15.5 C
Tirana, AL
Tuesday, September 27, 2022
Kreu Etiketimet #studim

Etiketim: #studim

Studimi: Ja si ushqimet ndikojnë performancën e trurit

Ngrënia e ushqimeve shumë të përpunuara për më shumë se 20% të marrjes ditore të kalorive çdo ditë mund t'ju vendosë në rrugën drejt...

Shkencëtari i Harvardit sugjeron se universi ynë u krijua në një...

Është një teori bindëse dhe e frikshme Qytetërimet e avancuara Një shkencëtar i Harvardit ka një teori interesante se si u formua universi ynë: në një...

Personaliteti juaj mund të mbrojë ose të plakë trurin tuaj

Disa tipare të personalitetit mund të jenë një faktor kyç nëse njerëzit zhvillojnë dëmtime të lehta njohëse më vonë në jetë, zbuloi një studim...

Pse disa duhanpirës për kohë të gjatë nuk sëmuren me kancer?

Shkencëtarët mund të kenë zbuluar arsyen përse disa duhanpirës për një kohë të gjatë nuk sëmuren me kancer. Sipas gjetjeve të fundit të publikuara...

Studimi: Pirja e ekspresit mund të shkaktojë nivele më të larta...

Studiuesit nga Norvegjia analizuan efektet e llojeve të ndryshme të kafesë në nivelet e kolesterolit në gjak tek burrat dhe gratë. Pirja e ekspresit mund...

Studimi zbulon se problemet e zemrës mund të zbulohen nëpërmjet zërit...

Studiuesit në klinikën Mayo në SHBA kanë zbuluar se kur njerëzit vuajnë nga probleme shqetësuese të zemrës, kjo mund të zbulohet në zërin e...

Përqafoni virtualisht avantazhet e brainstorming

Kur bëhet mirë, një brainstorming virtual mund të jetë tepër efektiv – madje më e preferueshme se ajo tradicionale.  Filloni duke zgjedhur një mjet bashkëpunimi...

Psikologjia pas zotimeve të vitit të ri

Studimet kanë treguar se rreth gjysma e të gjithë të rriturve marrin vendime për vitin e ri. Megjithatë, më pak se 10% arrijnë t'i...

Konsumi i cigareve elektronike rrit rrezikun e kancerit, dëmton ADN-në, sugjeron...

Një studim i ri ka sugjeruar se “vaping” siç quhet sot - thithja e duhanit të krijuar nga një cigare elektronike, mund të jetë...

Studimi: Skizofrenia e lidhur me përdorimin e mariuhanës

Përqindja e rasteve të skizofrenisë të lidhura me përdorimin problematik të marihuanës është rritur gjatë 25 viteve të fundit, sipas një studimi të ri...

Ndikimi i romancave të forta të adoleshentëve në jetën e mëvonëshme

Një studim i ri nga Universiteti i Virxhinias ka zbuluar se adoleshentët që kanë marrëdhënie të forta romantike, me përjashtim të njohjes së vetes...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!