Tërmet 6.3 në Afganistan

Një tërmet 6.3 i shkallës Rihter goditi Afganistanin ditën e djeshme. Zyrtarët thonë se më shumë se 2,000 njerëz kanë humbur jetën dhe rreth 10,000 veta janë plagosur. Tërmeti ka shkatërruar rreth 450 shtëpi. Pritet që numrat të rriten.

Zyrtarët afganë e krahasuan shkatërrimin me dëmin e shkaktuar nga tërmeti që goditi Afganistanin lindor vitin e kaluar, duke vrarë më shumë se 1,000 njerëz dhe duke plagosur më shumë se 1,600, sipas zyrtarëve qeveritarë – një nga fatkeqësitë natyrore më vdekjeprurëse në Afganistan në dekada që ngriti pikëpyetje rreth aftësisë së qeverisë talebane për t’iu përgjigjur një fatkeqësie kaq të madhe në kohë dhe në mënyrë efektive, ndërkohë që është e izoluar ndërkombëtarisht.

 

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here