10.5 C
Tirana, AL
Friday, December 8, 2023
Kreu Etiketimet Psikologji

Etiketim: psikologji

Efektet e përjetshme të ‘fëmijës së preferuar’

Shumica e prindërve nuk do ta pranojnë këtë, por një numër befasues kanë një 'të preferuar' dhe mënyra se si e trajtojnë atë fëmijë...

Si të kultivoni një ndjenjë të vetëvlerësimit të pakushtëzuar

Unë kam luftuar me ndjenjat e padenjësisë për aq kohë sa mbaj mend. Nga jashtë, jeta ime dukej mjaft e përsosur kur isha duke u...

The Economist/ Kurthi i perfeksionizmit: Si shoqëria po na bombardon me...

Pse jemi bërë kaq të pakënaqur me të qenit të zakonshëm? Si një lektor i ri universiteti dy dekada më parë, jepja leksione për një...

Psikoterapistja: Ja 7 frazat që nuk duhet t’i përdorni me fëmijët...

Çdo prind dëshiron që fëmijët e tyre të jenë të lumtur dhe të suksesshëm. Mënyra më e mirë për ta siguruar këtë është t'u mësoni...

Dëshironi të rritni fëmijë të përshtatur mirë me botën? Psikologjia thotë...

"Ne nuk po rrisim fëmijë, ne po rrisim të rritur," thotë terapistja familjar, psikoterapistja dhe autorja, Susan Stiffelman. Ajo që bëjmë ne si prindër...

Partneri im është në një martesë të hapur – ne jemi...

Ekziston një skepticizëm i thellë nëse martesat e hapura funksionojnë – veçanërisht kur ato të profilit të lartë dështojnë. Të martuarit e vetëkënaqur fërkuan...

Për Vitin e Ri, kuptoni se çfarë ka më shumë rëndësi

Pesë strategji mund të na ndihmojnë të mendojmë më qartë për vlerat dhe qëllimet tona. Viti i Ri është periudha për të marrë vendime, duke...

Anët e habitshme negative të empatisë

Ka një anë të errët për të ndjerë emocionet e njerëzve të tjerë. Në disa raste, madje mund të çojë në mizori, agresion dhe...

Pse është mirë të bësh gjëra të vështira?

Si një person që i pëlqen ngjitja e shkëmbinjve, unë luftoj kundër gravitetit ndërsa ngjitem në muret dhe mbajtëset e tyre në formë shkëmbi....

Çfarë është déjà vu?

A keni pasur ndonjëherë atë ndjenjën e çuditshme që keni përjetuar të njëjtën situatë më parë, edhe pse kjo është e pamundur? Ndonjëherë madje...

Psikologjia e ankthit financiar – dhe si ta kapërcejmë atë

Ankthi financiar - domethënë shqetësimi, përsiatja ose ndjenja e fajit në lidhje me paratë - është jashtëzakonisht i zakonshëm. Nëse ankthi juaj është mjaft...

Pse nuk e meritoni të jeni të lumtur gjatë gjithë kohës?

A do ta dëshironit vërtet këtë, gjithsesi? Ju nuk e meritoni të jeni të lumtur. Nuk ka asnjë hedonist kozmik në qiell që shqetësohet dhe...

A janë të vërtetë shpirtrat binjakë, sipas shkencës?

Ne të gjithë kemi lindur me një neuroqark për të parë një person tjetër si më të veçantë se kushdo tjetër. Për njerëzit, duke folur...

Flisni me vete? 5 arsye pse të flisni me veten tuaj...

Të folurit me veten duket se sjell përfitime reale, nga rritja e performancës njohëse deri te rregullimi i përmirësuar emocional. Kultura jonë e sheh bisedën...

Hilet e jetës për të ndihmuar personat që vuajnë nga ADHD-në...

Hutoheni lehtësisht? Provoni "vonesën e shpërqendrimit" Të jetosh me ADHD mund t'ju bëjë të ndiheni kështu në baza ditore, por nuk është e nevojshme. Për miliona...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!