Ish-udhëheqësi japonez Shinzo Abe vdiq pas atentatit

Abe, 67 vjeç, ishte kryeministri më jetëgjatë i Japonisë. Ai u qëllua teksa mbante një fjalim në qytetin perëndimor Nara përpara zgjedhjeve për dhomën e lartë të Parlamentit.

Ish-lideri japonez Shinzo Abe vdiq të premten pasi u qëllua gjatë një fjalimi fushate, në një sulm që tronditi një vend ku dhuna me armë praktikisht nuk ekziston.

Abe, 67 vjeç, kishte një prani të madhe politike edhe pasi ai dha dorëheqjen si kryeministri më jetëgjatë i Japonisë dhe po bënte fushatë përpara zgjedhjeve të planifikuara për të dielën. Ai sapo kishte filluar një fjalim në qytetin perëndimor Nara, afër Kiotos, kur të shtënat u dëgjuan rreth orës 11:30 të mëngjesit me orën lokale.

Zyrtarët thanë se një person ishte arrestuar në lidhje me të shtënat.

Abe u dërgua me urgjencë në Spitalin Universitar Mjekësor Nara pasi pësoi arrest kardio dhe pulmonar. Spitali njoftoi vdekjen e tij pak pas orës 5 të mëngjesit.

Dr. Hidetada Fukushima, një profesor i mjekësisë së urgjencës në spital, tha se Abe kishte dy plagë me armë zjarri dhe nuk kishte shenja vitale kur mbërriti më pak se një orë pas të shtënave. Masat për shpëtimin e jetës duke përfshirë transfuzionet e gjakut ishin të pasuksesshme, tha ai, dhe Abe u shpall i vdekur në orën 4:03 të mëngjesit.

Duke folur nga zyra e tij në Tokio më herët gjatë ditës, kryeministri i tronditur dukshëm Fumio Kishida tha se ndërsa sulmi ishte ende duke u hetuar, “ishte një akt i neveritshëm dhe barbar që ndodhi në mes të zgjedhjeve, themeli i demokracisë.”

Unë e dënoj atë në termat më të ashpra të mundshme,” tha ai në një konferencë shtypi të organizuar me ngut pasi u kthye nga fushata në veri të vendit.

Kishida tha se nuk ishte marrë asnjë vendim se si të shtënat do të ndikonin në zgjedhjet për dhomën e lartë të Parlamentit. Abe, i cili dha dorëheqjen në vitin 2020, po bënte fushatë për anëtarët e tjerë të Partisë Konservatore Liberale Demokratike (LDP) në pushtet, por nuk ishte vetë kandidat.

Abe dominoi politikën japoneze për pjesën më të mirë të një dekade dhe ka mbetur politikisht aktiv që nga dorëheqja e tij, duke udhëhequr fraksionin më të madh në partinë e tij.

Incidenti tronditi Japoninë, ku dhuna me armë është jashtëzakonisht e rrallë. Armët e dorës janë të ndaluara në vend dhe njerëzit duhet t’i nënshtrohen testeve të gjera, trajnimeve dhe kontrolleve të sfondit për të marrë dhe mbajtur armë gjahu dhe pushkë ajrore.

Iwao Horii, një anëtar i LDP-së i dhomës së sipërme që përfaqëson Narën, po qëndronte pranë Abe kur ish-kryeministri u qëllua. “Ne dëgjuam dy tinguj të fortë ndërsa ai po fliste dhe ai ra menjëherë pas kësaj,” tha Horii në një konferencë shtypi. Ai shtoi se Abe nuk reagoi kur mjekët e urgjencës u përpoqën ta ringjallën atë.

Kjo është diçka që trondit themelet e demokracisë dhe nuk mund të falet,” tha ai.

Të shtënat u dënuan gjithashtu nga partia kryesore opozitare e vendit, Demokratët Kushtetues të qendrës së majtë, me liderin e partisë Kenta Izumi që e quajti atë “një akt të pafalshëm barbarie“.

Burimi: NBC News
Shpërndaje

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here