Biden godet Kinën gjatë COP26

Për të dytën herë radhazi presidenti amerikan Joe Biden kritikon ashpër Kinën mbi ndryshimin e klimës dhe mungesën e saj të lidershipit në skenën globale.

Biden foli në samitin e OKB-së për klimën në Skoci të martën duke ndëshkuar presidentin kinez Xi Jinping që fizikisht anashkaloi këtë takim në Europë dhe që dështoi për t’u angazhuar sic që bënë afërsisht 100 vende të tjera për të ulur kurbën e gazrave serrë. Xi gjithashtu shmangu samitin e mëparshëm të Grupit 20 në Romë, duke lejuar Biden të dominojë bisedën ndërsa u takua me homologët e tij francezë, italianë, britanikë dhe gjermanë.

Presidenti theksoi se ai dëshiron të konkurrojë kundër Kinës, në vend që të ketë konflikt me të shkruan AP. Por ai tregoi gjithashtu një strategji të re të përdorimit të klimës si një goditje kundër Pekinit. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, u tha gazetarëve gjatë udhëtimit se Kina ka një detyrim të “përshpejtojë” mbi klimën dhe SHBA do të vazhdojë të bëjë presion ndaj Pekinit. Një mjet mund të jenë ndëshkimet ekonomike: Biden ndërmjetësoi një marrëveshje me Bashkimin Evropian për të bllokuar “çelikun e pistë” të mundësuar nga fabrikat kineze të qymyrit.

Biden gjithashtu lehtësoi një luftë tregtare me Evropën që kërcënoi të rriste çmimet e mallrave në SHBA dhe të dëmtonte eksportet amerikane duke filluar nga motoçikletat te uiski. Marrëveshja e re do të bllokojë ende prodhimin kinez të çelikut që varet nga qymyri dhe do të lejojë administratën e tij t’i kushtojë fokusin e duhur bisedimeve të rinovuara tregtare me Kinën, pasi Biden ruan presionet e Trump në një konflikt ekonomik që vlohet.

Por sfida themelore midis Kinës dhe SHBA-së për klimën mund të jetë një grup i papajtueshëm pikëpamjesh botërore. Biden i sheh përpjekjet për të kufizuar ngrohjen globale si një mundësi për të krijuar vende pune dhe për të nxitur rritjen ekonomike ndërsa SHBA-të bëhen më inovative. Ai e shpalli dekadën e ardhshme vendimtare për marrjen nën kontroll të ndryshimeve klimatike.

Kina, nga ana e saj, ende e sheh qymyrin dhe naftën si të nevojshme për të mbajtur një ekonomi që tani është e dyta më e madhe në botë. Negociatori kryesor i Kinës, Xie Zhenhua në samitin e OKB-së tha se Kina së pari duhet të bëhet më e pasur përpara se të kalojë më shpejt në energjinë e rinovueshme.

Edhe SHBA-ja ka ende shumë punë për të bërë. Ai e merr pjesën më të madhe të energjisë nga gazi natyror dhe nga një sasi e konsiderueshme qymyri, dhe Biden pranoi gjatë udhëtimit se SHBA-të po e shtyjnë Gjirin të nxjerrë më shumë naftë për të lehtësuar çmimet në treg. Vetë Kina është zotuar të ketë një ekonomi neutrale ndaj karbonit deri në vitin 2060, 10 vjet pas SHBA-së. Pyetja për Biden mund të jetë se sa ndryshim mund të sjellin ato 10 vjet për dy fuqitë kryesore të botës.

Burimi: AP

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here