Elon Musk thotë se do të zhbllokojë Donald Trump nga Twitter pas mbylljes së marrëveshjes

Elon Musk tha të martën se do të zhbllokojë ish-presidentin Donald Trump nëse blerja e tij përfundon.
“Bllokimet e përhershme duhet të jenë jashtëzakonisht të rralla dhe me të vërtetë të rezervuara për llogaritë që janë robotë, apo mashtruese, llogari të padëshiruara… Unë mendoj se nuk ishte e drejtë të ndalohej Donald Trump”, tha Musk në konferencën e FT Live Future of the Car. “Mendoj se ky ishte një gabim, sepse tjetërsoi një pjesë të madhe të vendit dhe në fund nuk rezultoi që Donald Trump të mos kishte zë.”

Unë do të anuloja ndalimin e përhershëm,” shtoi Musk, i cili pritet të bëhet CEO i përkohshëm pas marrjes së kontrollit. “Unë nuk e kam ende Twitterin. Pra, kjo nuk është si një gjë që do të ndodhë patjetër, sepse po sikur të mos zotëroj Twitter?

Twitter e pezulloi përgjithmonë Trumpin nga platforma në janar 2021 pas sulmit nga mbështetësit e tij në Kapitolin e SHBA. Kompania tha se e mori vendimin pas trazirave të 6 janarit “për shkak të rrezikut të nxitjes së mëtejshme të dhunës“. Trump ishte një përdorues i zjarrtë dhe në atë kohë kishte më shumë se 80 milionë ndjekës në platformë.

Pasi Musk njoftoi se ishte i interesuar të merrte kompaninë pjesërisht për ta bërë atë një platformë të lirë të fjalës, u ngritën pyetje nëse ai do ta ftonte Trump përsëri në Twitter. Trump tha muajin e kaluar se nuk do të kthehej në rrjetin social nëse do të kishte mundësi.

Jo, nuk do të kthehem në Twitter”, i tha Trump Joe Kernen të CNBC. Pas pezullimit, Trump lançoi Truth Social, i cili faturohet si një alternativë e fjalës së lirë ndaj platformave Big Tech.

Do të jem në Truth Social brenda javës. Është e programuar. Kemi shumë njerëz të regjistruar. Më pëlqen Elon Musk. Më pëlqen shumë ai. Ai është një individ i shkëlqyer. Ne bëmë shumë për Twitter kur isha në Shtëpinë e Bardhë. Isha i zhgënjyer nga mënyra se si u trajtova nga Twitter. Nuk do të kthehem në Twitter”, tha Trump.

Musk, i cili është CEO i Tesla dhe SpaceX, të martën pranoi se Trump tha se nuk do të kthehej në platformë. Megjithatë, disa njerëz të afërt me të thonë se presin që Trump të kthehet gjithsesi në Twitter.

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë dhe strategët demokratë janë shqetësuar në lidhje me marrjen e Twitter nga Musk përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024. Disa anëtarë të administratës së Bidenit ishin gjithnjë e më të shqetësuar se Musk do të lejonte kthimin e Trump dhe operativëve të tjerë republikanë të cilëve u ishte ndaluar nga platforma, raportoi më parë CNBC.

Burimi: CNBC
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here