A është e këshillueshme të pimë kafe me stomakun bosh?

Për shumë njerëz, rituali i fillimit të ditës me një filxhan kafe është po aq rutinë sa larja e dhëmbëve. Por a është e vërtetë ideja se pirja e kafesë me stomakun bosh mund të shkaktojë telashe? Le të shohim ç’thotë shkenca.

Realiteti:
Sipas Kim Barrett, profesoreshë e fiziologjisë në Universitetin e Kalifornisë, për shumicën e individëve, pirja e kafesë me stomakun bosh nuk ka gjasa të paraqesë probleme të rëndësishme. Megjithatë, për ata me stomak të ndjeshëm ose kushte të caktuara gastrointestinale si refluksi gastroezofageal ose ulçera, mund të përkeqësojë simptomat.

Merrni parasysh kafeinën:
Kafeina, stimuluesi kryesor që gjendet në kafe, mund të rrisë nivelet e kortizolit, hormoni i stresit përgjegjës për përgjigjen lufto-ose-ik. Kjo rritje e kortizolit mund të ketë efekte të ndryshme tek individët, duke ndikuar potencialisht në nivelet e sheqerit në gjak, veçanërisht për ata me diabet. Kombinimi i kafesë me një vakt të ekuilibruar të mëngjesit, si proteinat dhe karbohidratet, mund të ndihmojë në zbutjen e rritjeve të mundshme të sheqerit në gjak.

Shqetësimet e aciditetit:
Ndërsa kafeja ka qenë e lidhur me stimulimin e prodhimit të acidit në stomak, hulumtimet sugjerojnë se ky nuk është një shqetësim i rëndësishëm për shumicën e njerëzve. Një studim i 8000 individëve të shëndetshëm nuk gjeti asnjë lidhje thelbësore midis konsumimit të kafesë dhe problemeve kryesore të pjesës së sipërme gastrointestinale.

Rezistenca e stomakut:
Barrett thekson se stomaku është shumë i aftë për të mbrojtur veten. Nëse nuk ekziston një gjendje themelore, kafeja nuk ka gjasa të dëmtojë mukozën e stomakut.

Këshilla praktike:
Për të zbutur shqetësimet e aciditetit, merrni parasysh kafes më të pjekur, pasi ato kanë tendencë të stimulojnë më pak sekretim të acidit në stomak. Përndryshe, zgjedhja e kafesë së ftohtë, e cila përmban përbërje më të ulëta acidike, ose shtimi i qumështit ose kremit në filxhanin tuaj mund të ndihmojë në zbutjen e acidit në stomak.

Si përfundim:
Për shumicën, shijimi i kafesë me stomakun bosh është i padëmshëm. Edhe ata me stomak të ndjeshëm mund të minimizojnë shqetësimin duke zgjedhur pije specifike ose duke përfshirë qumësht. Ashtu si me çdo zgjedhje diete, toleranca individuale mund të ndryshojë, prandaj kushtojini vëmendje shenjave të trupit tuaj dhe përshtatuni në përputhje me rrethanat.

 

 

 

 

 

 

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here