Ushqimet që duhen ngrënë dhe duhen shmangur gjatë verës

Vera është sinonim i aktiviteteve në natyrë dhe udhëtimeve në plazh. Me rritjen e temperaturave, është thelbësore të ushqeni trupin tuaj me ushqime që ju mbajnë të freskët, të hidratuar dhe energjikë.

Ndërsa disa ushqime janë perfekte për të mposhtur nxehtësinë, të tjerat mund t’ju bëjnë të ndiheni të plogësht dhe të dehidratuar. Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë ushqimet më të mira për t’u shijuar gjatë muajve të verës, së bashku me ato që duhen shmangur, duke u siguruar që të përfitoni sa më shumë nga stina duke ruajtur shëndetin tuaj.

Çfarë të hani

Frutat hidratuese: Përfshini në dietën tuaj fruta si shalqiri, luleshtrydhet, kastravecat dhe portokallet. Këto fruta kanë përmbajtje të lartë uji, duke ju ndihmuar të qëndroni të hidratuar dhe të freskët gjatë ditëve të nxehta.

Perime me gjethe: Përdorni zarzavate me gjethe si spinaqi, lakra jeshile dhe marulet. Këto perime jo vetëm që janë të ulëta në kalori, por edhe të larta në ujë, duke i bërë ato ideale për t’ju mbajtur të freskët.

Pije ftohëse: Qëndroni të hidratuar me pije si uji i kokosit, limonada dhe çajra bimor. Uji i kokosit është një pije natyrale e pasur me elektrolite, e përkryer për të rimbushur lëngjet e humbura në ditët e nxehta.

Supat e ftohta: Mundni nxehtësinë me supa të ftohta si gazpacho ose supë me kastravec. Këto supa të ftohta janë të shijshme dhe të mbushura me perime, duke siguruar lëndë ushqyese thelbësore teksa ju mbajnë të freskët.

Perime të pjekura në skarë dhe proteina pa dhjamë: Shijoni një drekë verore me perime të pjekura në skarë si kungull i njomë, speca zile dhe misër në kalli. Bashkojini ato me proteina pa yndyrë si gjoks pule, peshk ose tofu për një vakt të ekuilibruar dhe ushqyes.

Ëmbëlsira të ngrira: Kënaquni me ëmbëlsirat e ngrira të bëra në shtëpi, si frutat ose kosin i ngrirë. Këto produkte shtëpiake janë më të ulëta në sheqer dhe konservues në krahasim me opsionet e blera në dyqan.

Drithërat e plota: Përfshini drithërat e plota si quinoa, orizin kaf dhe elbin në vaktet tuaja verore. Këto kokrra ofrojnë energji të qëndrueshme dhe janë të pasura me fibra, duke ndihmuar tretjen dhe duke promovuar shëndetin e zorrëve.

Yndyrna të shëndetshme: Përfshini burime të yndyrave të shëndetshme si avokado, arrat dhe farat. Këto ushqime ofrojnë acide yndyrore esenciale që mbështesin shëndetin e zemrës dhe funksionin e trurit.

Çfarë duhet të shmangni

Pije me sheqer: Hiqni dorë nga pijet me sheqer si soda, lëngjet e frutave dhe pijet energjike. Këto pije janë të larta në sheqerna të shtuara, të cilat mund të çojnë në dehidrim dhe ndërprerje të energjisë.

Ushqime të rënda dhe të yndyrshme: Shmangni ushqimet e rënda dhe të yndyrshme si ushqimet e skuqura, hamburgerët dhe salcat kremoze. Këto ushqime mund t’ju rëndojnë dhe ju bëjnë të ndiheni të plogësht në vapën e verës.

Snacks të përpunuara dhe të paketuara: Kufizoni konsumin e ushqimeve të përpunuara dhe të paketuara si patate të skuqura, biskota dhe karamele. Këto ushqime shpesh janë të larta në yndyrna të pashëndetshme, sheqerna dhe konservues, të cilët mund të kontribuojnë në inflamacion dhe fryrje.

Pije alkoolike: Ndërsa është joshëse të shijoni një birrë ose koktej të ftohtë në një ditë të nxehtë, alkooli mund të dehidratojë trupin dhe të dëmtojë gjykimin, veçanërisht në temperatura të larta.

Ushqime pikante: Ushqimet pikante mund të rrisin temperaturën e trupit dhe t’ju ​​bëjnë të djersiteni më shumë, gjë që mund të mos jetë ideale gjatë ditëve të nxehta të verës.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here