“Administrata e Sigurisë së Transportit nuk do të zbatojë mandatin e maskës Covid në avionë dhe transport publik”, deklaroi Shtëpia e Bardhë

Administrata e Sigurisë së Transportit nuk do të zbatojë mandatin e maskës Covid-19 në aeroplanë dhe transporte të tjera publike, pasi një gjykatës federal në Florida hodhi poshtë të hënën kërkesën, duke vendosur që Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kishin tejkaluar autoritetin e saj.
CDC vazhdon të rekomandojë që njerëzit të mbajnë maska ​​në transportin publik, tha një zyrtar i administratës Biden.
Gjyqtarja e qarkut të SHBA Kathryn Kimball Mizelle në Tampa tha se CDC kishte dështuar të shpjegonte në mënyrë adekuate arsyet e saj për mandatin dhe nuk lejoi komente publike në kundërshtim me procedurat federale për nxjerrjen e rregullave të reja.  Mizelle u emërua nga ish-presidenti Donald Trump në vitin 2020.
Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, në një konferencë shtypi të hënën, tha se administrata po shqyrton vendimin e gjykatës dhe Departamenti i Drejtësisë do të përcaktojë nëse do të apelojë.  Departamenti i Drejtësisë nuk pranoi të komentojë kur u pyet nga CNBC.
Shoqata e Stjuardesave të Fluturimit, sindikata më e madhe e ekuipazheve të kabinës në vend, kohët e fundit ka marrë një qëndrim neutral për rregullin e maskave, sepse anëtarët e saj janë të ndarë për këtë çështje.  Të hënën, presidenti i sindikatës bëri thirrje për qetësi në aeroplanë dhe në aeroporte.
Gjëja e fundit që na nevojitet për punëtorët në vijën e parë të frontit ose pasagjerët që udhëtojnë sot është konfuzioni dhe kaosi,” tha udhëheqësja e sindikatave Sara Nelson.
Nelson tha se linjave ajrore u duhen 24 deri në 48 orë për të vendosur procedura të reja dhe për t’u treguar punonjësve për to.  Ajo tha se pasagjerët duhet të kontrollojnë me linjat ajrore për përditësime në lidhje me kërkesat e udhëtimit.
United Airlines tha në një deklaratë se, maskat nuk do të kërkohen më në fluturimet e brendshme ose disa fluturime ndërkombëtare.
Ndërsa kjo do të thotë që punonjësve tanë nuk u kërkohet më të mbajnë maskë – dhe nuk duhet të zbatojnë më një kërkesë për maskë për shumicën e publikut fluturues – ata do të jenë në gjendje të mbajnë maska ​​nëse vendosin ta bëjnë këtë, pasi CDC vazhdon të rekomandojë fuqimisht mbajtjen e një maske në tranzit publik“, tha United Airlines.
Delta Air Lines dhe Alaska Airlines bënë gjithashtu njoftime të ngjashme.
Amtrak, në një deklaratë, tha: “Ndërsa pasagjerëve dhe punonjësve të Amtrak nuk u kërkohet më të mbajnë maska ​​ndërsa janë në trena ose në stacione, maskat janë të mirëseardhura dhe mbeten një masë e rëndësishme parandaluese kundër Covid-19.  Kushdo që ka nevojë ose zgjedh të veshë një të tillë inkurajohet ta bëjë këtë.”
Fondi i Mbrojtjes së Lirisë së Shëndetit, një grup që kundërshton mandatet e shëndetit publik, dhe dy individë që argumentuan se mbajtja e maskave gjatë fluturimit përkeqësoi ankthin dhe sulmet e tyre të panikut, së pari ngritën padi kundër administratës Biden në korrik 2021. Mandati i CDC zbatohej gjithashtu për trenat, autobusët, taksitë dhe aksionet e udhëtimit midis formave të tjera të transportit publik.
Vendimi i gjykatës vjen më pak se një javë pasi CDC zgjati mandatin e maskës për 15 ditë, mes një rritjeje të infeksioneve Covid në mbarë vendin për shkak të nënvariantit më ngjitës të omicron BA.2.  SHBA raportoi një mesatare shtatëditore prej afro 35,000 infeksionesh të reja që nga e premtja, një rritje prej 36% gjatë dy javëve të fundit, sipas të dhënave nga CDC.
Burimi: CNBC
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here