Shtimi i peshës në marrëdhënie është reale – dhe mund të jetë një shenjë lumturie

Wendy Irvine kishte qenë e mbushur që nga koha kur ishte fëmijë. Por kur ajo mbushi 26 vjeç dhe filloi të dilte me bashkëshortin e saj tashmë, pesha e saj u rrit deri në atë pikë sa ajo kishte vështirësi të njihte veten në foto. Ajo shtoi rreth 11 kg mbi 13 kg ekstra që ndjente sikur po mbante tashmë.

Burri im jetonte me brumëra, dhe unë hëngra me të dhe mora kilogramët e tepërta”, tha Irvine, 57 vjeç, një shkrimtare që jeton në Atlanta. “Absolutisht më shqetësoi. Unë kam qenë gjithmonë masa 12/14, dhe papritur masa 16 po më ndërprente aftësinë për të marrë frymë. U tmerrova.”

Rreth 10 vjet më vonë, ajo kuptoi se burri i saj do të vazhdonte të hante role me kanellë çdo fundjavë dhe akullore çdo natë, dhe vendosi të fokusohej në ndryshimin e dietës së saj. “Unë isha e lumtur, sigurisht, por nuk më pëlqente që po e lija veten në atë gjendje,” kujton ajo. Ajo në fund humbi 25 kilogramë dhe e ka mbajtur peshën për vite me rradhë.

Gjatë dekadës së fundit, Tara Suwinyattichaiporn ka shtuar peshë në marrëdhënie të shumta afatgjata. Ajo ka qenë me partnerin e saj aktual prej tre vitesh tashmë, dhe ata të dy janë njerëz që e duan ushqimin dhe kënaqen duke provuar restorante të reja së bashku. “Partneri im është super në formë. Ne hanim të njëjtën sasi ushqimi, por në fund unë shtoja në peshë, ndërsa ai nuk merrte kurrë një gramë,” tha Suwinyattichaiporn, 34 vjeç, profesoreshë e asociuar e komunikimit njerëzor në universitetin Fullerton në Kaliforni. “Tani për tani, disa funde dhe fustane janë vërtet të ngushta“, kështu që ajo është zotuar të ndërmarrë veprime, duke filluar me ditarin se si ndihet dhe duke e përdorur atë për të motivuar sjellje më të shëndetshme.

Ashtu si Irvine dhe Suwinyattichaiporn, shumë njerëz raportojnë se bashkimi përfundimisht me dikë që do, do të thotë një masë më e madhe në rroba: “Shumë njerëz janë të befasuar. Është një ide shumë e njohur dhe intuitive që një marrëdhënie e mirë duhet të na bëjë më të mirë në çdo mënyrë dhe të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit dhe mirëqenies tonë,” tha Sarah A. Novak, profesoreshë e asociuar e psikologjisë në Universitetin Hofstra në Hempstead, N.Y., e cila ka hulumtuar në lidhje me shtimin në peshë. “Është kundërintuitive që mund të ketë një përjashtim nga kjo, në varësi të mënyrës se si mendoni për peshën.”

Megjithatë, studimet tregojnë se shtimi i kilogramëve gjatë një lidhjeje është një fenomen i zakonshëm. Ja një vështrim në atë që ka gjetur hulumtimi, plus këshilla se si ta trajtoni atë.

Kush fiton peshë në marrëdhënie
Shtimi i peshës në marrëdhënie është veçanërisht i vështirë për t’u studiuar, tha Penny Gordon-Larsen, profesoreshë e të ushqyerit global në Universitetin e Karolinës së Veriut në Chapel Hill. Për një gjë, priret të ketë të dhëna të pamjaftueshme për të dy anëtarët e marrëdhënies; vetëm një partner do të marrë pjesë drejtpërdrejt, duke vlerësuar detaje të tilla si çfarë peshon dhe ha partneri i tyre. Është gjithashtu e rrallë që studiuesit të mbledhin të dhëna për njerëzit përpara se të hyjnë në marrëdhënie, pastaj përsëri më pas.

Plus, bashkimi shpesh ndodh së bashku me ndryshime të tjera të mëdha jetësore: “Kjo është pika e ciklit jetësor kur ju po merrni gjithashtu një punë të re, ose po kaloni në një orar më të ngarkuar, ose po largoheni nga shtëpia ku jetoni me familjen dhe po gatuani vetë, ” ajo tha. Secili nga këta faktorë mund të luajë një rol në shtimin e peshës.

Megjithatë, ekziston një grup kërkimesh që hedhin dritë mbi atë se kush tenton të shtojë peshën më të madhe në marrëdhënie. Një studim i vitit 2012, i cili ishte bashkëautor i Gordon-Larsen, i botuar në revistën Obesity, zbuloi se kalimi nga të qenit beqar në bashkëjetesë ose martesë shoqërohej me një probabilitet të shtuar të obezitetit. Sa më gjatë që një grua jetonte me një partner romantik, aq më shumë kishte gjasa që ajo të vazhdonte të shtonte peshë, ndërkohë që rreziku i obezitetit te meshkujt rritej midis vitit të parë dhe të dytë të bashkëjetesës. Brenda pak viteve nga dasma e tyre, bashkëshortët kishin dy herë më shumë gjasa të bëheshin obezë sesa ata që ishin vetëm në lidhje.

