Basti më i madh i Zuckerberg mund të mos shpërblehet

Vite pas blerjes prej 19 miliardë dollarësh prej themeluesit të Facebook, WhatsApp mund të jetë më i vlefshëm si një sakrificë për rregullatorët sesa si një biznes i qëndrueshëm.

Mark Zuckerberg me siguri do të donte që ai të ishte në Hawaii të mërkurën, në vend që të zbulonte të ardhurat e tremujorit të dytë të Meta Platforms Inc. Analistët kanë frenuar vlerësimet e tyre për gjigantin social dhe komentet e Zuckerberg për stafin sugjerojnë se numrat nuk do të jenë të mirë. Ai gjithashtu do të duhet të përballet me një realitet të zymtë në lidhje me mungesën e qëllimit të WhatsApp, investimi i tij më i madh deri më sot.

Sfidat janë të shumta në të gjithë konglomeratin e Zuckerberg. Instagram është zhytur në përpjekjet për të kopjuar TikTok të ByteDance Inc., me një sukses të përzier. Të rinjtë nuk duan të përdorin Facebook, rritja e përgjithshme e të cilit është ngadalësuar dhe Apple Inc. po bllokon reklamuesit në aplikacionin e Facebook që të synojnë njerëzit.

Por pastaj është WhatsApp. Aplikacioni i vogël i gjelbër që kurrë nuk u bë i zakonshëm në SHBA është shërbimi më i popullarizuar i mesazheve për pjesën më të madhe të botës. Përafërsisht 2 miliardë njerëz përdorin në mënyrë aktive WhatsApp, por në universin e Zuckerberg ka qenë më shumë një dredhi mbrojtëse dhe fitime të pavlefshme sesa një prodhues parash si Instagram.Kontrasti nuk mund të ishte më i ashpër: Zuckerberg bleu Instagramin për 1 miliard dollarë në 2012 dhe aplikacioni kontribuoi me 20 miliardë dollarë në të ardhurat e Facebook vetëm në 2019. Ai bleu WhatsApp për 19 miliardë dollarë në 2014 dhe ka kontribuar me qindarka në të ardhura.

Është e habitshme që tetë vjet pasi Zuckerberg bëri blerjen, ai ende nuk e ka kthyer WhatsApp në një biznes të qëndrueshëm nga distanca. E themeluar në vitin 2009, WhatsApp fillimisht fitoi para nga një abonim vjetor prej 99 cent sepse themeluesit e saj përbuznin reklamat. Pas shitjes, të dy përfundimisht u larguan nga fakti se si Meta po përpiqej të fitonte para nga aplikacioni me reklama. Por deri në vitin 2020, Meta ishte tërhequr nga kjo ide dhe tha se do të përpiqej të ngarkonte bizneset për t’u angazhuar me klientët në aplikacion.

U duk për një kohë sikur WhatsApp mund të bëhej në të vërtetë qendror për të ardhmen e Facebook si biznes. Në mars 2021, Zuckerberg njoftoi “vizionin e tij të fokusuar në privatësi për rrjetet sociale” dhe parashikoi një të ardhme ku komunikimi do të zhvendosej në shërbimet private si WhatsApp.

Por shtatë muaj më vonë, vizioni i Zuckerberg ndryshoi. Ai njoftoi se e ardhmja e internetit qëndronte në botën e metaverse, që përfaqëson “kapitullin tjetër” për Meta-n Përtej një njoftimi për lançimin e një shërbimi të ri të bisedës me klientët në WhatsApp në maj, Zuckerberg ka thënë pak për mesazhet që atëherë.

Vendi i WhatsApp brenda hierarkisë Meta është rrahur lart e poshtë si një bord hidrofoil. Dhe tani, me Zuckerberg të vendosur t’i drejtohet realitetit virtual, vlera reale e aplikacionit ka të ngjarë të vijë nga diçka më e pavlerë sesa të fitosh para si një biznes i qëndrueshëm. Ndoshta do të jetë oferta sakrifikuese që Zuckerberg-ut i duhet për të shmangur rregullatorët antitrust.

Kjo do të shpjegonte mungesën e përpjekjes së Zuckerberg për ta kthyer WhatsApp në një aktivitet në vazhdimësi. Problemi nuk ka qenë kurrë se është shumë e vështirë të fitosh para nga mesazhet. Në fund të fundit, WeChat i Tencent Holdings Ltd. – një konkurrent i mesazheve në Kinë – gjeneroi më shumë se 500 milionë dollarë vetëm në qershor 2022, sipas një vlerësimi nga firma e inteligjencës së tregut Sensor Tower, kryesisht nga pagesat, reklamat dhe duke vepruar si një portë për lojëra.

Problemi ishte se motivimi kryesor i Zuckerberg për blerjen e WhatsApp në radhë të parë ishte ta shmangte atë si një kërcënim konkurrues, sipas provave në rritje nga rregullatorët si Komisioni Federal i Tregtisë i SHBA. Drejtuesit e Facebook madje u shqetësuan se si WhatsApp mund të kërcënonte biznesin e Facebook pasi ishte blerë nga firma, sipas një raporti të lajmeve të Bloomberg javën e kaluar. Kjo vështirë se tingëllon si një kompani mëmë me vizione madhështore për filialin e saj.

Tani për t’u marrë me përpjekjen e FTC për të detyruar kompaninë të heqë dorë nga WhatsApp dhe Instagram si pjesë e një padie kundër firmës, avokatët e Metës mund të kërkojnë një zgjidhje që përfshin heqjen e vetëm njërës. Nëse e bëjnë këtë, ju ndoshta mund të merrni me mend se cilën kompani do të preferonte të shkëputej Zuckerberg.

Si mund të funksionojë në praktikë një shitje e WhatsApp? Pa të ardhura të konsiderueshme, një IPO do të ishte jashtë tavolinës. Meta mund t’ia shesë kompaninë një konsorciumi të kapitalit privat, ose një kompanie si Microsoft Inc., e cila ka treguar më parë interes për të blerë një biznes të mesazheve. Nëse IPO-ja e Softbank e Arm Holdings rezulton e frytshme dhe Masayoshi Son vendos të zhvendosë fokusin e tij nga inteligjenca artificiale dhe IoT në botën e mesazheve, ai mund të jetë gjithashtu një blerës potencial.

Por mbyllja e atij kapitulli në WhatsApp do të nxjerrë në pah një të vërtetë shqetësuese për investitorët e Meta: kompania nuk mund të duket se fiton para nga asgjë tjetër përveç reklamave tradicionale në internet.

Reklamimi digjital përbën afërsisht 98% të të ardhurave të Meta-s. Meta – si Google e Alphabet Inc. – është e lidhur me biznesin. Ndërsa Microsoft dhe Amazon Inc. kanë arritur të diversifikohen në kompjuterin cloud dhe lojërat, Meta nuk ka arritur të bëjë të njëjtën gjë me kriptovalutat, tregtinë elektronike dhe, natyrisht, mesazhet.

Ndoshta metaversi do të jetë i ndryshëm dhe Zuckerberg do të gjejë një mënyrë për ta përqendruar biznesin e tij të lulëzuar të reklamave në realitetin virtual. Por ndryshimi i përulur në vlerën e WhatsApp nga biznesi i mundshëm në ofertën më të mundshme rregullatore të Metës nënvizon se sa shumë është ai vizion në terren të lëkundur.

Burimi: Bloomberg Opinion
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here