5 shenja paralajmëruese që mëlçia juaj është plot me toksina dhe si ta mbani atë të shëndetshme

A e dini se mëlçia është një nga organet vendimtare të trupit dhe ka role të shumta, duke përfshirë shndërrimin e toksinave në mbetje të lëvizshme në formën e feçes dhe urinës?
Mëlçia, e cila është qendra prodhuese e trupit të njeriut, kur mbingarkohet me toksina ndikon në proceset metabolike në trup dhe krijon disa probleme shëndetësore. Ajo është një organ i sistemit tretës, i cili tek njerëzit ndodhet në kuadrantin e sipërm të djathtë të barkut, poshtë diafragmës. Funksioni i tij është të detoksifikojë metabolitët e ndryshëm, të sintetizojë proteinat dhe të prodhojë biokimikat e nevojshme për tretje dhe rritje.
Megjithatë, duke qenë se jetojmë në një kohë ku mjedisi është i mbushur me të gjitha llojet e kimikateve dhe toksinave, rreziku që mëlçia të bëhet e ngadaltë dhe e mbingarkuar rritet dhe funksioni i saj përkeqësohet. Rrjedhimisht, ajo nuk mund të bëjë punën e tij dhe trupi fillon të grumbullojë mbetjet dhe ju vë në rrezik të të gjitha llojeve të çështjeve shëndetësore. Një problem i tillë shëndetësor është sëmundja e mëlçisë yndyrore. Përkatësisht, edhe pse mëlçia është normalisht e yndyrshme, në këtë rast, yndyra përbën 5 deri në 10% të peshës totale të mëlçisë. Sëmundja mund të jetë dy llojesh, domethënë joalkoolike dhe alkoolike. E para mund të jetë rezultat i niveleve të larta të kolesterolit ose gjenetikës, ndërsa e dyta shkaktohet nga marrja e tepërt e alkoolit.
Shenjat që tregojnë se mëlçia juaj ka nevojë për detoks

Aknet

Teprica e toksinave në trup mund të shkaktojë çekuilibër hormonal të lidhur me aknet e tepërta. Në këtë rast, trajtimet nuk e zgjidhin problemin sepse në fakt është i brendshëm.

Alergjitë
Kur mëlçia bën punën e saj, ajo prodhon antitrupa të aftë për të luftuar alergjenët. Kur kjo nuk ndodh, trupi fillon t’i ruajë ato dhe si përgjigje, truri krijon histaminën, një kimikat që shënon alergjenët për largim. Nivelet e tepërta të histaminës dihet se shkaktojnë shenja alergjie, duke përfshirë kruajtjen, dhimbjen e kokës dhe mjegullën e trurit.

Shumë djersitje
Kur mëlçia nuk funksionon siç duhet, ajo mbinxehet dhe më pas nxehtësia transferohet në pjesët e tjera të trupit, duke rezultuar në djersitje të tepërt në mënyrë që trupi të ftohet.

Lodhje kronike
Shumë toksina në trup parandalojnë metabolizmin e indeve të muskujve dhe çojnë në dhimbje dhe lodhje, si dhe në luhatje të humorit, shpërthime zemërimi dhe depresion.

Shtim në peshë
Kur mëlçia punon jashtë orarit me synimin për të nxjerrë mbetjet nga trupi dhe si pasojë, funksioni i saj është përkeqësuar dhe toksinat që kanë qenë të papërpunuara qëndrojnë në qelizat dhjamore dhe yndyra qarkullon nga zorrët, përmes lëngut biliar dhe përsëri në mëlçi.

Humbja e peshës ndihmon mëlçinë
Ulja e peshës në mënyrë natyrale përfiton shumë, dhe gjithashtu ndihmon në përmirësimin e kushteve të tjera si diabeti, presioni i lartë i gjakut, apnea e gjumit, dhimbjet e kyçeve si dhe i shton vite jetës.

Por rënia e tepërt e peshës shumë shpejt nuk është gjithashtu e mirë, mund t’ju dobësojë, të shkaktojë gurë në fshikëzën e tëmthit dhe shumë probleme shëndetësore.

Mënyrat për të mbajtur mëlçinë të shëndetshme
Për të reduktuar toksinat, hani shëndetshëm, ushtrohuni rregullisht, pini alkool me nivel të moderuar, shmangni ilaçet e panevojshme dhe merrni antioksidantë të mjaftueshëm.

Menaxhimi i peshës, monitorimi i ilaçeve dhe suplementeve, fokusimi në konsumimin e një diete të shëndetshme, ciklet e balancuara të gjumit, mund të jenë të dobishme në uljen e nivelit të toksinave dhe shërimin e mëlçisë.

Ilaçi natyral i dobishëm për pastrimin e mëlçisë

Nevojitet:

  • Një banane
  • Një filxhan kos grek
  • Një lugë gjelle me rrënjë luleradhiqe
  • 2.5 cm rrënjë xhenxhefili, e grimcuar
  • 2 lugë gjelle gjalpë kikiriku

Përgatitja: Fillimisht qëroni dhe më pas grini bananen dhe i shtoni në blender me pjesën tjetër të përbërësve. Miksojini për disa minuta dhe më pas kaloni përmbajtjen në një gotë të gjatë.

Përdorimi: Konsumoni një gotë dy herë në ditë; në mëngjes dhe më vonë gjatë ditës.

Burimi: Bestfolkmedicine.com
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here