SHBA rihap ambasadën në Kiev

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, njoftoi të mërkurën se SHBA-ja ka rihapur ambasadën e saj në Kiev pasi ajo u mbyll tre muaj më parë përpara pushtimit rus të Ukrainës.

Sot ne po rifillojmë zyrtarisht operacionet në Ambasadën e SHBA-së në Kiev. Populli ukrainas, me ndihmën tonë të sigurisë, ka mbrojtur atdheun e tij përballë pushtimit të pandërgjegjshëm të Rusisë dhe, si rezultat, yjet dhe shiritat po fluturojnë mbi ambasadë. Edhe një herë. Ne qëndrojmë me krenari dhe vazhdojmë të mbështesim qeverinë dhe popullin e Ukrainës ndërsa mbrojnë vendin e tyre nga lufta brutale e agresionit të Kremlinit“, tha Blinken në një deklaratë.
Blinken reflektoi mbi angazhimin e qëndrueshëm të SHBA ndaj qeverisë ukrainase dhe popullit të vendit.

Tre muaj më parë, ne ulëm flamurin tonë mbi ambasadën e SHBA-së në Kiev, Ukrainë, vetëm disa ditë përpara se forcat ruse të kalonin kufirin e Ukrainës për të kryer luftën e zgjedhur të paprovokuar dhe të pajustifikuar të Presidentit Putin. Kur pezulluam operacionet në ambasadë, ne e bëmë të qartë qëndrimin tonë: ndërsa ne do të zhvendosnim personelin e ambasadës amerikane për sigurinë dhe sigurinë e tyre, kjo në asnjë mënyrë nuk do të pengonte angazhimin tonë dhe mbështetjen për popullin, qeverinë dhe shoqërinë civile ukrainase, si dhe aleatët dhe partnerët tanë“, tha Blinken.

Blinken vuri në dukje se administrata kishte punuar për të rihapur ambasadën që nga mbyllja e saj.
Ne theksuam angazhimin tonë ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës, u zotuam të vazhdojmë ndihmën tonë dhe filluam të punojmë drejt ditës që mund të ktheheshim në Kiev. Tani, ajo ditë ka ardhur,” shtoi ai.

Përpara pushtimit të Rusisë, SHBA dhe shumë vende të tjera tërhoqën diplomatët dhe evakuuan ambasadat dhe konsullatat nga Kievi në qytetin perëndimor të Lviv. Departamenti i Shtetit zhvendosi diplomatët e tij në Poloni dhe pezulloi të gjitha shërbimet diplomatike në Lviv pak para fillimit të pushtimit.

Muajin e kaluar, pasi Rusia i zhvendosi synimet e saj në Ukrainë nga Kievi për t’u fokusuar në Ukrainën lindore, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u kërkoi vendeve të rivendosin një prani diplomatike në Ukrainë. Shumë vende të tjera kanë rihapur tashmë ambasadat e tyre në Kiev dhe ka pasur thirrje që SHBA të ndjekë shembullin.
Në fund të prillit, gjatë një vizite në Kiev, Blinken njoftoi se SHBA do të kthente diplomatët në Ukrainë dhe ata filluan të bënin udhëtime ditore në Lviv.
Ambasadorja në detyrë e SHBA në Ukrainë, Kristina Kvien dhe një grup diplomatësh amerikanë udhëtuan në ambasadën e SHBA javën e kaluar për herë të parë që kur u mbyll. Kvien qëndroi në Kiev përpara rihapjes së ambasadës të mërkurën.
Blinken nuk specifikoi se sa diplomatë amerikanë do të vepronin jashtë ambasadës. Ai vuri në dukje se ekzistojnë masa shtesë sigurie — me “masat dhe protokollet tona të sigurisë të rritura” — për të mbajtur të sigurt diplomatët e kthyer të SHBA.
Ne jemi të përkushtuar për t’u përballur me sfidat përpara. Lufta vazhdon. Forcat ruse shkaktojnë vdekje dhe shkatërrim në tokën ukrainase çdo ditë. Miliona ukrainas janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre dhe vajtojnë humbjen e të dashurve të tyre. Me forcën e qëllimit, ne riafirmojmë angazhimin tonë ndaj popullit dhe qeverisë së Ukrainës dhe presim me padurim të kryejmë misionin tonë nga Ambasada e SHBA-së në Kiev”, tha Blinken.
Burimi: CNN
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here