27.5 C
Tirana, AL
Wednesday, June 19, 2024

Nathaniel Bullard: Tronditja e së vjetrës, premtimi i së resë

Me pushtimin e Ukrainës nga Rusia, lidhjet midis energjisë, klimës, tregtisë, politikës dhe konfliktit nuk kanë qenë kurrë më të dukshme. "Po e shkruaj këtë...

Skema Ponzi e predikuesit të Teksasit: Një përrallë e besimit dhe...

Predikuesi i Teksasit, Doc Gallagher, ishte një njeri që mashtroi shumë veta, duke kapur si prenë e tij investitorët më të vjetër dhe besnikë...

Inflacioni arriti nivelin maksimal të 40 viteve në prill

Inflacioni është ende në rritje, duke i shtyrë konsumatorët të ndryshojnë zakonet e tyre të blerjeve për të vazhduar. Indeksi i Çmimeve të Konsumit u...

4 arsyet pse punonjësit e mirë humbasin motivimin e tyre

Motivimi - gatishmëria për të kryer punën duke filluar dhe jo duke zvarritur, duke këmbëngulur përballë shpërqendrimeve dhe duke investuar përpjekje të mjaftueshme mendore...

Kevin O’Leary nuk punëson ‘workaholics’: ‘Të punosh 25 orë në ditë...

Kevin O'Leary mund të jetë një investitor, yll televiziv dhe sipërmarrës, por 67-vjeçari nuk e konsideron veten shumë punëtor. Në të vërtetë, kryetari i ETF-ve...

Nga Reila Bozdo: Informaliteti dhe korrupsioni do të rëndojnë pasojat e...

Informaliteti dhe korrupsioni do të rëndojnë pasojat e pandemisë në Shqipëri. Nga: Reila Bozdo Një shkrim në faqen e Bankës Botërore të datës 23 qershor, analizon...

Strategjitë dixhitale që duhen adoptuar për të çuar përpara biznesin në...

Ndryshimi është konstant në të gjitha aspektet e jetës dhe sigurisht që biznesi nuk bën përjashtim. Ndërkohë që rrethanat ndryshojnë, bizneset duhet të përshtaten...

A janë njerëzit që bëjnë pushime ata që promovohen?

Shumë njerëz kufizojnë lumturinë dhe suksesin e tyre duke supozuar se pushimi nga puna do t'i dërgojë një mesazh negativ menaxherit të tyre dhe...

Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar arrin në 9.4%, një nivel i...

Përshpejtimi i çmimeve të konsumit ka shkaktuar një rritje të pagave të sektorit privat, pasi Banka e Anglisë përgatitet për më shumë rritje të normave Norma...

Si mund t’ju ndihmojnë analitikat njerëzore të ndryshoni procesin, kulturën dhe...

Duket sikur çdo biznes po lufton me konceptin e transformimit. Zyrtarët e mëdhenj në detyrë po përpiqen të mbajnë ritmin me fillimet digjitale, dhe...

Turizmi i Kroacisë ka përfituar deri në 180.7 milionë euro nga...

Xhirimet e “GOT” kanë përmirësuar turizmin e ekranit të Kroacisë me një numër në rritje të ofertave të reja turistike në vendet e xhirimit...

Kur Elon Musk ëndërron, punonjësit e tij kanë makthe

Lëkundjet e përsëritura të Elon Musk për marrëveshjen e tij për të blerë Twitter ka tronditur tregjet dhe ka ngritur pyetje të reja në...

Si të punoni me një person manipulues

Pothuajse të gjithë ata që kanë shkuar ndonjëherë në punë kanë pasur të bëjnë me një manipulues zyre. Fatkeqësisht, shumica e punonjësve hezitojnë të...

Implantet e mikroçipit që ju lejojnë të paguani me dorën tuaj

Patrick Paumen shkakton bujë sa herë që paguan diçka në një dyqan apo restorant. Kjo pasi 37-vjeçari nuk ka nevojë të përdorë kartën bankare apo...

Çfarë do të thotë një dollar i fortë për pjesën tjetër...

Dollari amerikan është më i fortë se sa ka qenë në dekada dhe efektet e rritjes së tij të shpejtë po jehojnë në të...
error: Përmbajtja është e mbrojtur!