Britania e Madhe kërkon të ndalojë eksportin e mallrave të luksit në Rusi

Mbretëria e Bashkuar po synon të rrisë më tej presionin mbi Kremlinin me planet për të ndaluar eksportet e mallrave të luksit në Rusi si masa më e fundit për të izoluar Vladimir Putin.
Detajet e planeve do të përcaktohen në ditët në vijim, tha Downing Street.
Kjo erdhi pasi Boris Johnson u bashkua me liderët e tjerë të G7 të premten për t’u angazhuar për të rritur më tej presionin mbi regjimin e presidentit rus.
Grupi ra dakord të ndërmarrë hapa për t’i mohuar Rusisë statusin e “kombit më të favorizuar” për produktet kryesore, për të cilat nr. 10 tha se do të reduktonte ndjeshëm aftësinë e bizneseve ruse për të eksportuar.
Teksa ndante lajmin të premten në mbrëmje, Sekretarja e Jashtme Liz Truss tha se Mbretëria e Bashkuar qëndron “e bashkuar me partnerët tanë të G7-ës” dhe “do të vazhdojë të forcojë përgjigjen” për të ndalur agresionin e Rusisë kundër fqinjit të saj.
Por laburistët thanë se ndalimi i mallrave luksoze “nuk duhet të kishte marrë kaq shumë kohë”.
Burimi: The Telegraph
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here