Beogradi hesht, ndërsa opozita serbe është e ndarë për situatën në Ukrainë

Ndërkohë që qëndrimi i Serbisë për konfliktin në Ukrainë do të bëhet i ditur pas seancës së dytë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe fjalimit të Presidentit serb para kombit, partitë opozitare kryesisht i kanë paraqitur qëndrimet e tyre.

Të djathtët dhe prorusët janë më afër qëndrimit se konflikti në Ukrainë është problem mes fuqive të mëdha dhe se Serbia duhet të ruajë neutralitetin e saj dhe të mos i bashkohet sanksioneve kundër Rusisë. Partitë dhe lëvizjet pro-evropiane u fokusuan në pezullimin e veprimeve ushtarake, duke shprehur solidaritetin e tyre me qytetarët e Ukrainës.

Ndarjet mes partive opozitare reflektojnë edhe polarizimin e opinionit publik në Serbi. Qeveria dhe partitë e djathta po luajnë veçanërisht me ndjenjat dhe ndjenjat e qytetarëve ndaj Rusisë në prag të zgjedhjeve. Mediat pro-qeveritare mbështetën qëndrimin negativ ndaj anëtarësimit të sanksioneve të BE-së nga ana e Serbisë.

Kryetari i Partisë Socialiste të Serbisë (SPS) dhe kryetari i Kuvendit Popullor kanë thënë për RTS se Serbia nuk guxon t’i bashkohet dënimeve dhe sanksioneve të ndryshme të Rusisë, sepse ato vende nuk e kanë ndihmuar Serbinë në vitin 1999 kur Serbia u bombardua. Partia Progresive Serbe (SNS) në pushtet është ende e pavendosur.

Përveç Bosnje-Hercegovinës, Serbia është i vetmi vend në Evropë që nuk ka deklaruar qëndrimin e saj zyrtar për këtë konflikt. Presidenti i Serbisë mëngjesin e sotëm ka pasur një takim me Kuintin dhe ambasadorët e BE-së dhe më pas takimin e Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Qëndrimi i Serbisë për sanksionet e shpallura kundër Rusisë do të bëhet i ditur nesër pas orës 18:00 kur presidenti i Serbisë do t’i drejtohet popullit.

Burimi: EWB

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here