Pse njerëzit shtojnë peshë në marrëdhënie
Është pothuajse e pamundur të zbulohet saktësisht se pse njerëzit shtojnë peshë në marrëdhënie, tha Gordon-Larsen, por një sërë faktorësh ndoshta kontribuojnë: oraret më të ngarkuara që ndërhyjnë në rutinat shëndetësore; netë të bukura me takime që zgjaten gjatë vakteve në restorant; dhe ndoshta duke kaluar më shumë kohë në divan duke parë shfaqjet tuaja të preferuara televizive. Plus, tha ajo, ka disa indikacione se nëse hani me dikë që ka një tendencë për të ngrënë vakte më të mëdha, ka më shumë gjasa të rrisni edhe sasinë e porcionit tuaj.

Interesante… Studimi i Novak përcaktoi se, në mesin e atyre që ishin martuar për më shumë se katër vjet, çiftet e lumtur kishin dy herë më shumë gjasa për të shtuar peshë sesa çiftet që raportuan se nuk ishin aq të kënaqur me marrëdhënien e tyre. Nuk ishte një shtim dramatik: rreth 2 deri në 7 kilogramë për katër vjet. “Është ky tregues që njerëzit janë rehat. Ata janë duke i dhënë përparësi marrëdhënies dhe thonë: “Me kohën tonë të kufizuar, le të shkojmë të marrim mëngjesin e vonë,” tha ajo. “Ata nuk po përpiqen aq shumë për të mbajtur trupin e tyre që të duken bukur në klub.”

Çiftet më pak të lumtur, nga ana tjetër, kishin më shumë gjasa të mbanin peshën ideale, sepse ata ishin të motivuar nga “modeli i tregut të çiftëzimit“, ose dëshira për të tërhequr një partner të ri. “Nëse jeni beqar ose mendoni se mund të jeni beqar së shpejti, do të investoni në gjëra që ju bëjnë më tërheqës, si fitnesi”, tha Novak. Plus, nëse tashmë jeni larguar nga marrëdhënia, mund të jetë e lehtë të kaloni më shumë kohë të lirë në palestër.

Çfarë duhet bërë për këtë
Disa njerëz që fitojnë peshë në marrëdhënie ndihen shumë mirë për kilogramët e tepërt. Por për ata që duan të bëjnë një ndryshim, ekspertët sugjerojnë një sërë strategjish që synojnë gjithashtu të mbrojnë partneritetin.

Jini proaktiv. Për shkak se shumë çifte janë të prirur për shtim në peshë, mund të jetë e dobishme të mendoni për parandalimin e saj përpara se të ndodhë, tha Becca Krukowski, profesoreshë në departamentin e shkencave të shëndetit publik në Universitetin e Virxhinias në Charlottesville dhe një eksperte në menaxhimin e peshës në sjellje. “Ka gjëra që mund të jenë mjaft të këndshme, si përfshirja në aktivitet fizik, ose të bëni pazare ushqimore, ose të përgatitni vaktet për javën së bashku,” tha ajo. “Veçanërisht gjatë atyre muajve të hershëm të muajit të mjaltit, kur gjithçka është argëtuese, mund të bëni edhe diçka që është gjithashtu e mirë për trupin tuaj.

Kushtojini vëmendje mënyrës se si stili juaj i jetesës ka ndryshuar dhe kërkoni një medium të lumtur. Nëse ju dhe partneri juaj ju pëlqen të shkoni në drekë së bashku, mos e braktisni atë ose aktivitetet e tjera të preferuara, ose “i jepni përparësi fitnesit në përjashtim të marrëdhënies“, theksoi Novak. Në vend të kësaj, gjeni një rrugë të mesme. “Mendoni: “Çfarë mund të bëjmë ndryshe, por të jemi ende të lidhur me njëri-tjetrin?

Nëse jeni i vetmi partner i interesuar për të bërë një ndryshim, investoni në aktivitete të reja të përbashkëta. Ndoshta ju dhe personi juaj i rëndësishëm dikur kalonit në vaktet e shijshme së bashku, por tani po e zvogëloni. Nëse stili juaj i ri i jetesës “do të prishë disa nga gjërat që ju sollën gëzim së bashku“, kërkoni rutina ose aktivitete të reja të përbashkëta, sugjeroi Novak. Për shembull, rezervoni orën 20:00 çdo natë për lidhje pa shpërqendrim.

Komunikoni më tepër. Është më mirë të jeni të qartë me partnerin tuaj se si ndiheni, çfarë lloj ndryshimesh dëshironi të bëni dhe çfarë lloj mbështetjeje do të jetë më e dobishme (ose jo). Ju mund të thoni, për shembull: “Të lutem, mos më pyet nëse dua sekonda. Kjo është shumë sfiduese për mua,” sugjeroi Krukowski. Ose: “Të lutem më kujto një herë pas darkës synimin tim për të shëtitur, por nëse të them se jam shumë i lodhur, mos vazhdo të më shqetësosh për këtë.”

Dhe mbani mend: Partneri juaj nuk duhet të kontrollojë atë që hani. Ndoshta po synoni menunë e ëmbëlsirave kur personi juaj i rëndësishëm ju godet me fjalën e frikshme dhe të padëshiruar, “A je i sigurt që dëshiron ta hash atë?” Pavarësisht nëse keni shtuar peshë në një lidhje, nuk keni pse të toleroni komente të tilla. Siç tha Novak: “Edhe nëse ata kanë qëllimet më të mira, nëse partneri juaj është i fokusuar në atraktivitetin tuaj – ose bën shaka ose ngacmime në një mënyrë jo të lezetshme – atëherë ata ju kanë dhënë dhuratën e një flamuri gjigant të kuq. ”

Burimi: The Washington Post
Përktheu dhe përshtati: Mendimi.al
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here