Venusi dhe Jupiteri gati u prekën në qiellin e natës

Shikoni lart në qiell në momentin e duhur këtë fundjavë dhe mund të shihni dy nga planetët më të ndritshëm të sistemit tonë diellor pothuajse duke prekur.

Venusi dhe Jupiteri janë miliona milje larg njëri-tjetrit, por nga Toka do të duken afër përplasjes.

Kjo lidhje planetare ndodh çdo vit, por këtë vit ato do të duken shumë më afër se zakonisht.

I njëjti spektakël nuk do të ndodhë më sërish deri në vitin 2039.

Vetëm syri i lirë ose dylbitë do të mjaftojnë për ta parë këtë fenomen në një qiell të pastër.

Pas të shtunës, të dy planetët do të shkojnë në rrugët e tyre të ndara ndërsa do të largohen në ditët në vijim.

Është shumë emocionuese për astronomët dhe është një mundësi vërtet e shkëlqyer që njerëzit të dalin dhe të shikojnë,” shpjegon shkencëtarja e hapësirës dhe shefja e Shoqatës për Astronominë Popullore, Prof. Lucie Green.

Çfarë është një lidhje planetare?
Një lidhje është kur dy planetë shfaqen afër njëri-tjetrit ose edhe duke u prekur në qiellin e natës së Tokës.

Deri të shtunën, Venusi dhe Jupiteri do të jenë bashkuar gradualisht në qiell.

Orbita aktuale e planetëve është rreth 430 milionë milje larg njëri-tjetrit, por shtrirja e tyre e dukshme e parë nga Toka jep iluzionin se ata janë duke u prekur.

Si mund ta shohim?
Koha maksimale për ta parë ishte e shtuna rreth orës 06:00 të mëngjesit CET. Por fenomeni do të jetë ende i dukshëm të dielën dhe në ditët në vijim pasi planetët largohen ngadalë.Para agimit është më e mira, duke parë në lindje përpara se të lindë Dielli.

Planetët do të jenë poshtë në qiell, afër horizontit dhe kodrat dhe ndërtesat do të bllokojnë pamjen. Nëse mundeni, gjeni një vend të lartë dhe kërkoni dy pika të ndritshme verbuese shumë afër njëra-tjetrës.

Planetet do të ndryshojnë në shkëlqimin e tyre. Venusi është më i shndritshëm se Jupiteri, kështu që do të duket më i ndritshëm kur ta shihni. Jupiteri do të jetë pak më i zbehtë, rreth një e gjashta e shkëlqimit të Venusit,” shpjegon Prof Green.

Ajo sugjeron përdorimin e një aplikacioni për t’ju ndihmuar të lundroni nëpër qiell.

Dhe nëse keni teleskop, mund të jeni në gjendje të dalloni një strukturë në atmosferën e Jupiterit ose disa nga hënat e tij më të mëdha.

Lidhja mund të shihet nga të dy hemisferat e Tokës në kohë të ndryshme të ditës dhe natës.

Ata që vëzhgojnë me teleskop mund të shohin gjithashtu Marsin dhe Saturnin që formojnë një linjë prej katër planetësh.

Profesor Green thotë se ajo planifikon të ngrihet dhe të dalë nga shtrati për ta parë këtë dukuri të veçantë.

Në ditët në vijim, dy planetët fillojnë të largohen gjithnjë e më shumë – kështu që unë do të jem ende në gjendje t’i shoh ato.”

Burimi: BBC
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here