Epidemia e heshtur: mungesa e magnezit

Statistikat tronditëse nga Expand Your Consciousness zbulojnë se afërsisht 68% e amerikanëve dështojnë të plotësojnë dozën e rekomanduar dietike (RDA) për magnezin, me 19% që nuk arrin as gjysmën e RDA. Magnezi është po aq thelbësor për jetën sa uji dhe ajri, me një kërkesë ditore prej rreth 1000 mg për të mbajtur një trup të shëndetshëm. Ashtu si makinat mbështeten te nafta, trupi ynë varet nga magnezi dhe kur mungon ky element thelbësor, ai hap derën për komplikime të shumta shëndetësore.

Shenjat e mungesës së magnezit janë më të zakonshme nga sa mund të mendojmë dhe përfshijnë simptoma si dhimbje koke, marramendje, konfuzion, fokus të dobët, migrenë, nervozizëm dhe ngërçe në fytyrë, qafë, shpatulla ose gjymtyrë. Për më tepër, çështjet e tretjes si të përziera, të vjella, diarre dhe ngërçe në rajonet urinare dhe gastrointestinale, së bashku me ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirje në ekstremitete, sinjalizojnë një mungesë të mundshme të magnezit.

Në dietat e sotme, shpesh ka një çekuilibër midis kalciumit dhe magnezit, me një tepricë të kalciumit dhe një mungesë magnezi. Në të kaluarën, raporti midis këtyre dy mineraleve ishte afërsisht 1:1, por në kohët moderne, ai është zhvendosur në rreth 5:1, duke ngritur shqetësime për probleme shëndetësore si migrena, autizmi, fibromialgjia, ankthi, astma, alergjitë dhe çrregullimet e vëmendjes.

Magnezi luan një rol jetik në proceset e detoksifikimit të trupit, duke ndihmuar në prodhimin e proteinave dhe enzimave dhe përdorimin efektiv të antioksidantëve. Fatkeqësisht, metodat bashkëkohore të bujqësisë, duke përfshirë mbjelljen e tepërt dhe mbetjet e pesticideve, kanë varfëruar vlerën ushqyese të tokës, duke çuar në uljen e niveleve të magnezit në ushqimet që konsumojmë.

Kur zgjidhni një shtesë të magnezit, është thelbësore të merrni parasysh shkallët e përthithjes. Shumica e suplementeve absorbohen kryesisht përmes traktit gastrointestinal, me sasi të kufizuara që depërtojnë në barrierën gjak-tru për të arritur nivelet qelizore. Një alternativë më e mirë për lehtësimin e menjëhershëm të dhimbjes janë spërkatjet e pasura me magnez, të cilat mund të aplikohen në mënyrë topike në lëkurë, duke lejuar që minerali të hyjë drejtpërdrejt në qarkullimin e gjakut dhe të lehtësojë dhimbjen. Kjo metodë ka treguar premtuese në reduktimin e dhimbjeve, duke përfshirë lehtësimin e përkohshëm të dhimbjeve menstruale.

Për të përfshirë spërkatjen e magnezit në rutinën tuaj, thjesht aplikojeni çdo ditë pas dushit ose para gjumit për efikasitet maksimal.

Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here