Trump lancon rrjetin social Truth

Ish -presidenti, i cili mbetet i ndaluar nga Facebook dhe Tëitter, ka një qëllim për të rivalizuar ata gjigantë të teknologjisë.

Donald Trump ka njoftuar planet e tij për të nisur një platformë të mediave sociale të quajtur Truth Social që do të dalë në treg në fillim të vitit të ardhshëm. Ai thotë se qëllimi i tij është të rivalizojë kompanitë e teknologjisë që i kanë mohuar megafonin që ishte kryesorja për ngritjen e tij shkruan The Guardian.

Trump e njoftoi lajmin në një njoftim për shtyp të Mërkurën, duke thënë se platforma do të jetë e hapur për “përdoruesit e ftuar” për një lançim beta në nëntor, me planet për ta vënë atë në dispozicion të publikut më të gjerë në fillim të vitit të ardhshëm. Truth social do të jetë një produkt i një sipërmarrjeje të re të quajtur Trump Media & Technology Group (TMTG), e cila u krijua nëpërmjet një bashkimi me Digital Ëorld Acquisition Corp. Grupi tha se kërkon të bëhet një kompani e listuar publikisht në bursë.

Një lidhje me faqen e ëeb-it të Truth Social i drejton përdoruesit të regjistrohen për një listë pritjeje ose të porosisin paraprakisht aplikacionin përmes Apple App Store. Dizajn i platformës së Truth Social të një profil përdoruesi ka një ngjashmëri të habitshme me një profil përdoruesi në Twitter. Emri Truth Social u markua nga Trump Group Corp në korrik, sipas regjistrimit zyrtar shkruan Associated Press.

Në një analizë të James Clayton, reporter i BBC për North America Technology thuhet se nuk ka asnjë tregues se kompania e re ka ende një platformë pune. Faqja e re është vetëm një faqe regjistrimi thotë ai. Nga vetë natyra e saj, platforma është politizuar haptazi. Dhe se nuk do të jetë një portal folës i ideve si Tëitter, apo një vend ku e gjithë familja është në të si Facebook.

Kjo platofrmë mund të jetë është një version më i suksesshëm i platformave të tjera të mediave sociale “të fjalës së lirë” si Parler ose Gab. Donald Trump kërkon që megafoni i tij të kthehet shkruan James. Ai mendon se kjo mund të jetë bileta e tij. Por nëse ai vërtet do të dëgjohet, atij i duhen platformat e Big Tech që ta lejojnë të rikthehet – dhe kjo nuk do të ndodhë së shpejti shkruan reporteri i BBC.

Burimi: The Guardian, AP, BBC

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here