Zgjedhjet Evropiane: Çfarë ka ndodhur deri tani

Nga data 6 deri në 9 qershor 2024 janë mbajtur zgjedhjet evropiane. Në zgjedhjet evropiane, qytetarët e Bashkimit Evropian votojnë që anëtarët e Parlamentit Evropian t’i përfaqësojnë ata. Këto zgjedhje mbahen çdo pesë vjet në të gjitha 27 vendet e BE-së.

Eurodeputetët përfaqësojnë 450 milionë njerëzit e BE-së, shqyrtojnë ligjet e reja, ndryshojnë ligjet ekzistuese dhe ndihmojnë në përcaktimin e buxhetit të BE-së. Ata gjithashtu votojnë për marrëveshjet tregtare dhe zgjedhin Presidentin e Komisionit Evropian. Në vitin 2024, do të zgjidhen 720 eurodeputetë, ku secili vend do të ketë nga 6 deri në 96 eurodeputetë.

Grupet kryesore politike në Parlamentin Evropian përfshijnë:
– Partia Popullore Evropiane (Demokristiane)
– Aleanca Progresive e Socialistëve dhe Demokratëve
– Renew Europe Group
– Të Gjelbrit/Aleanca e Lirë Evropiane
– Konservatorët dhe Reformistët Evropianë
– Grupi i Identitetit dhe Demokracisë
– Grupi i Majtë (GUE/NGL)

Ja se ç’ndodhi në këto zgjedhje

Francë: Partia e Presidentit Emmanuel Macron pësoi një humbje të madhe ndaj Tubimit Kombëtar të ekstremit të djathtë të Marine Le Pen në zgjedhjet e BE-së, duke shkaktuar zgjedhje të parakohshme legjislative. Partia e Le Pen pritet të fitojë shumicën e vendeve, duke dyfishuar lëvizjen e Rilindjes së Macron. Pakënaqësia me trajtimin e ekonomisë, bujqësisë dhe sigurisë nga Macron ndikoi tek votuesit.

Gjermani: Koalicioni i kancelarit Olaf Scholz humbi ndaj opozitës konservatore në zgjedhjet e BE-së. Ekstremi i djathtë për Gjermaninë fitoi në mënyrë të konsiderueshme pavarësisht skandaleve. Mbështetja për socialdemokratët e Scholz-it ra në 14%, rezultati i tyre më i keq që nga Lufta e Dytë Botërore.

Hungari: Partia Fidesz e kryeministrit Viktor Orbán fitoi 43% të votave, por pa një rënie në krahasim me zgjedhjet e fundit në BE. Partia Respekt dhe Liri e sfiduesit të ri Péter Magyar fitoi 31%, duke kritikuar Fidesz për korrupsion. Orbán i cilësoi zgjedhjet si një zgjedhje midis luftës dhe paqes, duke theksuar konfliktin në Ukrainë.

Itali: Partia Vëllezërit e Italisë e Giorgia Melonit, me rrënjë neofashiste, pritet të dyfishojë vendet e saj në Parlamentin Evropian, duke rritur ndikimin e saj. Pavarësisht luftërave kulturore në vend, mbështetja e saj për Ukrainën dhe Izraelin i siguron aleatët.

Sllovakia: Një grup pro-perëndimor fitoi zgjedhjet e BE-së, duke mundur partinë pro-ruse Smer të kryeministrit Robert Fico. Atentati ndaj Ficos rriti pjesëmarrjen e votuesve në një rekord prej 34.4%. Sllovakia progresive fitoi 27.8%, Smer 24.8% dhe partia e ekstremit të djathtë Republika, e cila kundërshton NATO-n, siguroi 12.53%.

Greqi: Partia Demokracia e Re e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis siguroi 8 nga 21 vendet e Greqisë në PE, nga gjashtë. Partia opozitare Syriza me liderin e parë të deklaruar gej mbajti katër mandate, ndërsa Pasok u rrit në tre. Për t’u theksuar tek Partia Demokracia e Re është Fredi Beleri, i cili edhe pse në burg ka fituar vendin e tij në Parlamentin Evropian. Me 2473 vota, Beleri është kandidati i tretë më i votuar në Demokracinë e Re. Në Himarë kanë nisur festimet, me drejtuesit vendas që shprehin gëzimin për zgjedhjen e tij të parashikuar.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here