23.5 C
Tirana, AL
Monday, May 20, 2024
Kreu Etiketimet #mjekesi

Etiketim: #mjekesi

Neuroshkencëtari që studion se si truri mëson informacionin shpjegon pse AI...

Lëshimi i chatbot-it të avancuar ChatGPT në 2022 i bëri të gjithë të flasin për inteligjencën artificiale (AI). Aftësitë e tij të sofistikuara përforcuan...

Kjo bimë e vogël është një nga ilaçet më të dobishme...

Kjo bimë e vogël shfaqet në kopshte, në lëndina dhe madje edhe në të çarat e rrugëve. Ato gjethe jeshile me shkurre dhe sytha...

Studimi: Jeta vërtetë mund t’ju kalojë para syve tuaj

Të dhënat e reja nga një "aksident" shkencor kanë sugjeruar se jeta mund të kalojë para syve tanë ndërsa vdesim. Një ekip shkencëtarësh u nisën...

Ilaçi i Alzheimerit Lecanemab: një zbulim i rëndësishëm

Ilaçi i parë që ngadalëson shkatërrimin e trurit në Alzheimer është shpallur si i rëndësishëm. Zbulimi i kërkimit përfundon dekadat e dështimit dhe tregon se...

Studim: Kanabisi mjekësor mund të zëvendësojë opioidet e varur për lehtësimin...

Kanabisi mjekësor mund të jetë një zëvendësues i mundshëm për opioidet efektive, por shumë të varura, të përdorura shpesh për lehtësimin e dhimbjeve, sugjeron...

Hulumtimi te derrat trondit atë që ne dimë për vdekjen

Studiuesit në Universitetin Yale thonë se kanë qenë në gjendje të rivendosin qarkullimin e gjakut dhe funksionet e tjera qelizore te derrat një orë...

Amazon nis provat klinike të vaksinës së kancerit në partneritet me...

Amazon po zhvillon vaksina kundër kancerit në bashkëpunim me Qendrën e Kërkimit të Kancerit Fred Hutchinson dhe së fundmi, ka nisur një provë klinike...

Studiuesit rinovojnë lëkurën 53 vjeçare në 23 vjeçare

Studiuesit kanë rinovuar qelizat e lëkurës së një gruaje 53-vjeçare, dhe tani janë ekuivalente me ato të një 23-vjeçareje. Shkencëtarët në Kembrixh besojnë se ata...

Zemra e derrit tek pacienti njeri, mjekët kryejnë transplantin e parë...

Të premten, një ekip mjekësh kryen transplantin për herë të parë me zemrën, e modifikuar gjenetikisht, të një derri në një pacient njeri, duke...

Studimi zbulon dy mënyra të reja se si mund të zvogëlojmë...

Mbajtja e një diete të ekuilibruar, kalimi i kohës me të dashurit dhe ushtrimet e shumta janë të gjitha mënyra të njohura për të...

Më të klikuarat në 24 orë

error: Përmbajtja është e mbrojtur!