazhet e tyre të para gjithashtu performuan mirë në të dytën. Ata që në fillim nuk kishin performancë të dobët vazhduan të performonin më pak kur u kthyen.

Inskenimi i një kthimi
Kjo është arsyeja pse kompanitë që konsiderojnë të rikthejnë një kandidat për bumerang duhet të hetojnë me kujdes pse ai ose ajo u largua në radhë të parë, tha Paul McDonald, një drejtor i lartë ekzekutiv në rekrutuesin Robert Half. Flamujt e kuq mund të jenë pakënaqësi me lëvizshmërinë në rritje, shqetësime rreth menaxhimit ose përshtatje të dobët kulturore. Këto çështje nuk ka gjasa të kenë ndryshuar në të përkohshme. Nga ana tjetër, paga, përfitimet dhe përfitimet jomonetare janë të gjitha çështje që mund të zgjidhen brenda arsyes.

Kandidatët që kërkojnë një bumerang duhet të konsiderojnë me kujdes nëse kthimi te një punëdhënës i vjetër është masa e duhur, tha Mark Royal, një drejtor i lartë në konsulentin Korn Ferry. Disa mund të shikojnë të kthehen shumë shpejt pa i provuar mjaftueshëm punët e tyre të reja.

Ata që vendosin të hidhen mbrapa duhet ta hedhin kohën e tyre në një dritë pozitive, thotë ai.

Dëshironi ta përshtatni atë në kuptimin e asaj që keni mësuar në rolin që po largoheni dhe çfarë mund t’i sillni ish-punëdhënësit tuaj dhe pse kjo do të jetë e vlefshme për ju të dy,” tha Royal.

Burimi: Bloomberg
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here